Kalwaria Pacławska to malutka wieś znajdująca się w województwie podkarpackim, w gminie Fredropol. Liczba ludności to zaledwie 130 osób.
Początki wsi mają miejsce w drugiej połowie XVII wieku, bo to właśnie w 1665 roku z inicjatywy Andrzeja Maksymiliana Fredry została założona osada. To również on był pomysłodawcą stworzenia kalwarii oraz klasztoru. Jego nadrzędnym celem było propagowanie kultu Męki Pańskiej i trzeba przyznać, że zamysł został zrealizowany, ponieważ dzisiaj Kalwaria Pacławska jest jednym z najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Jest ważnym miejscem zarówno dla pielgrzymów z kraju, jak i wielu osób przybywających z zagranicy. Co warto wiedzieć o Kalwarii Pacławskiej, jakie miejsca odwiedzić i jak spędzić tutaj czas? Oto kilka przydatnych informacji.
1. Najważniejszą atrakcją turystyczną o charakterze religijnym jest sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej. W XVII wieku pojawił się pierwszy drewniany kościół i kolejne pomysły dotyczące stworzenia miejsca kultu Męki Pańskiej. Założyciel osady sprowadził franciszkanów, ale budowa najbardziej okazałej świątyni zaczęła się dopiero w drugiej połowie XVIII wieku. To przepięknie zdobiona świątynia, do której po prostu warto zajrzeć.
2. Warto wiedzieć, że w sanktuarium znajduje się cudowny obraz Matki Bożej, przed którym modlili się Jan III Sobieski czy Jarema Wiśniowiecki. Był tutaj niegdyś również obraz św. Antoniego, z którym wiąże się z nim sporo legend. Podobno wyrzucony przez Turków powrócił w cudowny sposób na swoje miejsce, a zatem zdecydowano się go spalić.
3. Nieopodal znajduje się słynny Dom Pielgrzyma. Jest to miejsce przeznaczone przede wszystkim dla osób poszukujących zakwaterowania. Można tutaj nocować oraz skorzystać z miejscowej restauracji.
4. Samo sanktuarium znajduje się na wzgórzu. Od ponad dekady znajduje się tutaj wieża widokowa licząca sobie ok. 18 metrów. To idealne miejsce do podziwiania przepięknych okolic. Z góry rozpościera się piękny widok na stronę ukraińską. Warto pamiętać, że wieża jest udostępniona wyłącznie w sezonie letnim.
5. Przez Kalwarię Pacławską przebiega kilka szlaków turystycznych. Część z nich jest związana tematycznie z motywami religijnymi. Sporym zainteresowaniem cieszy się szlak o nazwie Dróżki Męki Pańskiej, na którego przejścia potrzeba niespełna ośmiu godzin. Warto również zwrócić uwagę na ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą, która ma 1,5km.
6. Kalwaria Pacławska to miejsce z pięknymi terenami, które nadają się na rowerowe wycieczki. Słynna trasa z Przemyśla do Kalwarii Pacławskiej cieszy się największym uznaniem. Liczy sobie ponad 24 kilometry, a po drodze będziemy mogli podziwiać wspaniałe okolice.
7. Warto wiedzieć, że w sanktuarium znajduje się cudowny obraz Matki Bożej, przed którym modlili się Jan III Sobieski czy Jarema Wiśniowiecki. Był tutaj niegdyś również obraz św. Antoniego, z którym wiąże się z nim sporo legend. Podobno wyrzucony przez Turków powrócił w cudowny sposób na swoje miejsce, a zatem zdecydowano się go spalić.
8. Będąc w Kalwarii Pacławskiej warto wybrać się do pobliskich Rybotycz. Wieś znajduje się niespełna 10 kilometrów dalej i robi wrażenie na wielu osobach, które przekraczają jej progi. Momentami można odnieść wrażenie, że czas postanowił w tym miejscu się zatrzymać. Największe wrażenie robi małomiasteczkowa zabudowa pochodząca z XIX i XX wieku.
9. Warto również wybrać się do pobliskiej miejscowości Huwniki. To bajecznie i malowniczo usytuowana wieś znajdująca się w otoczeniu gór i zielonych terenów. W Huwnikach znajduje się również niewielka Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego, która została zbudowana w 1825 roku. Tuż obok niej znajduje się piękna dzwonnica również pochodząca z pierwszej połowy XIX wieku.
10. W pobliskich Sierakoścach znajduje się budynek bramny zamku Krasickich, który pochodzi z pierwszej połowy XVII wieku. To prawdziwa gratka dla pasjonatów historii. Jest tutaj również obelisk, który pochodzi z XVIII wieku oraz mogiła tatarska.
11. Osiem kilometrów od Kalwarii Pacławskiej znajduje się Arłamów, niewielka osada, która w sezonie zimowym przeistacza się w raj dla miłośników narciarstwa. W skład kompleksu wchodzą dwa wyciągi orczykowe. To miejsce dla pasjonatów oraz dla początkujących.
12. Warto skusić się na wycieczkę do Krasiczyna. Znajduje się tutaj wspaniały zamek znajdujący się w składzie zespołu pałacowo-parkowego. Kompleks pochodzi z XVI wieku. Dla wielu znawców jest to jedna z piękniejszych pereł architektury renesansowej w całej Polsce.
13. W Przemyślu znajduje się Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK. Mieści się w budynku pochodzącym z XIV wieku, który został zbudowany na polecenie Kazimierza Wielkiego. Znajduje się tutaj między innymi sala teatralna oraz świetna wieża widokowa.
14. Warto również wybrać się do przemyskiego Muzeum Dzwonów i Fajek. To nietypowe miejsce, choć z ogromnym potencjałem i ciekawymi informacjami. Muzeum mieści się w barokowej Wieży Zegarowej, która została zbudowana w drugiej połowie XVIII wieku. Fajki nawiązują do wieloletniej tradycji miasta, które poniekąd słynie z ich produkcji.