Wojciechów Atrakcje 2024 🗺️ Co Zwiedzić i Gdzie Zjeść

fotografia – Gminny ośrodek kultury w Wojciechowie

Wojciechów to niewielka, licząca niecały 1000 mieszkańców, miejscowość w województwie lubelskim, na wschód od Lublina, skąd można dojechać w około 30 minut. Natomiast nieco na północ leży Nałęczów – popularne uzdrowisko.

Uznawany jest za stolicę polskiego kowalstwa i co roku w Wojciechowie odbywają się – Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie i Targi Sztuki Kowalskiej.

Wojciechów – Atrakcje i ciekawe miejsca

1. Wieża Ariańska

W 2020 świętowano 500-lecie jej istnienia. Ciekawa budowla wybudowana z kamienia polnego i cegieł. Wieża posiada 3 kondygnacje. Jej pomysłodawcą i budowniczym zarazem był Jan Pilecki pełniący w tamtych czasach urząd starosty lubelskiego. Wieża miała za zadanie spełniać funkcje obronne. Najprawdopodobniej do wieży dobudowany był mur obronny. O tym fakcie świadczą pozostałości murów w obrębie samej wieży jak i we fragmencie jednego z pobliskich zabudowań. Jedni z ówczesnych właścicieli byli arianami stąd do wieży przylgnęła nazwa ariańska.

Dziś w murach Wieży Ariańskiej zadomowił się Wiejski Ośrodek Kultury, Muzeum Regionalne, Muzeum Kowalstwa, biblioteka i Punkt Informacji Agroturystycznej.

2. Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie

Bardzo ciekawe miejsce, w którym zgromadzono ponad 1500 eksponatów sztuki kowalskiej. Odwiedzający to miejsce mają okazję zapoznać się z tym jak wyglądało wnętrze starej kuźni. Wśród eksponatów jest palenisko, kowadło, miech oraz narzędzia niezbędne do pracy kowala.
Muzeum zajmuje najwyższą kondygnację Wieży Ariańskiej. W Muzeum odbywają się liczne imprezy propagujące zanikającą profesję jakim jest kowalstwo jak również warsztaty sztuki kowalskiej.

Cennik:
bilet ulgowy – 10,00 zł
bilet normalny  12,00 zł

Cena biletu zawiera zwiedzanie Wojciechowskiego Muzeum Regionalnego.

3. Muzeum Regionalne

Pomieszczenia Muzeum znajdują się na przedostatniej kondygnacji wieży.
Wystrój wnętrza części wieży jest odwzorowaniem dawnego wystroju chałup istniejących we wsi Wojciechów. W salach ekspozycyjnych zgromadzono liczne przedmioty o historycznym znaczeniu będące kiedyś na wyposażeniu niemalże każdej tutejszej chałupy. W zbiorach zobaczyć także można makietę średniowiecznego grodziska.

4. Owadolandia

Owadolandia to park edukacyjno-rekreacyjny, w którym można spotkać ogromne repliki owadów, wielkości dorosłego człowieka. Wiernie odtworzone modele owadów, zaprojektowane z dbałością o szczegóły anatomiczne.
Idealne miejsce dla osób które chcą poznać świat owadów oraz spędzić czas na świeżym powietrzu.
5. Kuźnia Romana Czernieca
6. Zoo Wojciechów
Ponadto pod Wojciechowem znajduje się stadnina koni oraz Muzeum Minerałów

Gdzie zjeść w Wojciechowie?

Jeśli zechcemy zjeść dobry posiłek warto udać się do Karczmy Biesiada, chwalonej zwłaszcza za golonkę i domowe pierogi.

biesiadawojciechow.pl

Innym polecanym lokalem w okolicy, jest utrzymana w góralskim klimacie Maciejowa Chata. Znajduje się ona w miejscowości Miłocin – 6 kilometrów od Wojciechowa.

maciejowachata.pl

Ostatnim polecanym lokalem jest restauracja-kawiarnia U Hanysa, gdzie oprócz pysznej kawy serwowane są też dania obiadowe

u-hanysa.pl

Wojciechów – krótko historycznie

Pierwsze wzmianki dotyczące tej wsi pochodzą z roku 1328, a nazwa zapisana została jako Woycechow co jest bardzo zbliżone do dzisiejszej nazwy Wojciechów. Przez kolejne lata wieś podobnie jak i okoliczne miejscowość często zmieniała właściciela. Było to możliwe dzięki temu ,że była to wieś o statusie szlacheckim.
Najważniejszym wydarzeniem w historii Wojciechowa było wybudowanie w 1527 roku murowanej wieży, która pomimo różnych zawirowań dziejowych przetrwała do dziś.

Wschodnie rejony Polski od wielu wieków uważane były za obszary typowo rolnicze. Żyzne ziemie Roztocza sprzyjały uprawie wielu roślin przy czym prym wiodły zboża, a wśród nich pszenica. Tereny te w przeciwieństwie do północnych obszarów państwa polskiego należały do stosunkowo spokojnych. Oczywiście tu też zdarzały się większe czy mniejsze najazdy obcych, ale zazwyczaj były to łupieżcze wypady koczowników ze wschodu.

 

3.8/5 - (37 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić