Dolina Białego to jedna z najbardziej malowniczych dolin reglowych w Tatrach, do której wejście mieści się zaledwie pół kilometra od zakopiańskiej skoczni narciarskiej Wielka Krokiew. Z Krupówek można tam dojść w mniej niż godzinę. Jest położona pomiędzy grzbietem Spaleńca, masywem Sarniej Skały i Krokwi, wznoszących się na wysokość ok. 1400 m n.p.m.
1. O Dolinie Białego pisał w 1982 roku czterokrotnie nominowany do Nagrody Nobla pisarz Stefan Żeromski słowami: “leżę sobie tam w podścielisku pysznych mchów i całych zarośli liści borówek”
2. Jedna z górskich legend mówi, że przewodnik tatrzański, a przy tym świetny skrzypek, przygrywał w Dolinie słynnemu zbójnikowi, Wojciechowi Mateji.
3. Rezerwat ścisły na terenie Doliny Białego utworzony został w latach 50 XX wieki. Jednym z najważniejszych powodów była potrzeba ochrony głuszców i cietrzewi. Dekadę później został nazwany imieniem zasłużonego dla gór leśnika Stanisława Sokołowskiego.
4. W 2013 roku na ścieżce, która prowadzi przez Dolinę Białego oznaczono 11 przystanków, które wyznaczył profesor Stanisław Sokołowski, który jako pierwszy podkreślał wartość ochrony Tatr i postulował o utworzenie parku narodowego.
5. We wszystkich punktach obsługi turystów w Tatrzańskim Parku Narodowym można zakupić przewodnik, który pomoże odkryć ciekawostki na temat Doliny Białego. Znajdują się w nim także specjalne zadania, które zachęcają turystów m.in: do liczenia gatunków roślin, a także do rozwiązania przyrodniczej krzyżówki.
6. Na Dolinę Białego rzuca cień jeden z najpopularniejszych tatrzańskich szczytów – Giewont, co sprawia, że panuje tam nieco niższa temperatura niż w jej okolicy. Tworzy to specyficzny dla tego miejsca mikroklimat.
7. Przez dolinę przepływa Biały Potok w którym woda porusza się ze średnim spadkiem 187 m/km. To największy średni spadek w Tatrach. Potok najbardziej imponująco prezentuje się wiosną w okresie roztopów.
8. Górna część Doliny Białego była użytkowana do lat 50 XX wieku, kiedy Rosjanie rozpoczęli poszukiwanie rud uranu, który wydobywali na potrzeby budowy bomby atomowej. Przez pięć lat była zamknięta dla turystów i zaczęła zarastać. Do tej pory na terenie doliny można odnaleźć pozostałości po kopalni uranu.
9. W dawnych czasach na terenie Doliny Białego wypas owiec, a na mieszczącej się w jej obrębie Polanie Białego znajdowały się szałasy pasterskie.
10. Szlak z Doliny Białego prowadzi do ścieżki pod reglami, skąd dalej można udać się w stronę Doliny Strążyskiej lub Kalatówek.
11. Dolina Białego powstała w skałach osadowych, takich jak wapienie, dolomity i łupki. Nigdy nie była zlodowacona. Ma charakter wąwozu krasowego. Można tam zaobserwować liczne skałki, niewielkie wodospady oraz kotły dywersyjne, zwane baniorami.
12. Wśród roślinności na terenie doliny przeważają świerki, buki i jodły. Znajduje się tam również jedno z najniżej położonych stanowisk kosodrzewiny, która mieści się na wysokości 920 m.
13. W wielu przewodnikach Dolina Białego opisywana jest jako szlak dostępny dla rodziców spacerujących z dziećmi w wózkach. Fakt ten był jednak wielokrotnie negowany przez turystów.