Białowieża to niewielka wieś w województwie podlaskim – zamieszkuje ją zaledwie 1830 mieszkańców, jednak corocznie odwiedza ją mnóstwo turystów. Białowieża leży na terenach Puszczy Białowieskiej, czyli wyjątkowego regionu na mapie Polski.
W miejscowości tej znajduje się m.in. Siedziba Białowieskiego Parku Narodowego oraz miejsce funkcjonowania Białowieskiej Stacji Geobotanicznej. Ciekawostką jest, że najstarsze oznaki zasiedlenia przez ludzi tych terenów pochodzą sprzed 5 tysięcy lat czyli z okresu neolitu.
Nazwa Białowieża prawdopodobnie pochodzi od białej wieżyczki, która wieńczy dach małego zamku myśliwskiego zbudowanego dla wielkich książąt litewskich.
A co warto tutaj zobaczyć i zwiedzić? Oto kilka propozycji
1. Białowieski Park Narodowy
Z pewnością największą atrakcją tego regionu jest Białowieski Park Narodowy, który utworzony został w 1932 roku w celu ochrony najlepiej zachowanej części Puszczy Białowieskiej. Białowieski Park Narodowy to malowniczy obszar o powierzchni 105 kilometrów kwadratowych. Jest najważniejszą europejską ostoją żubra, a także jedną z niewielu niemal nienaruszonych części pradawnej puszczy, która gęsto porastała Europę Środkową.
Puszczę zamieszkuje największa populacja żubrów w Europie, jednak spotkać tu można również wilki i rysie. Charakterystyczną częścią puszczy są gęsto pokryte drzewami liściastymi równiny. Cały Białowieski Park Narodowy zajmuje tereny liczące ponad 105km kwadratowych, a na jego terenie znajduje się m.in: rezerwat z żubrami oraz stanowiska archeologiczne ze śladami kultur żyjących tutaj od I wieku p.n.e.
2. Rezerwat ścisły Białowieskiego Parku Narodowego
Najstarszą, a przy tym najcenniejszą częścią parku jest Rezerwat Ścisły, który obejmuje dwa z pięciu pierwszych, utworzonych na początku XX wieku rezerwatów ochronnych. Znajduje się on w środkowej części Białowieskiego Parku Narodowego pomiędzy dwoma rzekami: Narewką i Woźną. Rezerwat Ścisły porastają gęste lasy, zaś w okolicach rzek zobaczyć można kaskadowe połacie trzciny, turzyc i roślinności namorzynowej. Na wyróżnienie zasługuje bogata fauna, która zamieszkuje te tereny. Przy odrobinie szczęścia spotkać tu można dzięcioły i muchołówki białoszyje, wiele gatunków gryzoni, a wprawne oko może wypatrzyć rzadkie, chronione gatunki chrząszczy. Wycieczka przez Rezerwat Ścisły pozwala na zrozumienie cyklu życia drzew: aż 30% całej materii drewnianej rezerwatu to martwe drzewa, które powoli rozkładają się, tym samym dając pożywienie i schronienie zwierzętom, a następnie stając się pożywką dla kolejnych roślin.
3. Kładka Żebra Żubra
Jedną z atrakcji Białowieskiego Parku Narodowego jest ścieżka edukacyjna „Żebra Żubra”. Jest to pierwsza trasa tego typu w Polsce, która wytyczona została już w latach 70-tych ubiegłego wieku. Ma długość 2.7 kilometrów i składa się z kompleksu drewnianych kładek, pomostów, grobli i kamiennych ścieżek, które umożliwiają przejście po grząskim, podmokłym terenie. Trasę warto przemierzać wiosną: na przełomie marca i kwietnia można tu zaobserwować tysiące migrujących żab, które przedostają się pomiędzy dwoma zbiornikami wodnymi.
4. Rezerwat Pokazowy Żubrów
Z jakich atrakcji znana jest Białowieża? Z rozległych lasów i żubrów. Kto chce zobaczyć króla puszczy, ten może odwiedzić Rezerwat Pokazowy Żubrów. Znajduje się on przy drodze łączącej Białowieżę z Hajnówką, w niewielkiej odległości od miejsca, gdzie kończy się ścieżka Żebra Żubra. Kto wejdzie na teren rezerwatu, ten zobaczy m.in. żubry, wilki, dziki i jelenie. Są to zwierzęta żyjące w Puszczy Białowieskiej, które — przy odrobinie szczęścia — w czasie spacerów po lesie można podglądać w naturalnych warunkach.
5. Skansen Architektury Drewnianej Ludności Rosyjskiej Podlasia
Jednym z najbardziej interesujących miejsc w Białowieży jest Skansen Architektury Drewnianej Ludności Rosyjskiej Podlasia. To etnograficzne muzeum obejmuje dziewięć budowli drewnianych m.in. wiatrak, kaplicę i budynki mieszkalne. Najstarsze z nich pochodzą z XIX wieku. Dodatkowo część z budowli przystosowana jest do wynajmu pokojów dla turystów – to z pewnością niezwykła okazja do zamieszkania w prawdziwie wiekowej izbie!
6. Muzeum Przyrodniczo-Leśne
Warte odwiedzenia jest również Muzeum Przyrodniczo-Leśne imienia S. Miklaszewskiego.To najstarsze muzeum umiejscowione na terenie parku narodowego w Polsce. Zawiera ekspozycję stałą, która przedstawia faunę i florę Puszczy Białowieskiej oraz kilka bloków tematycznych. Z pewnością zaletą tego miejsca jest użycie efektów dźwiękowych i świetlnych do dokładnego odwzorowania warunków, które panują w różnych porach roku w puszczy. Muzeum zajmuje się również organizacją wystaw czasowych, przede wszystkim związanych z malarstwem i fotografią.
7. Park Pałacowy
Podczas wypoczynku w Białowieży z pewnością warto wybrać się na spacer to Parku Pałacowego. Piękny, utrzymany w angielskim stylu park założony został pod koniec XIX wieku i był częścią pałacu, który wybudowany został na zlecenie rosyjskich carów. Choć najważniejsza część dworu spłonęła w 1944 roku, do dziś pozostały nienaruszone budynki gospodarcze: Dom Szoferów, Dom Łaźni czy Dom Marszałkowski. W miejscu dawnego pałacu umieszczono zaś Muzeum Przyrodniczo-Leśne, które pozwala na poznanie unikalnej przyrody Puszczy Białowieskiej. Zwiedzając Park Pałacowy można natknąć się na blisko 90 gatunków różnych roślin, a do najciekawszych okazów należy grupa dębów, których wiek przekracza 250 lat.
8. Białowieskie Drezyny Rowerowe
Wyjątkową atrakcją dla całej rodziny jest wynajem drezyny białowieskiej. Trasy liczą kolejno 4,5, 7 i 15km, a przejechanie najdłuższą z nich – wraz z postojem, odpoczynkiem i zwiedzaniem – zajmuje około 2 godzin. Czternastokilometrowa trasa obejmuje kilka odcinków pod górę, przez co wybierana jest przez osoby z dobrą kondycją fizyczną, jednak krótsze trasy nie sprawią problemu nawet najmłodszym miłośnikom aktywności fizycznej. Białowieski Park Narodowy to również doskonałe miejsce na piesze i rowerowe wycieczki, podczas których podziwiać będzie można wspaniałą florę i faunę oraz różnorodne ścieżki przyrodnicze.
9. Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy
W Białowieży warto również zobaczyć Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy. Jej budowę rozpoczęto w 1894 roku dzięki wsparciu finansowemu cara Aleksandra III. W wybranych godzinach umożliwia się wejście do cerkwi turystom. Ciekawostką jest, że w czasie II wojny światowej cerkiewny plac służył jako miejsce egzekucji wykonywanych przez nazistów, a w czasie całej okupacji stracono tutaj ponad 90 osób.
⇒ Białowieża to również doskonała baza wypadowa i noclegowa. Znajdziemy tu mnóstwo możliwości zakwaterowania oraz dobrze rozwiniętą infrastrukturę gastronomiczną, gdzie spróbujemy doskonałych przysmaków podlaskich takich jak zaguby (rodzaj pierogów z farszem z surowych ziemniaków), kiszkę lub babkę ziemniaczaną i kartacze, a na deser będziemy możemy skosztować doskonałego Marcinka, czyli słodkiego ciasta składającego się z wielu warstw cienkiego ciasta przełożonego kremem.
10. Restauracja Carska
Wśród licznych atrakcji Białowieży znajduje się Restauracja Carska — kultowy lokal, mieszczący się w zabytkowym budynku dworca kolejowego „Białowieża Towarowa”, będącym cenną pamiątką z czasów cara Mikołaja II. Co można zjeść w tym miejscu? Lokalne przysmaki, reprezentowane m.in. przez soliankę, pielmieni i bliny. W Restauracji Carskiej można też odpocząć przy aromatycznej kawie i wybornych deserach, m.in. przy lodach z gorącymi malinami lub musie o smaku chałwy.
11. Restauracja Stoczek 1929
Co ma robić turysta, który w czasie wędrówek po Puszczy Białowieskiej poczuje głód? Zajrzeć do Białowieży, na której terenie czeka Restauracja Stoczek 1929. W lokalu mieszczącym się w zabytkowej kamienicy z 1929 roku można odpocząć w klimatycznym wnętrzu, a przy okazji nacieszyć się smakiem lokalnych potraw: pielmieni z mięsem, kartaczy oraz babek ziemniaczanych. W menu nie zabrakło też propozycji dla najmłodszych gości oraz dla osób na diecie vege lub keto. Miłośnicy słodkości mogą z kolei sięgnąć po takie rarytasy, jak zapiekane jabłka z lodami lub regionalne ciasta nazywane Marcinkami.
12. Hotel Żubrówka
Hotel Żubrówka to czterogwiazdkowy obiekt, którego atutem jest wspaniałe umiejscowienie w samym sercu Puszczy Białowieskiej. Hotel dysponuje luksusowymi pokojami oraz rodzinnymi apartamentami, które łącznie mogą pomieścić 240 osób. Na gości obiektu czeka strefa SPA & Wellness oraz kompleks basenów z wodnymi atrakcjami: wannami do hydromasażu, basenem zewnętrznym (czynnym w sezonie letnim), brodzikiem dziecięcym oraz przeciwfalą. Na zewnątrz obiektu umieszczono m.in. boiska, korty tenisowe i pole do minigolfa i rozległy, drewniany plac zabaw dla dzieci. W hotelu funkcjonuje Restauracja Żubrówka, specjalizująca się w serwowaniu potraw regionalnych, która w 2022 roku uzyskała rekomendację organizacji Slow Food Polska.
Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj