Golub-Dobrzyń Atrakcje 🗺️ Co mozna tutaj robić ?

Golub-Dobrzyń atrakcje
foto – Pixabay

Golub-Dobrzyń to klimatyczne miasto znajdujące się w północnej części Polski, w województwie kujawsko-pomorskim, 40 kilometrów na wschód od Torunia.

Miasto powstało w wyniku połączenia Golubia i Dobrzynia, co miało miejsce w latach piećdziesiątych. Do tego czasu naturalną granicą oddzielającą oba miasteczka była rzeka Drwęca. W średniowieczu ta sama rzeka stanowiła granicę pomiędzy Polską a państwem zakonu krzyżackiego. Pierwsze wzmianki na temat Golubia pochodzą jeszcze z XIII wieku. Dobrzyń z kolei uzyskał prawa miejskie w 1684 roku z rąk Zygmunta Działyńskiego.

Co warto zobaczyć, będąc w tym mieście i jego okolicach? Oto kilka wybranych propozycji.

1. Największą atrakcją miejscowości jest imponujący zamek krzyżacki, który zbudowano na przełomie XIII i XIV wieku. Pierwotnie znajdował się po stronie Golubia, aczkolwiek dzisiaj należy do miasta Golub-Dobrzyń. Co ciekawe, w XIV wieku Władysław Łokietek podjął aż trzy nieudane próby zdobycia zamku. Nie obeszło się bez zniszczeń. Zamek stał się ofiarą wojny golubskiej, aczkolwiek odbudowano go już dekadę później, jeszcze w XIV wieku. Obecnie na terenu zamku znajduje się muzeum, restauracja oraz hotel.

2. Niemałą atrakcją jest również Rezerwat Przyrody Rzeka Drwęca. Jego powierzchnia obejmuje właściwie tereny wzdłuż całej rzeki, dlatego zajmuje w rzeczywistości dwa województwa – warmińsko-mazurskie oraz kujawsko-pomorskie. Trzeba dodać, że to najdłuższy rezerwat ichtiologiczny w naszym kraju i wspaniałe miejsce na spacery w otoczeniu zachwycającej przyrody.

3. Warto wybrać się nad jezioro Grodno. To idealne miejsce na letni wypoczynek. Jezioro znajduje się w gminie Baruchowo i słynie ze szmaragdowego koloru wody. Dostępna jest również niewielka plaża, która zwłaszcza w sezonie letnim wypełnia się urlopowiczami.

4. Jezioro Okonin to kolejne miejsce godne zainteresowania. Nie bez powodu mówi się, że jest to prawdziwa perła regionu. Otaczające jezioro lasy sprawiają, że sceneria zachwyca. Ważnym elementem jest również dostępna plaża oraz możliwość wypożyczenia rowerów wodnych. To miejsce, w którym można aktywnie wypoczywać i przede wszystkim odpocząć od miejskiego zgiełku.

5. Wyjazdy wakacyjne to również doświadczanie nowych smaków i kosztowanie regionalnej kuchni. Przy ulicy Marii Konopnickiej znajduje się Druga Kuchnia im. Moniuszki. To miejsce, w którym będziemy mogli rozkoszować się bardzo dobrej jakości kuchnią polsą i to w przystępnych cenach. Na uwagę zasługuje również restauracja Herbarium w Zamku Gołubskim. To lokal, w którym pierwsze skrzypce grają świeże zioła.

6. Przez Golub-Dobrzyń przebiega kilka szlaków pieszych oraz rowerowych. To świetna informacja dla osób, które podczas urlopu wolą spędzać czas aktywnie. Warto również zainteresować się spływami kajakowymi wzdłuż Drwęcy. Taki rejs to wspaniała przygoda, ale jednocześnie możliwość zwiedzania pięknych okolic w atrakcyjny i aktywny sposób.

7. Sporą atrakcją w Golubiu-Dobrzyniu jest słynny już Dom Pod Kapturem. To budynek, którego historia sięga drugiej połowy XVIII wieku. Pierwotnie najprawdopodobniej pełnił funkcję karczmy i zajazdu. Trzeba dodać, że to ewenement na regionalną skalę i jedyny taki budynek, który przetrwał do dzisiejszych czasów.

8. Dla wielu turystów niemałą atrakcją jest Stare Miasto w Golubiu. To niezwykle klimatyczna część miasta, która zachwyca uroczymi kamieniczkami. Co ciekawe, do dnia dzisiejszego przetrwał średniowieczny układ urbanistyczny. Można tutaj również podziwiać mury obronne oraz kościół św. Katarzyny.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić