10 Ciekawostek o Żywym Muzeum Piernika

Żywe Muzeum Piernika
foto – Autorstwa Mateuszgdynia – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40061262

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu to jedno z pierwszych tego typu muzeów w Europie. Placówka jest pełna interaktywnych ekspozycji, a słodka aura toruńskich wypieków umila zwiedzanie turystom. To miejsce, które nie tylko pozwala dowiedzieć się sporo o słynnych piernikach, ale również wziąć czynny udział w ich tworzeniu. Oto kilka ciekawostek na jego temat.

1. Muzeum znajduje się na południu Zespołu Staromiejskiego, a konkretnie w zabytkowej kamienicy przy ulicy Rabiańskiej. Zostało założone przez Elżbietę i Andrzeja Olszewskich w 2006 roku.

2. Produkcja pierników odbywa się tutaj w piekarni z XVI wieku według starych, precyzyjnych receptur, a także przy użyciu tradycyjnych narzędzi.


Szukasz więcej atrakcji w okolicy ? Zobacz najlepsze atrakcje w Toruniu


3. Odwiedzający Żywe Muzeum Piernika mają okazję nie tylko poznać historię i sposób wytwarzania pierników, ale również samodzielnie przesiać mąkę, utłuc korzenne przyprawy i wyrobić ciasto.

4. Przewodnikami po muzeum są mistrz piekarski, a także Korzenna Wiedźma. To właśnie oni odpowiadają za to, żeby wycieczka z powodzeniem łączyła przyjemne z pożytecznym.

5. Do naczyń używanych podczas wyrabiania pierników należą na przykład moździerze, w których rozbija się tradycyjne przyprawy korzenne, a także drewniane formy, których używano już wieki temu.

6. W 2014 roku muzeum zostało powiększone o ogromną manufakturę pochodzącą z przełomu XIX i XX wieku. W jej skład wchodzą niemieckie maszyny do produkcji pierników, zabytkowy piec, a także największa kolekcja woskowych form w całej Europie.

7. Warto podkreślić, że historie opowiadane przez nietuzinkowych przewodników cechują się językiem staropolskim i ogromnym poczuciem humoru. Dzięki temu samodzielna produkcja korzennych wypieków przebiega w wyjątkowo miłej atmosferze.

8. W 2016 roku Żywe Muzeum Piernika w Toruniu pobiło Rekord Polski, wypiekając największe do tej pory serce z piernika. Miało ono aż 12 metrów kwadratowych i ważyło prawie 240 kilogramów.

9. Muzeum otrzymało szereg prestiżowych nagród, w tym tytuł jednego z 7 Nowych Cudów Polski według magazynu National Geographic Traveler oraz Złoty Certyfikat “Produktu Turystycznego 2017” w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej.

10. Na terenie muzeum odbywają się również warsztaty z dekorowania pierników, które prowadzi artystka malarka. Inspirujące zajęcia pozwalają nabyć umiejętności, które przydadzą się podczas wypiekania domowych pierników i ciastek.

3.7/5 - (38 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić