Dolina Rospudy – Informacje i Ciekawostki

dolina rospudy
foto – Autorstwa Bogitor – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5155467

Dolina Rospudy to obszar chronionego krajobrazu znajdujący się w województwie podlaskim i rozciąga się w okolicach takich miast jak Suwałki czy Augustów. Ze względu na bogactwo przyrodnicze i malowniczy krajobraz miejsce to przyciąga wielu turystów.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na temat Doliny Rospudy.

1. Dolina Rospudy należy do Puszczy Augustowskiej, a obszar ten został wyznaczony w 1991 roku. Celem jego powstania była ochrona naturalnej przyrody tego terenu, a w szczególności roślinności torfowiskowej.

2. Rzeka Rospuda jest jedną z najpopularniejszych tras spływów kajakowych w Polsce, dlatego też miłośnicy tego sportu pojawiają się tutaj tłumnie w okresie letnim i wiosennym.

3. Święte Miejsce to uroczysko znajdujące się nad Rospudą. W czasach pogańskich znajdowało się tutaj miejsce kultu religijnego, a obecnie za drewnianym ogrodzeniem znajdują się tutaj kaplica z 1990 roku, krzyże, kapliczki oraz drewniany Świątek, czyli rzeźba o tematyce religijnej.

4. W uroczysku Święte Miejsce znajduje się krzyż, który przetrwał do dzisiejszych czasów od XIII wieku. Został wystawiony przez nawróconych Jaćwingów i wyróżnia się dzięki monetom, które pielgrzymi wciskają w suche drewno.

5. Rospuda Augustowska to jezioro o powierzchni 104 hektarów. Znajduje się tutaj niewiele ośrodków wypoczynkowych, dlatego miejsce to idealnie nadaje się dla ludzi, którzy cenią ciszę, spokój i bliski kontakt z przyrodą. Jezioro jest również objęte strefą ciszy, a więc w okresie letnim nie mogą się po nim poruszać jednostki wyposażone w silnik.

6. Na terenie Doliny Rospudy występuje wiele gatunków zwierząt, takich jak wilki, jelenie, nietoperze czy wiele gatunków ptaków.

7. W Dolinie Rospudy znajduje się jedyne w Polsce stanowisko miodokwiatu krzyżowego, czyli rośliny należącej do storczyków. W związku z tym eksperci postulują o to, aby objąć ścisłą ochroną całe torfowisko.

8. Rezerwat przyrody “Ruda” znajduje się w górnej dolinie Rospudy. Został ustanowiony w 2017 roku, a jego obszar wynosi ponad 3 hektary. Celem jego powstania jest ochrona lasu łęgowego oraz wilgotnych łąk.

9. W Dolinie Rospudy można natknąć się na wiele gatunków roślin, które występują w naszym kraju niezwykle rzadko. Należą do nich na przykład lilia złotogłów, kukułka krwista żółtawa czy wełnianeczka alpejska.

10. Obszar Doliny Rospudy obejmuje również dziewięć jezior, przez które przepływa rzeka. Należą do nich Rospuda Filipowska, Garbas, Jezioro Kamienne, Jezioro Długie, Jezioro Głębokie, Sumowo Bakałarzewskie, Jezioro Okrągłe, Bolesty oraz Rospuda Augustowska.

11. W pobliskim Bakałarzewie znajdują się zabytki, które z pewnością zainteresują miłośników historii. Należą do nich na przykład młyn wodny nad Rospudą z XIX wieku, stary cmentarz żydowski, a także bunkry z czasów drugiej wojny światowej.

12. Raczki to wieś znajdująca się na prawym brzegu Rospudy. Miejscowość tę warto odwiedzić, ponieważ zachował się tutaj układ urbanistyczny z XVI wieku, a ponadto na miejscu można odwiedzić piękny kościół z przełomu XVIII i XIX wieku.

4.2/5 - (24 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić