Jaskinia Mylna 🗺️ Informacje i Ciekawostki

jaskinia mylna
foto – Autorstwa EMeczKa – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2949810

Jaskinia Mylna – położona jest w tatrzańskiej Dolinie Kościeliskiej, w masywie Raptawickiej Turni. Otwór południowy znajduje się na wysokości 1098 m n.p.m., a otwór północny na wysokości 1084 m n.p.m.

1. Nazwa jaskini nawiązuje do znajdujących się w jej wnętrzu licznych korytarzy, z których część kończy się ślepo. Ich sumaryczna długość wynosi 1630 m, z czego dla turystów udostępnione jest ok. 300 m.

Wejście odbywa się otworem południowym, natomiast wyjście otworem północnym. Jaskinię wyżłobił niegdyś Kościeliski Potok.

2. Jaskinia została zbadana i opisana po raz pierwszy w 1885 r. Uczynił to Jan Gwalbert Pawlikowski. Dalszej eksploracji dokonali w 1934 r. bracia Stefan i Tadeusz Zwolińscy.

3. W latach 1948-1949 północne wejście jaskini zostało przekopane podczas prac prowadzonych przez Towarzystwo Tatrzańskie. Działania te podjęto w celu umożliwienia zwiedzania jaskini przez turystów.

4. Jaskinia Mylna wraz z Jaskinią Obłazkową i Jaskinią Raptawicką tworzą system połączonych ze sobą jaskiń nazywanych Jaskiniami Pawlikowskiego. Jaskinię Mylną z Jaskinią Obłazkową łączy wąskie przejście zwane Jędrusiowym Przełazem.

Z Jaskinią Raptawicką Jaskinia Mylna połączona była korytarzykiem nad Kominem Połączeniowym, który został zasypany przez wzgląd na bezpieczeństwo turystów.

5. Przez jaskinię prowadzi czerwony szlak. Odbija on od zielonego szlaku prowadzącego przez Dolinę Kościeliską. Następnie prowadzi przez jaskinię i na tym etapie jest on jednokierunkowy. Powraca następnie do zielonego szlaku w Dolinie Kościeliskiej, a kończy się przy odejściu na żółty szlak do Wąwozu Kraków.

Przejście przez jaskinię zajmuje ok. 30 min.

6. Wewnątrz jaskini nie ma oświetlenia. Trzeba zaopatrzyć się w latarki we własnym zakresie. Panują tu niskie temperatury, w lecie wynoszące ok. 5 st. C, natomiast zimą osiągające wartości ujemne. Sporą część trasy trzeba pokonywać w pochyleniu lub wręcz czołgając się na kolanach.

7. Jaskinia zaczyna się Obłazową Jamą z oknami skalnymi zwanymi Oknami Pawlikowskiego, z których widać szczyt Bystra. Stamtąd korytarz prowadzi do Głównego Korytarza, który wiedzie do Wielkiej Izby, sali o wymiarach 5×16 m i wysokości dochodzącej do 10 m.

Za nią Główny Korytarz skręca w Białą Ulicę, doprowadzającą do korytarza zwanego Wielkim Chodnikiem. Tu znajduje się odcinek położony na półce skalnej nad 3-metrową szczeliną, ubezpieczony łańcuchami. Szlak doprowadza do Komory Końcowej i przekopanego otworu północnego.

8. Na trasie udostępnione są również ciągi poboczne. Pierwszy odchodzi za Wielką Izbą od Głównego Korytarza w lewo i wiedzie Ulicą Pawlikowskiego do sali Chóry, skąd należy następnie zawrócić tą samą drogą. Drugi odchodzi od Białej Ulicy i prowadzi do sali zwanej Skośną Komorą. Następnie również należy powrócić na trasę głównego szlaku.

9. Jaskinia jest czynna przez cały rok. Wstęp do niej jest bezpłatny, ale ze względu na to, iż znajduje się na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego, trzeba uiścić opłatę za wejście na jego teren. Bilety można kupić w kasie na początku Doliny Kościeliskiej.

10. Bilet normalny za wstęp na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego kosztuje 7 zł, natomiast ulgowy 3,50 zł. W ofercie znajdują się również bilety 7-dniowe i grupowe. Z opłat zwolnione są m. in. dzieci do lat 7.

11. Ciekawostką jaskini jest występujący tu kiełż studniczek tatrzański (łac. Niphargus tatrensis). Jest troglobiontem, a więc organizmem, który przystosowany jest do życia wyłącznie w jaskiniach, jamach i wodach podziemnych. Długość studniczka wynosi 6-16 mm.

12. Według legendy w jaskini miał się ukrywać słynny zbójnik Janosik. W nawiązaniu do tej historii Tatra Adventure oferuje zabawę pod nazwą poszukiwanie Janosikowego Skarbu. W trakcie wycieczki uczestnicy biorą ponadto udział w Zbójnickiej Próbie Ciemności w Smoczej Jamie.

13. W 1945 r. w korytarzach jaskini Mylnej zabłądził ks. pallotyn Józef Szykowski. Zmarł z wyczerpania bądź z głodu. Jego zwłoki zostały odnalezione na początku 1947 r. Wydobycie ciała było możliwe dopiero po pocięciu go na kawałki.

4.1/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić