10 Najwyższych Budynków w Polsce 🗺️

Pałac Nauki i Kultury
foto – Pixabay

Nowoczesne, sięgające chmur budowle to atrakcje, które skutecznie przyciągają uwagę turystów. Jakie budynki w Polsce mogą się pochwalić imponującą wysokością? Co warto wiedzieć na ich temat? Oto 10 najwyższych budynków, z jakimi można się spotkać podczas wędrówek po polskich miastach.

1. Varso Tower (Warszawa)

Varso Tower jest jedną z najnowszych atrakcji w Warszawie, a jednocześnie częścią kompleksu Varso. Nowoczesny budynek został oddany do użytku w 2022 roku, a dzięki swym rozmiarom szybko zajął bardzo ważne miejsce w panoramie stolicy. Najwyższy budynek w Polsce (i w Unii Europejskiej) może się pochwalić wysokością 310 m i 53 piętrami. Jakie będzie ich przeznaczenie?

Część kompleksu, w skład którego wchodzi najwyższy w Polsce wieżowiec i jego niżsi sąsiedzi (o wysokości 81 i 90 m), będzie służyć jako powierzchnia handlowa i usługowa. Na 46 piętrze planuje się otwarcie restauracji panoramicznej, z kolei na wysokości 230 metrów powstanie taras widokowy. Stanie się on poważną konkurencją dla najsłynniejszego do tej pory punktu widokowego w Warszawie, czyli tarasu na 30 piętrze PKiN.

2. Pałac Kultury i Nauki (Warszawa)

Pałac Kultury i Nauki długo cieszył się mianem najwyższego budynku w Polsce. I choć w tej kategorii przestał być liderem, wciąż jest bardzo ważnym punktem na architektonicznej mapie Polski. Dlaczego? Ze względu na swą formę oraz historię.

Pałac Kultury i Nauki to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków socrealistycznych, którego budowę rozpoczęto w 1952 roku z woli Józefa Stalina. Potężny gmach wyrastał na gruzach zniszczonej w czasie wojny Warszawy, stając się z jednej strony symbolem odrodzenia miasta, z drugiej – przyjaźni polsko-radzieckiej. I choć gmach wciąż wzbudza wiele kontrowersji, jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji w Warszawie. Wrażenie robi jego wysokość (237 m), liczba kondygnacji (42) oraz ogromna liczba instytucji kultury, które mieszczą się w jego wnętrzach. Turyści chętnie odwiedzają też taras widokowy na 30. piętrze oraz Salę Kongresową, znaną z ciekawych wydarzeń.

3. Warsaw Spire (Warszawa)

Warsaw Spire to 49 pięter i 220 metrów wysokości całkowitej. To również ponad  100 000 m² powierzchni całkowitej, z której korzystają liczne firmy i instytucje. Czym wyróżnia się wieżowiec, który do użytku został oddany w 2016 roku?

Stojący na terenie warszawskiej Woli, Warsaw Spire jest najwyższym biurowcem w Polsce. Składa się on z trzech obiektów: najwyższego wieżowca o wysokości 180 metrów (z iglicami 220 m) oraz dwóch niższych wieżowców (o wysokości 55 m). Częścią kompleksu jest plac, na którym inwestor (firma Ghelamco) stworzył ogólnodostępne miejsce wypoczynku. Czekają tu m.in. drzewa, ławeczki i staw, dzięki czemu w nowoczesnej części Warszawy można odpocząć w otoczeniu zieleni.

4. Sky Tower (Wrocław)

Poza Warszawą również wyrastają potężne wieżowce. Tym najsłynniejszym jest wrocławski Sky Tower, mogący się pochwalić całkowitą wysokością 212 metrów. Charakterystyczny komin widoczny jest m.in. z A4 i zboczy Ślęży, co skutecznie przyciąga uwagę. Co warto wiedzieć o tym kompleksie handlowo-usługowo-mieszkalnym?

Sky Tower powstawał w latach 2007-2012, a jednym z jego właścicieli jest Leszek Czarnecki (przedsiębiorca i ekonomista, prywatnie znany też jako mąż dziennikarki Jolanty Pieńkowskiej). Część gmachu służy jako galeria handlowa, część pomieszczeń przeznaczono na apartamenty i biura. Dla turystów nie lada gratką jest punkt widokowy na 49 piętrze. Można na niego wjechać windą, a wjazdy odbywają się codziennie, co 30 minut. Kto zajrzy na ten taras, ten z góry spojrzy na Wrocław oraz pobliskie Sudety.

5. Warsaw Trade Tower (Warszawa)

Warsaw Trade Tower to budynek o wysokości 208 metrów i powierzchni całkowitej 71567 m2, który stanął na warszawskiej Woli w 1999 roku. Inwestorem była koreańska firma Daewoo, a nad projektem czuwało biuro Wyszyński, Majewski, Hermanowicz & RTKL. Czym wyróżnia się gmach przy Chłodnej 51, będący jednym z ciekawszych punktów na terenie Centralnego Obszaru Biznesu?

Warsaw Trade Tower to 3 kondygnacje podziemne (służące jako parkingi) oraz 42 kondygnacje naziemne, wykorzystywane m.in. jako powierzchnie handlowe i biurowe. Wyróżnia go ciekawa sylwetka oraz wnętrza, w których wyraźna jest fascynacja stylem chicagowskim, oraz winda, będąca jednym z najszybszych (7 m/s) obiektów tego typu w Europie.

6. Warsaw Unit (Warszawa)

Warsaw Unit powstał w 2021 roku na terenie Woli. Wysokość całkowita budynku wynosi 202 m, a na jego 46 piętrach mieszczą się pomieszczenia biurowe oraz punkty handlowo-usługowe. Tym, co wyróżnia budynek od innych wieżowców w tej części Warszawy, jest projekt wykonany przez pracownię Projekt Polsko Belgijska Pracownia Architektury Sp. z o.o oraz elewacja typu Dragon Skin („smocza skóra”). Fasada taka składa się z ruchomych płytek reagujących na podmuchy wiatru, dzięki czemu tworzą się na niej niezwykłe obrazy. Warsaw Unit może się też pochwalić Skyfallem – przeszklonym tarasem widokowym z opadającą podłogą, barem z autorskim menu i świetnymi warunkami do organizacji imprez na najwyższym poziomie.

7. Skyliner (Warszawa)

Skyliner ma 195 metrów wysokości i od 2021 roku góruje nad ulicą Prostą na warszawskiej Woli. Zaprojektowany przez pracownię APA Wojciechowski, wieżowiec jest miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców miasta. Przyciągają ich tu liczne sklepy, restauracje oraz mieszczące się na wyższych kondygnacjach bary, z których można podziwiać panoramę Warszawy. Gmach przyciąga też dobrą lokalizacją, a bliskość Ronda Daszyńskiego i stacji metra to jego wielkie walory. W potężnym gmachu nie brak też nowoczesnych rozwiązań w postaci szybkich wind oraz budynkowych aplikacji, dzięki którym można zdalnie zarządzać urządzeniami znajdującymi się w biurach. To jeden z budynków na miarę XXI wieku, z których współczesna Warszawa może być dumna.

8. Q22 (Warszawa)

W panoramie warszawskiego Śródmieścia wyróżnia się  Q22 – biurowiec, który powstał w miejscu hotelu sieci Mercure Fryderyk Chopin. Za wygląd wieżowca odpowiada pracownia Kuryłowicz & Associates, która przygotowała projekt dla inwestora – firmy Echo Investment S.A.

Oddany do użytku w 2016 roku, biurowiec liczy sobie 195 metrów wysokości Q22. Przyciąga on uwagę sylwetką, oryginalną formą i nowoczesnymi rozwiązaniami. Nowoczesne i ergonomiczne wnętrza przyciągają przedsiębiorców, którzy wynajmują tu biura,  a ciekawy wygląd pozwolił Q22 zająć ważne miejsce na mapie warszawskich atrakcji turystycznych.

9. Złota 44 (Warszawa)

Złota 44 to wieżowiec mogący się pochwalić charakterystyczną sylwetką, 54 piętami i wysokością całkowitą dochodzącą do 192 m. Od 2013 roku budynek ten intryguje swym wyglądem i nowoczesnymi rozwiązaniami. To najwyższy budynek mieszkalny w Europie, a mieszczące się tu apartamenty są stworzone z myślą o miłośnikach luksusu. Mieszkańcy Złotej 44 mogą korzystać m.in. z sauny i basenu, klubu fitness oraz tarasu widokowego. Żagiel Libeskinda (bo i tak nazywany jest budynek) to jednocześnie ikona Warszawy, w której mieszka wielu znanych ludzi (jeden z apartamentów należy do Roberta Lewandowskiego). Złota 44 może się też pochwalić licznymi wyróżnieniami,  m.in. mianem najlepszej rezydencji w Unii Europejskiej.

10. Rondo 1 (Warszawa)

Korzystna lokalizacja, imponująca wysokość i duża przestrzeń — oto czynniki, którymi wyróżnia się Rondo 1. To wieżowiec o wysokości 192 roku, wzniesiony przy Rondzie ONZ w początkach XXI wieku (uroczyste otwarcie budynku nastąpiło w marcu 2006 roku). Ten nowoczesny budynek składa się z dwóch części: niższej, która pełni funkcje handlowe i usługowe, oraz wyższej, w której mieszczą się nowoczesne biura (zarówno wielkie open office, jak i biura podzielone na przytulne gabinety). Sam wieżowiec zadziwia nowoczesnymi rozwiązaniami. To obiekt klasy A+, w którym miłośnicy komfortu i nowoczesności znajdą coś dla siebie. Wśród najciekawszych rozwiązań znajdują się panoramiczne windy, które ułatwiają sprawne przemieszczanie się między poszczególnymi kondygnacjami.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić