Bukowa Góra – najwyższy szczyt w Paśmie Klonowskim, w Górach Świętokrzyskich. Ma dwa wierzchołki o wysokościach 484 m n.p.m. i 465 m n.p.m. Niższy wierzchołek nosi nazwę Cerle.
1. Wzniesienie jest zbudowane z piaskowców dewońskich i porośnięte lasem bukowo-jodłowym. Rozciąga się na długości ok. 8,5 km.
2. Nazwa szczytu, Bukowa Góra, nawiązuje do przeważającego udziału buka w drzewostanie porastającym wzniesienie.
3. Na Bukową Górę można dojść żółtym szlakiem turystycznym z Klonowa lub zielonym szlakiem od strony Zagórza lub od strony Psar.
4. W północno-zachodniej części wzniesienia znajduje się czynny kamieniołom. Wydobywane są tam piaskowce kwarcytowe, które powstały we wczesnym dewonie. Ciekawostkę stanowią tzw, piaskowce spiriferowe, w których zachowały się ślady po muszlach ramienionogów z rodzaju Spirifer.
5. W pobliżu szczytu, od strony północnej, znajduje się ciąg ostańcowych skałek piaskowcowych. Mają status pomnika przyrody nieożywionej. Rozciągają się na długości ok. 100 m i szerokości ok. 50 m. Wysokość najwyższych skałek dochodzi do 5 m.
6. Na polanie, zwanej Obrazik, znajduje się kapliczka zwana „Obrazikiem” bądź „Figurką”. Z jej powstaniem związane są różne podania. W miejscu tym miał ponoć umrzeć żołnierz wracający z wojen napoleońskich. W 1990 r. niszczejąca kapliczka została odbudowana przez członków Klubu Turystów Górskich „Kosówka” Łódzkiego Oddziału PTTK. Na szczycie dachu znajduje się krzyż pochodzący z pierwotnej kapliczki słupowej.
7. W sąsiedztwie kapliczki stała niegdyś samotna jodła, którą nazywano Matką Bukowej Góry. Podczas II wojny światowej swój punkt obserwacyjny na jodle mieli żołnierze AK. W 1943 r, drzewo ściął na własne potrzeby jeden z okolicznych mieszkańców, za co partyzanci kazali mu zapłacić grzywnę i wybudować kapliczkę na polanie Obrazik.
8. Wśród legend związanych z polaną Obrazik znajduje się również ta o dowódcy powstania styczniowego, który tuż przed śmiercią, otoczony przez nieprzyjaciół, miał na rosnącym tu buku ukryć święty obrazek.
9. Przy kapliczce znajduje się mogiła partyzancka z 1943 r. Pochowany w niej Norbert T., jak głosi tabliczka, zginął śmiercią bohaterską 24 października 1943 r., w wieku 19 lat.
10. Głaz umiejscowiony przy kapliczce pochodzi z południowego stoku Bukowej Góry. Znajduje się na nim napis: „Na cześć i chwałę Maryi Królowej Gór Świętokrzyskich, w 40-lecie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego z woli Klubu Turystów Górskich <<Kosówka>> Łódzkiego Oddziału PTTK Kapliczkę tę na nowo wzniesiono sumptem miłośników Puszczy Jodłowej – wrzesień 1990”.
11. Bukowa Góra jest jednym z obiektów na trasie Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego. Szlak skupia najciekawsze atrakcje geologiczne, paleontologiczne i archeologiczne w Górach Świętokrzyskich.
12. Wzniesienie znajduje się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Opłata za wstęp wynosi 8 zł w przypadku jednodniowego biletu normalnego i 4 zł w przypadku jednodniowego biletu ulgowego. Bilety można nabyć również przez internet. Z opłat zwolnione są m. in. dzieci do lat 7.
13. Bukowa Góra położona jest niedaleko Kielc skąd jest nieco ponad 20 km.