Zalew Koronowski – Informacje i Ciekawostki

zalew koronowski
foto – Autorstwa Taktoperz77 – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24638510

Zalew Koronowski – zbiornik retencyjny, który położony jest w województwie kujawsko-pomorskim, w pobliżu miasta Koronowo. Znajduje się w dolnym odcinku rzeki Brdy.

 

1. Pierwszy projekt mający na celu spiętrzenie wód Brdy powstał w latach 1929-1932. Realizacja budowy zalewu udała się jednak dopiero w latach 1956-1961. Rzeka została przegrodzona w Koronowie-Pieczyskach. W wyniku budowy przesiedleni zostali mieszkańcy wsi Olszewka i Lachowo.

2. Podczas budowy zapory powstała również Elektrownia Koronowo w Samociążku. Produkuje ona energię elektryczną, a także wykorzystywana jest w sytuacjach niedoboru energii w systemie elektroenergetycznym. Składa się z dwóch pionowych hydrozespołów z turbinami Kaplana, z których każda ma moc 13,75 MW.

3. Powierzchnia zalewu wynosi ok. 1600 ha. Akwen ma wydłużony kształt, a jego długość liczy 36 km. Maksymalna głębokość zalewu wynosi 20 m. Zalew Koronowski znajduje się na obszarze chronionego krajobrazu.

4. Poza Brdą swoje ujście w Zalewie Koronowskim znajdują również rzeki Kamionka, Sępólna, Krówka, Sucha i Struga Graniczna. Zapory znajdują się w Pieczyskach i Samociążku.

5. Powstanie Zalewu Koronowskiego związane było z połączeniem 7 jezior polodowcowych. Wśród nich znajdowały się jezioro Białe, jezioro Czarne, jezioro Lipkusz, jezioro Strzemno, jezioro Turzynek, jezioro Stoczek oraz jezioro Piaseczno.

6. Nad Zalewem Koronowskim znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe i przystanie. Jest on chętnie wybierany przez amatorów sportów wodnych, zwłaszcza przez żeglarzy i kajakarzy. Wielbiciele nurkowania z kolei chętnie penetrują zatopione osady Olszewka i Lachowo, młyn wodny czy leśniczówkę w Samociążku.

7. Zalew stanowi również doskonałe miejsce dla wędkarzy. U ujścia Brdy spotkać można lipienie i pstrągi, a w wodach jeziora pływają m. in. sandacze, okonie, szczupaki, karasie, liny, leszcze czy węgorze. Wędkarz powinien mieć ważną kartę wędkarską oraz wykupić pozwolenie na połów amatorski w prywatnym gospodarstwie rybackim, które jest administratorem zalewu.

8. Najpopularniejszą plażą usytuowaną nad wodami akwenu jest plaża w Koronowie-Pieczyskach. Poza plażą znajduje się tam strefa zielona, promenada, taras widokowy z zejściem na plażę, boisko wielofunkcyjne, zestaw zabawowy dla dzieci, wiaty drewniane z kręgiem ogniskowym oraz elementy małej architektury,

9. Przy ośrodku wczasowym „Julia” w Samociążku cumuje statek wycieczkowy Niva, a przy plaży głównej w Pieczyskach statek Zgłowięda, który powstał w 1926 r. Oferują one wycieczki po akwenie.

10. W Wielonku, części wsi Cierplewo, znajduje się prom osobowo-samochodowy. Jest on łącznikiem pomiędzy powiatami tucholskim i bydgoskim. Prom kursuje w wybrane dni od końca kwietnia do końca września. W lipcu i w sierpniu kursuje codziennie w godz. 9-19. Jednorazowo może przewieźć 6 samochodów.

11. Na 2 dni przed wybuchem II wojny światowej polscy saperzy zbudowali drewniany most na Brdzie przy młyńskiej osadzie Hammer, znajdującej się ok. 1 km na północ od wsi Sokole-Kuźnica. Przeprawę tę wykorzystała dywizja pancerna gen. Heinza Guderiana do przeprawienia się na wschodni brzeg i szybkiego dotarcia do Wisły. Pod wodą do dziś znajdują się drewniane pale, będące podstawą mostu, a sam obiekt zyskał nazwę Mostu Guderiana.

12. Z Zalewem Koronowskim związany jest również dawny most kolejowy na nieczynnym już odcinku linii kolejowej nr 240 z Pruszcza Bagiennicy do Klonowa. Niegdyś znajdował się kilkanaście metrów nad korytem rzeki, jednak po spiętrzeniu wód Brdy znalazł się zaledwie ok. 1 m nad jej powierzchnią. Most liczy już ponad 100 lat.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić