Wielka Krokiew – Informacje i Ciekawostki

wielka krokiew
foto – Autorstwa Kapitel – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=110057266

Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza to popularna skocznia narciarska znajdująca się na stoku góry Krokiew w Zakopanem. Znają ją wszyscy ci, którzy interesują się skokami narciarskimi i nie tylko.

Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na jej temat.

1. Wielka Krokiew została zaprojektowana przez inżyniera Karola Stryjeńskiego, który był architektem, działaczem społecznym oraz rzeźbiarzem. W kręgach zakopiańskich furorę robiło jego małżeństwo ze znaną i ekscentryczną malarką, Zofią Stryjeńską.

2. Skocznia znajduje się na wysokości 1050 metrów nad poziomem morza, a sam szczyt Krokiew ma 1378 metrów nad poziomem morza.

3. Uroczyste otwarcie skoczni odbyło się w marcu 1925 roku podczas konkursu skoków. Imię Stanisława Marusarza, który był polskim skoczkiem narciarskim i czterokrotnym olimpijczykiem, skocznia otrzymała dopiero w 1989 roku. Wcześniej jej patronem był sam Karol Stryjeński.

4. Wielka Krokiew jest największą skocznią narciarską w naszym kraju oraz jednym z dwóch dużych obiektów tego typu na terenie Polski. Drugim jest skocznia im. Adama Małysza w Wiśle-Malince.

5. Wielka Krokiew jest skocznią naturalną, co oznacza, że brakuje tutaj sztucznie wzniesionej wieży startowej. Otacza ją las, ale znajduje się tutaj sztuczne oświetlenie, a także tory lodowe, dzięki którym zawody mogą się odbywać, nawet jeśli temperatura wynosi około dwudziestu stopni Celsjusza.

6. Na Wielkiej Krokwi przez lata odbyło się wiele prestiżowych imprez sportowych. Do najważniejszych z nich należą konkursy skoków narciarskich podczas mistrzostw świata, międzynarodowe multidyscyplinarne zawody sportowe Uniwersjada, zawody Pucharu Świata czy Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich.

7. Trybuny oraz bliskie okolice Wielkiej Krokwi są wystarczająco duże, aby pomieścić około czterdziestu tysięcy osób. Jednakże ze względu na bezpieczeństwo podczas zawodów Pucharu Świata na teren skoczni wpuszcza się około dwudziestu pięciu tysięcy osób.

8. W 1962 roku na Wielkiej Krokwi padł rekord oglądalności. Wówczas mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym oglądało tutaj sto dwadzieścia tysięcy kibiców.

9. Rekordzistą Wielkiej Krokwi jest Yukiya Sato z Japonii, który w 2020 roku skoczył na 147 metrów. Wcześniej rekord należał do Dawida Kubackiego, który skoczył na dystans mniejszy o 2,5 metra.

10. Wielka Krokiew stanowi treningową bazę dla skoczków AZS Zakopane oraz Wisły Zakopane. Mają oni okazję trenować w warunkach, w których mistrzowie z całego świata walczą o medale.

11. W listopadzie 2017 roku skocznia Wielka Krokiew otrzymała homologację FIS, która jest niezbędna do prowadzenia najbardziej prestiżowych imprez sportowych takich, jak Puchar Świata, Letnie Grand Prix czy Puchar Świata w kombinacji norweskiej.

12. Punkt konstrukcyjny skoczni wynosi 125 metrów, jej wielkość to 140 metrów, a długość najazdu wynosi niecałe 99 metrów.

 

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić