Atrakcje Białowieża 🗺️ Dlaczego musisz ją odwiedzić?

fotografia – Pixabay

Białowieża to niewielka wieś w województwie podlaskim – zamieszkuje ją zaledwie 1830 mieszkańców, jednak corocznie odwiedza ją mnóstwo turystów. Białowieża leży na terenach Puszczy Białowieskiej, czyli wyjątkowego regionu na mapie Polski. W miejscowości tej znajduje się m.in. Siedziba Białowieskiego Parku Narodowego oraz miejsce funkcjonowania Białowieskiej Stacji Geobotanicznej. Ciekawostką jest, że najstarsze oznaki zasiedlenia przez ludzi tych terenów pochodzą sprzed 5 tysięcy lat czyli z okresu neolitu.

Nazwa Białowieża prawdopodobnie pochodzi od białej wieżyczki, która wieńczy dach małego zamku myśliwskiego zbudowanego dla wielkich książąt litewskich.

Białowieski Park Narodowy

Z pewnością największą atrakcją tego regionu jest Białowieski Park Narodowy, który utworzony został w 1932 roku w celu ochrony najlepiej zachowanej części Puszczy Białowieskiej – kompleksu leśnego, który zajmuje około 1500 km kwadratowych. Puszczę zamieszkuje największa populacja żubrów w Europie, jednak spotkać tu można również wilki i rysie. Charakterystyczną częścią puszczy są gęsto pokryte drzewami liściastymi równiny. Cały Białowieski Park Narodowy zajmuje tereny liczące ponad 105km kwadratowych, a na jego terenie znajdują się trzy rezerwaty z żubrami oraz stanowiska archeologiczne ze śladami kultur żyjących tutaj od I wieku p.n.e.

Muzea Białowieży

Jednym z najbardziej interesujących miejsc w Białowieży jest Skansen Architektury Drewnianej Ludności Rosyjskiej Podlasia. To etnograficzne muzeum obejmuje dziewięć budowli drewnianych m.in. wiatrak, kaplicę i budynki mieszkalne. Najstarsze z nich pochodzą z XIX wieku. Dodatkowo część z budowli przystosowana jest do wynajmu pokojów dla turystów – to z pewnością niezwykła okazja do zamieszkania w prawdziwie wiekowej izbie!
Warte odwiedzenia jest również Muzeum Przyrodniczo-Leśne imienia S. Miklaszewskiego.To najstarsze muzeum umiejscowione na terenie parku narodowego w Polsce. Zawiera ekspozycję stałą, która przedstawia faunę i florę Puszczy Białowieskiej oraz kilka bloków tematycznych. Z pewnością zaletą tego miejsca jest użycie efektów dźwiękowych i świetlnych do dokładnego odwzorowania warunków, które panują w różnych porach roku w puszczy. Muzeum zajmuje się również organizacją wystaw czasowych, przede wszystkim związanych z malarstwem i fotografią.

Atrakcje dla całej rodziny

Wyjątkową atrakcją dla całej rodziny jest wynajem drezyny białowieskiej. Trasy liczą kolejno 4,5, 7 i 15km, a przejechanie najdłuższą z nich – wraz z postojem, odpoczynkiem i zwiedzaniem – zajmuje około 2 godzin. Czternastokilometrowa trasa obejmuje kilka odcinków pod górę, przez co wybierana jest przez osoby z dobrą kondycją fizyczną, jednak krótsze trasy nie sprawią problemu nawet najmłodszym miłośnikom aktywności fizycznej. Białowieski Park Narodowy to również doskonałe miejsce na piesze i rowerowe wycieczki, podczas których podziwiać będzie można wspaniałą florę i faunę oraz różnorodne ścieżki przyrodnicze.

W Białowieży warto również zobaczyć Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy. Jej budowę rozpoczęto w 1894 roku dzięki wsparciu finansowemu cara Aleksandra III. W wybranych godzinach umożliwia się wejście do cerkwi turystom. Ciekawostką jest, że w czasie II wojny światowej cerkiewny plac służył jako miejsce egzekucji wykonywanych przez nazistów, a w czasie całej okupacji stracono tutaj ponad 90 osób.

Białowieża to również doskonała baza wypadowa i noclegowa. Znajdziemy tu mnóstwo możliwości zakwaterowania oraz dobrze rozwiniętą infrastrukturę gastronomiczną, gdzie spróbujemy doskonałych przysmaków podlaskich takich jak zaguby (rodzaj pierogów z farszem z surowych ziemniaków), kiszkę lub babkę ziemniaczaną i kartacze, a na deser będziemy możemy skosztować doskonałego Marcinka, czyli słodkiego ciasta składającego się z wielu warstw cienkiego ciasta przełożonego kremem.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.3/5 - (27 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić