Szczyt Turbacz 🗺️ Informacje i Ciekawostki

turbacz
foto – Autorstwa Rafał M. Socha (Azymut) / Wikipedia

Szczyt Turbacz – szczyt znajdujący się w Gorcach, niedaleko miejscowości Nowy Targ i Rabka-Zdrój.

1. Turbacz znajduje się na wysokości 1310 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem Gorców. Znajduje się tym samym na liście Korony Gór Polski. Turbacz położony jest częściowo na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego. Sam szczyt znajduje się jednak poza parkiem.

2. Turbacz znajduje się w centrum masywu i tworzy rozróg, co oznacza, że od niego rozchodzą się w różnych kierunkach grzbiety, których w przypadku tego wzniesienia wyróżnia się 7. Wśród odgałęzień znajduje się Pasmo Gorca, grzbiet Mostownicy i Kudłonia, grzbiet Turbaczyka, grzbiet Suchego Gronia, grzbiet Obidowca, grzbiet Średniego Gronia oraz grzbiet Bukowiny Obidowskiej.

3. Szczyt nazywany był niegdyś przez okolicznych mieszkańców Kluczki. Obecna nazwa, według różnych źródeł, pochodzi od Hali Turbacz lub od Potoku Turbacz.

4. Przez szczyt Turbacza przebiega czerwony Główny Szlak Beskidzki, prowadzący na tej trasie od Rabki Zdroju do Krościenka nad Dunajcem. Przy schronisku na Turbaczu znajduje się węzeł szlaków.

Niebieski prowadzi przez czoło Turbacza do Koninek, części wsi Poręba Wielka oraz przez Bukowinę Waksmundzką do Łopusznej.

Żółty wiedzie przez Czoło Turbacza do Lubomierza oraz przez Halę Bukowina Miejska do osiedla Oleksówki w Nowym Targu.

Zielony szlak przebiega Czoło Turbacza do wsi Niedźwiedź oraz przez Bukowinę Waksmundzką do osiedla Oleksówki w Nowym Targu.

5. Na wierzchołku znajduje się kamienny obelisk z nazwą szczytu, jego wysokością oraz współrzędnymi geograficznymi, a także żelazny krzyż opatrzony datami 1945-1985. Ponadto umieszczona została tablica informacyjna dotycząca Gorczańskiego Parku Narodowego.

6. Z Turbacza można podziwiać panoramę Gorców. Widać również zarysy tatrzańskich szczytów, takich jak Hawrań, Łomnica, Gerlach, Świnica, Kasprowy Wierch czy Bystra.

7. Na wysokości 1283 m n.p.m. ulokowane jest schronisko PTTK im. Władysława Orkana. Wybudowane zostało w latach 1953-1956, a oficjalne otwarcie miało miejsce w 1958 r. Schronisko oferuje miejsca noclegowe, restaurację i kawiarnię.

8. W schronisku znajduje się wystawa prezentująca zbiory Gorczańskiego Ośrodka Historii Turystyki Górskiej. W jej ramach prezentowane są zbiory dotyczące dawnych karpackich schronisk oraz walk partyzanckich toczących się w tych okolicach podczas II wojny światowej. Ponadto zobaczyć można ekspozycję poświęconą Władysławowi Orkanowi. Wstęp jet bezpłatny.

9. Co roku w schronisku na Turbaczu ma miejsce impreza pod nazwą Winter Camp. Podczas niej odbywają się spotkania ze znanymi himalaistami i podróżnikami, imprezy integracyjne, a także szkolenia z zakresu poruszania się po górach i biwakowania zimą, czy też udzielania pierwszej pomocy na szlaku i ratownictwa partnerskiego po zasypaniu lawiną.

10. Na Hali Turbacz mieści się polowy ołtarz z wejściem przypominającym wejście do szałasu pasterskiego. Powstał w 2003 r. dla upamiętnienia mszy św., którą w 1953 r. dla studentów odprawił w szałasie pasterskim ks. Karol Wojtyła. W miejscu tym znajduje się również głaz z pamiątkową tablicą oraz 7-metrowy krzyż. Msza święta odbywa się tu w każdą trzecią niedzielę września.

11. Na odbiegającym od Turbacza grzbiecie znajduje się Rusnakowa Polana, na której stoi drewniana Kaplica Matki Bożej Leśnej, nazywana również Kaplicą Matki Boskiej Królowej Gorców, Kaplicą Papieską, Partyzancką lub Pasterską. Powstała w 1979 r. dla uczczenia pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Msze św. odprawiane są tu mniej więcej od końca kwietnia do końca października w soboty i niedziele. Zainicjował je w 1981 r. ks. prof. Józef Tischner.

12. Od 1982 r. w Kaplicy Matki Bożej Leśnej na Polanie Rusnakowej w każdą drugą niedzielę sierpnia odbywa się Msza Święta Ludzi Gór. Jest ona częścią obchodzonego Święta Ludzi Gór, nad którym patronat objął Związek Podhalan.

4/5 - (29 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić