Sky Tower we Wrocławiu – Najważniejsze Informacje

Sky Tower Wrocław
foto – Autorstwa Guma89 – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1789775102

Wrocław to miasto, które każdego roku przyciąga do siebie nie tylko chcących zdobyć wiedzę i zawód studentów, ale również turystów, którzy mogą śmiało wybierać z listy wielu ciekawych atrakcji. Wśród nich wyróżnia się – i to dosłownie – Sky Tower, charakterystyczny budynek miasta, który kusi możliwością wjechania na szczyt i spojrzenia na Wrocław z zupełnie innej perspektywy.

Zobacz więcej atrakcji we Wrocławiu

Kilka ciekawych faktów i informacji o Sky Tower Wrocław:

1. Sky Tower to najwyższy w Polsce budynek do dachu. Powstał w miejscu słynnego Poltegoru, najwyższego budynku zburzonego w 2007 roku. Sky Tower ma 215 metrów wysokości, licząc z żaglem, i 205,82 metra do dachu, co czyni go najwyższym w tej drugiej kategorii, bowiem najwyższym budynkiem liczonym z żaglem nadal pozostaje Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

2. Budynek ten może poszczycić się najwyżej położonym trasem widokowym. Ulokowany na 49. piętrze jest otwarty dla tych, którzy gotowi są spędzić w windzie do góry 50 sekund. Chcąc skorzystać z okazji i wjechać na jego poziom, należy wcześniej dokonać rezerwacji i to z wyprzedzeniem.

3. Najniższe piętra Sky Tower zajmowane są przez galerię handlową z szeregiem ekskluzywnych butików, kręgielnię i siłownię, znaleźć na nich można również saunarium.

4. Osoby, które nie chcą wjeżdżać na sam szczyt windą, a uczynić to w sposób bardziej aktywny, na przykład wbiegając po schodach czy wjeżdżając rowerem.
Każdego roku odbywa się bieg na 49. piętro. Pokonanie 1 142 schodów wynosi niecałe 5 minut w przypadku rekordzistów tego biegu.

5. Budynek Sky Tower stanowi wraz z dwoma innymi kompleks mieszkalny, biurowy, handlowo-usługowy i rekreacyjny.

6. Sky Tower znajduje się na osiedlu Południe, w miejscu rozebranego Poltegoru (między ul. Powstańców Śląskich, Wielką, Gwiaździstą, Szczęśliwą). Dojechać można samochodem, jak i skorzystać z komunikacji miejskiej: autobus linii 124, 126, A, D, tramwaj 14, 17, 2, 20, 7, kolej D10, D3/D9, D7, D8.

7. Początkowo planowano, by wraz z żaglem Sky Tower miał wysokość 258 metrów, jednak ze względu na niskie zainteresowanie piętrami mieszkalnymi z pomysłu zrezygnowano.

8. W pierwszej wersji projektu Sky Tower miał składać się z pięciu wieżowców.

9. Liczba apartamentów we wszystkich budynkach wynosi 236.

10. Z placu budowy przed rozpoczęciem prac wywieziono 200 tys. metrów sześciennych ziemi (27 250 ciężarówek).

11. Na 48 piętrze znajduje się apartament o powierzchni 227 m², który jest trzecim najwyżej położonym apartamentem w Europie. Jego cena to 11,3 mln zł.

12. Do budowy kompleksu zużytych zostało łącznie 30 tys. ton stali zbrojeniowej.

13. Na budowie pracowało do około 1000 osób oraz 8 żurawi, w tym jeden o wysokości 220 metrów.

14. Rozwiązania komunikacyjne w Sky Tower to ponad 38 dźwigów, 8 ruchomych schodów a także dwa chodniki ruchome. Dźwigi zastosowane w SkyTower to rozwiązania firmy Schindler:

15. Sky Tower budził wiele kontrowersji przez swój kształt i rzucany cień, który mógł naruszać przepisy.

16. Podobnie jak wiele budów na całym świecie, Sky Tower został dotknięty kryzysem gospodarczym z 2008 roku, a budowa wieży została wstrzymana na cały rok. W listopadzie 2009 roku inwestor, jedna z najbogatszych osób w Polsce, Leszek Czarnecki (akcjonariusz Getin Holding SA), poinformował, że projekt zostanie przeprojektowany z niższą wysokością całkowitą 212 metrów. Prace budowlane zostały wznowione i miały zakończyć się do końca 2012 roku. 24 maja 2012 roku w kompleksie Sky Tower otwarto centrum handlowe.

17. Inwestycja zlokalizowana jest na nieruchomości o powierzchni 27 362 mkw., położonej na południe od centrum Wrocławia, około 2,5 km od Rynku Głównego.

18. Według wstępnych planów architektonicznych Sky Tower miałby być kompleksem mieszkaniowo-biurowo-handlowym składającym się z 7 budynków o różnej wysokości i łącznej powierzchni przekraczającej 260 000 metrów kwadratowych.

19. W kompleksie miał znajdować się parking na ponad 2000 samochodów.

20. Bilety do Sky Tower można nabywać w kasie lub online. Ich cena wynosi: normalny 18 złotych, ulgowy 12 złotych.

4.4/5 - (7 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić