Kazimierza Wielka – Co warto zobaczyć i zwiedzić ?

zalew w kazimierzy wielkiej
foto – Autorstwa Luk123KW – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4122922

Kazimierza Wielka to niewielkie miasteczko znajdujące się w województwie świętokrzyskim i usytuowane nad rzeką Nidzicą, 75 km na południe od stolicy województwa – Kielc.

Należy do jednych z najmniejszych miast w całym kraju, plasując się na czwartym miejscu. Archeologiczne znaleziska dowodzą, że ludzie osadzali się na tych terenach już pod koniec neolitu, ale pierwsze wzmianki o Kazimierzy Wielkiej pochodzą z pierwszej połowy XIV wieku. Początkowo wieś należała do rodu Kazimierskich, którzy otrzymali ją w podziękowaniu za służbę od samego Władysława Łokietka. Prawa miejskie otrzymała dopiero pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku i dopiero w kolejnych latach inwestowano w rozwój miejscowości, która stała się atrakcyjnym miejscem dla osób, które szukają spokojnych lokalizacji wypoczynkowych.

Co warto wiedzieć o Kazimierze Wielkiej i jakie miejsca warto zobaczyć? Oto kilka przydatnych informacji.

1. Jedną z największych atrakcji Kazimierzy Wielkiej jest zespół pałacowy pochodzący z XIX wieku, w którym obecnie mieści się luksusowy hotel. To idealne miejsce dla osób, które szukają wyjątkowego zakwaterowania. Hotel posiada SPA, salę konferencyjną, weselną i pokoje łącznie dla pięćdziesięciu osób.

2. Przez Kazimierzę Wielką przebiega atrakcyjny szlak rowerowy z Lekszyc do Wiślicy. To szeroka trasa o łącznej długości sięgającej 37 kilometrów. Trasa obejmuje malownicze zakątki okolic i wyposażona jest w specjalne wiaty przeznaczone na odpoczynek dla rowerzystów.

3. Obecny park miejski niegdyś cieszył się mianem parku dworskiego. To niezwykle klimatyczne miejsce znajdujące się tuż przy południowym zboczu doliny Małoszówki. Na terenie parku wyznaczono atrakcyjną ścieżkę dydaktyczną skupiającą się na walorach przyrodniczych i historycznych. To idealne miejsce na rodzinny spacer z dala od miejskiego zgiełku.

4. Przy ulicy Armii Krajowej 17 znajduje się Komoda Smaku Kazimierza Wielka. To przytulne miejsce, w którym każdy smakosz znajdzie coś dla siebie. Lokal serwuje bardzo dobre dania kuchni polskiej, ale zadowoleni będą również miłośnicy kuchni włoskiej.

5. Przy ulicy Kościuszki znajduje się z kolei Wodny Raj. To kryta pływalnia, która będzie doskonałym sposobem na aktywny wypoczynek w przypadku wyjątkowej niepogody. Znajduje się tutaj basen sportowy oraz rekreacyjny. Małe dzieci z pewnością zachwycą się ogromną zjeżdżalnią liczącą sobie 43 metry.

6. W słoneczne dni warto udać się nad słynny zalew Małoszówka. To sztucznie skonstruowany zbiornik, który od lat cieszy się zainteresowaniem w sezonie letnim. Otoczenie natury i bliskość chłodzącej wody sprawiają, że latem miejsce tętni życiem.

7. Zalew Małoszówka to także ulubione miejsce wędkarzy. Miejscowi miłośnicy wędkarstwa cenią sobie czystość tego miejsca i fakt, że jest regularnie sprzątane. W zbiorniku znajdują się płocie, leszcze, szczupaki, sandacze i okonie.

8. Niespełna 10 kilometrów od Kazimierzy Wielkiej znajduje się ceniona przez mieszkańców i turystów plaża nad Zalewem Skalbmierz. To kolejne miejsce, do którego warto udać się, będąc w okolicy. Na miejscu znajduje się dobrze wyposażona wypożyczalnia sprzętu wodnego, m.in. kajaków i rowerów wodnych.

9. Wiślica znajduje się raptem 16 kilometrów od Kazimierzy Wielkiej i jest drugim najmniejszym miastem w Polsce. Znajduje się tutaj Muzeum Regionalne, dzięki któremu będziemy mogli przenieść się do czasów średniowiecza.

10. Również w Wiślicy znajduje się nie lada gratka dla miłośników historii w postaci dzwonnicy pochodzącej z XV wieku. Składa się z czterech kondygnacji, z czego dwie pierwsze zostały wykonane z kamienia, a reszta z cegły. Warto dodać, że dzwonnica została ufundowana przez Jana Długosza w 1460 roku.

11. Nieco ponad 20 kilometrów od Kazimierzy Wielkiej znajduje się Rezerwat Przyrody Przęślin. Mieści się w urokliwym Nadnidziańskim Parku Krajobrazowym. To rezerwat, w którym króluje charakterystyczna roślinność stepowa. Jest to zdecydowanie miejsce, które przypadnie do gustu osobom poszukującym podczas urlopu mniej zatłoczonych miejsc i bliskości natury.

12. Ciekawostką jest, że to właśnie w Kazimierzy Wielkiej powstała jedna z pierwszych cukrowni na terenie Polski. Łubna powstała w 1845 roku z inicjatywy hrabi Łubieńskiego i zapewniła wówczas wsi znacznie szybszy rozwój. To dzięki niej do Kazimierzy Wielkiej przybywało coraz więcej osób w poszukiwaniu pracy i lepszego standardu życia. Historia tego miejsca jest niezwykle ciekawa, mimo że sama cukrownia nie przetrwała próby czasu.

13. Zabytkowa baszta w Kazimierze Wielkiej powstała według projektu Tadeusza Stryjeńskiego. Powstała w 1888 roku i pierwotnie znajdowały się w niej mieszkania dla praktykantów cukrowni. Dzisiaj w tym miejscu znajduje się fascynująca wystawa poświęcona cukrowni oraz ziemi kazimierskiej.

14. Warto również zobaczyć Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, który został zbudowany w drugiej połowie XVII wieku. To bardzo ważny zabytek na mapie miasta, którego fundatorem był krakowski kasztelan Stanisław Warszycki.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić