Chełmiec – Informacje i Ciekawostki

chełmiec
foto – Autorstwa Olidudlatdeysok z polskiej Wikipedii, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8687649

Chełmiec to szczyt górski, który wchodzi w skład Masywu Chełmca. Znajduje się w Sudetach Środkowych, a dokładnie w Górach Wałbrzyskich, a ze względu na liczne atrakcje w tej okolicy, przyciąga wielu turystów.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Masyw Chełmca znajduje się w obrębie Obszaru Chronionego Krajobrazu Kopuły Chełmca, Trójgarbu i Krzyżowej Góry k. Strzegomia. Jest to jeden z najciekawszych oraz najwyraźniejszych członów w Górach Wałbrzyskich.

2. Chełmiec jest drugim pod względem wysokości szczytem Gór Wałbrzyskich i wznosi się na wysokość 850 metrów nad poziomem morza. Popełniono błąd w dawnych pomiarach, według których był wyższy, dlatego omyłkowo zaliczono go do Korony Gór Polski.

3. Zdecydowanie większą część szczytu pokrywa mieszany las oraz las świerkowy. Występują tutaj bardzo dobrze zachowane buczyny sudeckie i jest to miejsce, w w którym żyje wiele gatunków ptaków.

4. Pod koniec XIX wieku na szczycie postawiono kamienną wieżę widokową, która była stylizowana na ruinę. Znajdowała się tam również gospoda i schronisko, ale po drugiej wojnie światowej obiekt popadał w ruinę. Obecnie całość została wyremontowana i jest udostępniana turystom.

5. RTON Chełmiec to wieża radiowa, która znajduje się na górze Chełmiec. To tutaj zabudowano nadajniki, które zagłuszały Radio Wolna Europa. Aktualnie wieża jest wykorzystywana wyłącznie do celów turystycznych.

6. Kilka metrów pod samym szczytem usytuowano ogromny Krzyż Milenijny. Ma 45 metrów wysokości i został wzniesiony przez Społeczny Zespół Budowy Krzyża. W nocy jest oświetlany reflektorami, a oprócz tego regularnie odbywają się tutaj ważne uroczystości religijne.

7. Przez szczyt przebiegają liczne szlaki turystyczne o różnej długości i o różnym stopniu trudności. Należą do nich między innymi zielony szlak prowadzący z Trójgarbu do Dzikowca Wielkiego, żółty szlak wiodący z Chełmca do Wałbrzycha, a także niebieski Europejski Długodystansowy Szlak Pieszy.

8. Szczawno-Zdrój to miasto uzdrowiskowe znajdujące się w powiecie wałbrzyskim. Jego historia sięga XIII wieku, dlatego też na jego terenie nie brakuje świeckich i sakralnych zabytków. Najsłynniejszymi z nich są zespoły zabudowań zdrojowych z przełomu XIX i XX wieku.

9. Szczawno-Zdrój to również miasto, które powinni odwiedzić miłośnicy historii oraz architektury. Do dziś zachował się tutaj układ urbanistyczny typowy dla średniowiecza, a także wiele kamienic i budowli reprezentujących najróżniejsze style architektoniczne modne w kolejnych epokach.

10. Wałbrzych to atrakcyjne miasto znajdujące się na Pogórzu Sudeckim. Należy do najbardziej zielonych miast w całej Polsce, a na terenie miasta poza siedmioma parkami miejskimi, znajdują się również dwa parki krajobrazowe.

11. W pobliskim Wałbrzychu znajduje się jedna z nielicznych palmiarni w Polsce. Jej powierzchnia to 1900 metrów kwadratowych, a na jej terenie można podziwiać ponad 250 gatunków roślin z całego świata. Co ciekawe, ściany palmiarni od wewnątrz pokrywa skała osadowa z Etny.

12. Jedną z największych atrakcji Wałbrzycha jest imponujący Zamek Książ,  w którym jeszcze w XX wieku mieszkała legendarna księżniczka Daisy. Legendy związane z jej osobą i siedmiometrowym sznurem pereł, który otrzymała od męża, żyją do dziś i przyciągają turystów. Na zamku tym Adolf Hitler planował stworzyć swoją kwaterę główną podczas drugiej wojny światowej.

5/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić