Zamek w Olsztynie koło Częstochowy – Informacje i Ciekawostki

zamek w olsztynie
foto – Autorstwa Pudelek (Marcin Szala) – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4624042

Zamek w Olsztynie to ruiny zamku znajdującego się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, 15 kilometrów na wschód od Częstochowy. Pozostałości te należą do systemu Orlich Gniazd i stanowią wielką atrakcję dla miłośników historii oraz średniowiecznej architektury.

Co warto wiedzieć o zamku i jakie atrakcje znajdują się w pobliżu? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Pierwsze wzmianki o zamku olsztyńskim pochodzą z początków XIV wieku, a nieco później strażnicę rozbudował Kazimierz Wielki, czyniąc z niej najbardziej warowny zamek na pograniczu Śląska i Małopolski.

2. Na zamku więziony był wojewoda poznański, Maćko Borkovic, który zabił wojewodę kaliskiego, Beniamina z Uzarzewa. Za knucie przeciwko władzy został skazany na śmierć głodową i zmarł na wieży zamku w Olsztynie. Według wierzeń jego duch do dzisiaj tutaj straszy, a często w nocy słychać brzęk kajdan, zawodzenia i okrutne jęki.

3. Katastrofą dla zamku okazał się potop szwedzki w połowie XVII wieku, kiedy to Szwedzi doszczętnie go zrujnowali. Już po zakończeniu wojny zamek był ruiną, która nie nadawała się do użytkowania, a jeszcze w XIX wieku chłopi z okolicznych miejscowości rozbierali ruiny, aby pozyskać budulec na własne gospodarstwa.

4. Dziś ruiny zamku są udostępnione do zwiedzania. Na miejscu zachowały się mury części mieszkalnej oraz wieże cylindryczna i Starościańska, fragmenty murów gospodarczych, częściowo piwnice i fundamenty kuźnicy. Z pewnością jest to miejsce obowiązkowe dla tych, którzy podążają Szlakiem Orlich Gniazd.



5. W latach dziewięćdziesiątych parokrotnie przy zamku odbywał się wielki międzynarodowy festiwal laserów i pirotechniki. Najpewniej nadmiar ludzi spowodował zawalenie się fragmentu muru, dlatego konserwator zabytków zakazał organizacji jakichkolwiek imprez masowych na tych terenach.

6. Jaskinia znajdująca się na terenie zamku od początku jego istnienie służyła mieszkańcom za spiżarnię. W 2020 na jej terenie odkryto szereg narzędzi wykonanych z krzemienia, które stworzyli neandertalczycy. Nieco później opisano nieznaną wcześniej jaskinię i całą sieć tuneli podziemnych. Jak widać, zamek do dziś może skrywać jeszcze wiele tajemnic.

7. Ze względu na piękne położenie w otoczeniu wapiennych skał, zamek olsztyński wielokrotnie pojawiał się jako naturalna scenografia w polskich filmach. Można go zobaczyć w „Deomach wojny wg Goi” Władysława Pasikowskiego czy też w „Rękopisie znalezionym w Saragossie” w reżyserii Wojciecha Hasa i z główną rolą w wykonaniu Zbigniewa Cybulskiego.

8. Szlak Orlich Gniazd ma długość przekraczającą 165 kilometrów i stanowi trasę obowiązkową dla fanów średniowiecznych zamków i historii. Rozciąga się między Krakowem a Częstochową, a większość zamków na trasie została wybudowana na wapiennych skałach, które miały zapewnić lepszą widoczność i ochronę.

9. Nazwa zamku Olsztyn najpewniej wywodzi się od słowa Holsztyn i nawiązuje do języka niemieckiego. To z Holsteinu mieli pochodzić pierwsi osadnicy, którzy postanowili tutaj zamieszkać.

10. Zamek w Olsztynie jest punktem nie tylko na Szlaku Orlich Gniazd, ale również elementem innych znanych szlaków. Leży na Szlaku Warowni Jurajskich w kolorze niebieskim, który rozpoczyna się w Rudawie koło Krakowa, a kończy w Mstowie koło Częstochowy. Z kolei „Szlak Zamonitu” wiedzie z Poraja przez Zalew, Złoty Potok, Bobolice, a finalnie przez zamek Ogrodzieniec.

11. Największym rezerwatem przyrody w okolicy są Sokole Góry stanowiące wielką atrakcję dla ludzi kochających kontakt z przyrodą i piękne widoki. Znajduje się tutaj dziesięć kopulastych wzniesień, które zachęcają do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

12. W okolicach zamku można zaobserwować wiele rzadkich i chronionych gatunków roślin takich, jak lilia złotogłów czy żłobik koralowy. Wyższe partie rezerwatu przyrody porasta las bukowy, a niektóre drzewa modrzewia polskiego w tej okolicy mają nawet po 150 lat. Okolice są również domem dla wielu zwierząt takich, jak nietoperze, kuny, dziki, jastrzębie, lisy czy sarny.

4/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić