Żywe Muzeum Piernika w Toruniu to jedno z pierwszych tego typu muzeów w Europie. Placówka jest pełna interaktywnych ekspozycji, a słodka aura toruńskich wypieków umila zwiedzanie turystom. To miejsce, które nie tylko pozwala dowiedzieć się sporo o słynnych piernikach, ale również wziąć czynny udział w ich tworzeniu. Oto kilka ciekawostek na jego temat.
1. Muzeum znajduje się na południu Zespołu Staromiejskiego, a konkretnie w zabytkowej kamienicy przy ulicy Rabiańskiej. Zostało założone przez Elżbietę i Andrzeja Olszewskich w 2006 roku.
2. Produkcja pierników odbywa się tutaj w piekarni z XVI wieku według starych, precyzyjnych receptur, a także przy użyciu tradycyjnych narzędzi.
Szukasz więcej atrakcji w okolicy ? Zobacz najlepsze atrakcje w Toruniu
3. Odwiedzający Żywe Muzeum Piernika mają okazję nie tylko poznać historię i sposób wytwarzania pierników, ale również samodzielnie przesiać mąkę, utłuc korzenne przyprawy i wyrobić ciasto.
4. Przewodnikami po muzeum są mistrz piekarski, a także Korzenna Wiedźma. To właśnie oni odpowiadają za to, żeby wycieczka z powodzeniem łączyła przyjemne z pożytecznym.
5. Do naczyń używanych podczas wyrabiania pierników należą na przykład moździerze, w których rozbija się tradycyjne przyprawy korzenne, a także drewniane formy, których używano już wieki temu.
6. W 2014 roku muzeum zostało powiększone o ogromną manufakturę pochodzącą z przełomu XIX i XX wieku. W jej skład wchodzą niemieckie maszyny do produkcji pierników, zabytkowy piec, a także największa kolekcja woskowych form w całej Europie.
7. Warto podkreślić, że historie opowiadane przez nietuzinkowych przewodników cechują się językiem staropolskim i ogromnym poczuciem humoru. Dzięki temu samodzielna produkcja korzennych wypieków przebiega w wyjątkowo miłej atmosferze.
8. W 2016 roku Żywe Muzeum Piernika w Toruniu pobiło Rekord Polski, wypiekając największe do tej pory serce z piernika. Miało ono aż 12 metrów kwadratowych i ważyło prawie 240 kilogramów.
9. Muzeum otrzymało szereg prestiżowych nagród, w tym tytuł jednego z 7 Nowych Cudów Polski według magazynu National Geographic Traveler oraz Złoty Certyfikat “Produktu Turystycznego 2017” w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej.
10. Na terenie muzeum odbywają się również warsztaty z dekorowania pierników, które prowadzi artystka malarka. Inspirujące zajęcia pozwalają nabyć umiejętności, które przydadzą się podczas wypiekania domowych pierników i ciastek.