Chojnice Turystycznie – Najpopularniejsze Atrakcje 2024

fotografia by Autostopowicz / Wikipedia

Chojnice są miastem, które znajduje się w województwie pomorskim, stanowią również siedzibę powiatu chojnickiego. Obejmuje swoim zasięgiem część Borów Tucholskich, Krajnę oraz Pojezierze Południowopomorskie. Ważniejszymi częściami miasta, które zasługują na wyróżnienie są m. in. Igły, Dolina, Małe Osady, Zamieście i Podlesie. Miasto to swoje prawa miejskie otrzymało w XIV w. W mieście tym znaleźć możemy wiele zabytków, które pochodzą z różnego okresu.

Wybrane zabytki kultury i inne atrakcje dla turystów

Jednym z najważniejszych zabytków tego miasta jest z pewnością Bazylika Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach. Jest to zabytek architektury sakralnej, który jest najstarszym kościołem rzymskokatolickim w tym mieście. Budowę kościoła zaczęto w pierwszej poł. XIV w., a nastąpiło to na miejscu poprzedniego kościoła wykonanego z drewna. Jest to świątynia wybudowana w stylu gotyckim, a dokładniej taka, która reprezentuje pomorski gotyk. Mieści się ona na Placu Kościelnym. Do jednej ze ścian przylega również krzyż misyjny, a w pobliżu znajduje się również dąb papieski. Na początku zaczęto od budowy prezbiterium i wieży, a następnie wybudowano korpus nawowy. Jest to monumentalna świątynia o trzech nawach, której budulcem jest czerwona cegła. Na podmurówce znajdują się natomiast głazy granitowe. Od zachodu natomiast zobaczyć można czworokątną wieżę, a w niej znajduje się główny portal. W przedłużeniu nawy zobaczyć można prezbiterium wraz z posoborowym ołtarzem. Znajdują się tam witraże, które przedstawiają głównie Jana Chrzciciela. Ciekawy jest również nieczęsto występujący typ sklepienia, a mianowicie sklepienia gwiaździste, które znajdują się nad nawą główną. W nawie głównej, w jej zachodniej części, znajduje się również chór wraz z organami. Do prezbiterium przybudowana jest również zakrystia. W nawach bocznych zobaczymy natomiast sklepienia krzyżowo-żebrowe. Ściany świątyni zdobione są za pomocą polichromii. Poza ołtarzem głównym znajdują się tam również dwa ołtarze boczne.

Innym zabytkiem architektury sakralnej w tym mieście jest Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Chojnicach. Jest to kościół rzymskokatolicki, którego styl określić można jako barokowy. Budowla ta powstała w pierwszej połowie XVIII wieku. Został on wybudowany z cegły i z kamieni, a także otynkowany. Został wzniesiony na planie prostokąta. Posiada trzy nawy trzy nawy i dwa przęsła. Jest to budynek halowo-emporowy, oraz płaską fasadę o dwóch kondygnacjach i dwóch wieżach. Hełmy tych wież są baniaste i posiadają ośmioboczne latarnie. W budowli znajduje się również prostokątna kruchta. Dach tej budowli jest dwuspadowy, a kryty jest dachówką. Na środku fasady znajdują się duże okna, które zamknięte są w sposób półkolisty. Na ścianie tarczowej występują pilastry w typie jońskim, a także cokolik z kutym krzyżem. Od strony północnej przylega budynek dawnego kolegium.

Ciekawym elementem zabytkowych zabudowań tego miasta jest także Ratusz w Chojnicach. Jest to budynek, który powstał na początku XX w. Jego stylem architektonicznym jest neogotyk. Jest to dwupiętrowy budynek, który znajduje się na wysokich suterenach, a trzecie piętro znajduje się w jego szczycie. Szczyt ten jest wysoki i posiada sterczyny, co powoduje, że budynek wydaje się być jeszcze wyższy. Na neogotyckiej fasadzie z czerwonej cegły znajdują się również dekoracje w stylu modernistycznym.

Po więcej informacji turystycznych o mieście Chojnice, warto zajrzeć tutaj

4.9/5 - (16 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić