Swornegacie to wieś, która położona jest w województwie pomorskim, a dokładniej w powiecie chojnickim. Leży w historycznej krainie Kaszuby. Jest to siedziba dużego sołectwa Swornegacie, w którego obrębie znajdują się również m. in. Chociński Młyn, Drzewicz czy Klucza. Wieś ta leży na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego, a także nad rzeką Brdą i nad Jeziorem Krasińskim. Niedaleko znajduje się również Park Narodowy Bory Tucholskie. Z pewnością ciekawym zagadnieniem jest nazwa tej wsi. Jej obecny kształt uformował się ostatecznie w XIX w. Pochodzi ona z j. kaszubskiego. W jej skład wchodzi wyraz swora, która w tym języku oznacza warkocz zaplatany z sosnowych korzeni, którym umacniane są brzegi jezior. Postać tej nazwy miała różne formy, podobne do siebie, choć różniące się nieco.
Atrakcje turystyczne i zabytki, które zostały stworzone przez naturę oraz przez człowieka
Będąc w tej okolicy z pewnością warto udać się nad Jezioro Krasińskie. Jest to przepływowe jezioro rynnowe, które objęte jest Zaborskim Parkiem Krajobrazowym. Znajduje się ono na terenie Równiny Charzykowskiej. Brzegi jeziora od wschodu tworzą naturalną granicę z Parkiem Narodowym Bory Tucholskie. Wody tego jeziora zasilane są przez dwie rzeki, Chocinę i Brdę. Wody tego jeziora określa się jako II i III klasę czystości wód. Rzeka Brda, oprócz zasilania swoimi wodami tego jeziora, łączy ten zbiornik z wodami innych jezior, takich jak Dybrzyk, Kosobudno, Płęsno i inne. Funkcjami Jeziora Krasińskiego w odniesieniu do potrzeb człowieka jest przede wszystkim rekreacja i turystyka. Znajduje się tu m. in. szlak wodny i domki letniskowe, na przykład we wsi Swornegacie.
Inną atrakcją, która może spodobać się zwłaszcza miłośników dzieł natury, będzie w tej okolicy Zaborski Park Krajobrazowy. Jest to park krajobrazowy, który znajduje się na kaszubskich Zaborach. Swoim zasięgiem obejmuje gminy Chojnice i Brusy. Na tych terenach gospodarują trzy nadleśnictwa. Park ten został utworzony w 1990 roku pod inną nazwą, jako Chojnicki Park Krajobrazowy, a rok później zmieniono jego nazwę na taką, jaka jest obecnie. Od 2010 roku natomiast park ten wchodzi w skład Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie, a także w skład Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Nieco więcej niż połowę jego powierzchni zajmują lasy, około ¼ stanowią grunty role, a pozostałą, całkiem dużą część, stanowią wody. W jego granicach bowiem znajduje się aż ok. 50 jezior i innych zbiorników wodnych. Za największe i najgłębsze jezioro w tym obszarze uznano Jezioro Charzykowskie. Jest to, podobnie jak wiele innych jezior na tym obszarze, jezioro rynnowe, przepływowe. bardzo typowe dla tego obszaru jest występowanie oligotroficznych jezior lobeliowych, cechujących się kryształową i bardzo czystą wodą, a także małe jeziora dystroficzne, które zawierają wiele związków humusowych. Największą rzeką w tym parku jest Brda. Przeważającym elementem roślinności są lasy sosnowe, ale pojawiają się tez lasy o typie grądowym z bogatym runem leśnym. Znajdziemy tu bardzo ciekawą i unikatową roślinność, m. in. relikty o pochodzeniu polodowcowym, a także dużo gatunków roślin typowo wodnych.
Znajdziemy w tej wsi również ciekawe zabytki i wytwory tutejszej kultury, takie jak m. in. Kościół pod wezwaniem św. Barbary czy też Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego.
Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego to miejsce, w którym można poznać historię kaszubskiej sztuki, a także zobaczyć dzieła, z których zasłynął ten region. Są tutaj nie tylko haftowane w tradycyjny i symboliczny sposób tkaniny, ale również ręcznie malowana ceramika i wiele innych artefaktów.
Stąd pochodzi również kościół, który został przeniesiony do Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach.