16 Ciekawostek o Wyspie Wolin 🗺️

wyspa wolin
Jezioro Wisełka na wyspie Wolin / foto – Autorstwa Michał Nadolski, stv – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4413583

Wolin to przybrzeżna wyspa należąca do Polski, która stanowi południowy brzeg Zatoki Pomorskiej. Od reszty kraju oddzielają ją cieśnina Dziwna oraz Zalew Szczeciński. Ze względu na bardzo atrakcyjne położenie, wyspa jest tłumnie odwiedzana przez turystów.

Co warto o niej wiedzieć i jakie atrakcje znajdują się w pobliżu? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Tereny Wolina są niezwykle urozmaicone. Znajdują się tutaj zarówno tereny bagniste i nizinne, jak i lasy, wzniesienia morenowe oraz wybrzeże klifowe. Na jej południowym wybrzeżu znajduje się szereg maleńkich wysepek, które stanowią dodatkowe urozmaicenie.

2. Pasmo Wolińskie to zalesiony wał morenowy, który oddziela zachodni Półwysep Przytorski od reszty wyspy. Najwyższym wzniesieniem jest tutaj grzywacz, wnoszący się na nieco ponad sto metrów nad poziomem morza. Pasmo Wolińskie jest najwyższym wybrzeżem klifowym w całej Polsce.

3. Wolin jest zamieszkany przez ludzi, którzy parają się przede wszystkim rolnictwem i rybołówstwem. W okresie letnim główne dochody są jednak czerpane z turystyki, a ilość ludzi na wyspie zwiększa się wielokrotnie. Dlatego też zadbano o to, aby infrastruktura sprzyjała tutaj przyjmowaniu gości, którzy chcą odpocząć od zgiełku miast i codziennych obowiązków.

4. Pojezierze Wolińskie to obszar jezior znajdujący się w centralnej części wyspy Wolin. Znajdują się tutaj takie jeziora, jak Łuniewo, Czajcze, Warnowo Zachodnie, Wisełka czy Warnowo Wschodnie. Jeziora są ze sobą połączone Lewieńską Strugą, która finalnie wpada do Zalewu Kamieńskiego.

5. Woliński Park Narodowy zajmuje ponad dziesięć hektarów, a na jego terenie znajduje się aż siedem obszarów ochrony ścisłej. Znajduje się tutaj ponad 1300 gatunków roślin, spośród których spora część należy do roślin niezwykle rzadkich. Spacer po Wolinie pozwala więc podziwiać wiele krzewów i kwiatów, których często nie można spotkać w innych częściach kraju.

6. Przez Wolin przebiega naczelny szlak przelotu ptaków wzdłuż wybrzeża Bałtyku. W związku z tym żyje tutaj ponad 230 gatunków ptaków, spośród których część jest niezwykle rzadka. Można tutaj zobaczyć muchołówkę małą, wodniczkę, biegusa zmiennego, a także bielika zwyczajnego, którego wizerunek zdobi logotyp parku.

7. Na terenie Wolińskiego Parku Narodowego znajduje się aż siedem obszarów ochrony ścisłej, w tym sześć mających charakter leśny. Należą do nich na przykład Drożkowe Łąki, obszar ochrony ścisłej im. profesora Adama Wodziczki czy obszar ochrony ścisłej im. profesora Zygmunta Czubińskiego. Każdy z tych obszarów cechuje się odmiennym bogactwem przyrody.

8. Rezerwat przyrody “Łuniewo” to rezerwat torfowiskowy, który obejmuje zarośnięte obecnie jezioro Łuniewo oraz torfowisko, na którym znajduje się wiele chronionych gatunków roślin. Stanowi również dom dla takich gatunków ptaków, jak łabędź niemy, czapla siwa, błotniak łąkowy czy pszczołojad.

9. Zatoka Pomorska jest zatoką Morza Bałtyckiego, która jest objęta obszarem ochrony siedlisk “Ostoja na Zatoce Pomorskiej”. Jej wybrzeża są głównie zalesione, ale można tutaj również podziwiać malownicze strome wydmy. Znajdują się tutaj liczne kąpieliska, z których w sezonie letnim korzystają turyści, a także porty i przystanie.

10. Obszar wyspy Wolin przecinają liczne szlaki turystyczne, zarówno dla pieszych, jak i dla osób jeżdżących na rowerach. Do najsłynniejszych należą czerwony Szlak Nadmorski im. dr. Czesława Piskorskiego, niebieski Szlak Nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim, zielony Szlak Leśny Przez Pojezierze Warnowsko-Kołczewskie oraz dwa międzynarodowe szlaki rowerowe.

11. Podczas drugiej wojny światowej na terenie całej wyspy znajdowały się instalacje wojskowe. W pobliskich wsiach usytuowano również poligony doświadczalne, wyrzutnie bomb latających oraz baterię moździerzy. W 1945 miasto na wyspie zostało zniszczone niemal w siedemdziesięciu procentach.

12. Jezioro Turkusowe znajduje się na wyspie Wolin w okolicy wsi Wapnica. Jego powierzchnia wynosi ponad sześć hektarów, a dzięki wodzie zabarwionej na turkusowo przypomina raczej zatoki karaibskie albo Malediwy. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie i atrakcja turystyczna, którą warto zobaczyć i sfotografować.

13. Zagroda Pokazowa Żubrów w Wolińskim Parku Narodowym została założona w latach siedemdziesiątych XX wieku. Na początku sprowadzono tutaj kilka żubrów z Puszczy Białowieskiej oraz Puszczy Boreckiej. Obecnie przebywa tutaj kilkanaście osobników, a na miejscu można je zobaczyć z bliskiej odległości. Do zagrody prowadzą zielony oraz czarny szlak turystyczny.

14. Do najpopularniejszych miejscowości na Wyspie Wolin należą niewątpliwie Międzyzdroje i Świnoujście, które co roku przyciągają tłumy turystów spragnionych nadmorskiego wypoczynku. Planując urlop na Wyspie Wolin warto jednak wziąć pod uwagę mniejsze miejscowości – Międzywodzie czy Wisełka. Dzięki bardziej kameralnemu charakterowi są one mniej oblegane przez turystów dzięki czemu będzie można wypocząć w nieco spokojniejszy sposób.

15. Centrum Słowian i Wikingów “Wolin-Jomsborg-Wineta” działa od 2003 roku, a jego celem są rozwój oraz promocja Wolina. Znajduje się tutaj skansen archeologiczny, będący rekonstrukcją zabudowy z wczesnego średniowiecza. Stowarzyszenie Centrum jest jednym z głównych organizatorów Festiwalu Słowian i Wikingów w Wolinie.

16. Stawa Młyny to znak nawigacyjny w kształcie wiatraka, który znajduje się na końcu Falochronu Zachodniego w pobliskim Świnoujściu. Powstała w drugiej połowie XIX wieku i związana jest z nią znana legenda. Podobno w wiatraku mieszkał stary młynarz, którego tajemnicze zabiegi wewnątrz konstrukcji działały odmładzająco.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić