Swarzewo Turystycznie – Co Można Tutaj Zobaczyć ?

fotografia Paweł Szubert / Wikipedia

Swarzewo to duża wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim, na Kaszubach. Miejscowość z przystanią morską dla rybaków. W latach 1466-1772 Swarzewo stanowiło królewszczyznę królów polskich. Wieś królewska w starostwie puckim w powiecie puckim województwa pomorskiego w 2 poł. XVI wieku. W okolicy wsi występują niewykorzystane jeszcze złoża soli kamiennej i soli potasowo-magnezowej. W Swarzewie mieści się oczyszczalnia ścieków. Wieś ta jest siedzibą parafii rzymskokatolickiej, która należy do dekanatu Puck, która znajduje się w archidiecezji gdańskiej. Swarzewo leży na Pobrzeżu Kaszubskim, na zboczu Kępy Swarzewskiej. Znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 216, która znajduje się na Kaszubach.

Ślady osadnictwa na terenie Swarzewa pochodzą z epoki brązu, w 1877 r. w Swarzewie odkryto cmentarzysko około 100 grobów skrzynkowych z tamtego okresu. Wieś Swarzewo została lokowana we wczesnym średniowieczu. Od 1308 r. wieś znajdowała się na terenach należących do Krzyżaków, w komturstwie gdańskim. W 1340 r. Swarzewo ponownie zostało lokowane na prawie chełmińskim przez komtura Winrycha von Kniprode, wtedy też po raz pierwszy pojawiła się nazwa wsi. Około 1400 r. w Swarzewie został zbudowany kościół filialny Łebcza. Od 1466 r. Swarzewo było administrowane przez starostów puckich. W XVI i XVII wieku było wsią folwarczną z karczmą. Od 1772 r. Swarzewo należała do skarbu pruskiego. W 1880 r. zbudowano kościół swarzewski, który stoi do dziś. Przed 1920 r. wieś nosiła nazwę niemiecką Schwarzau. Od końca I wojny światowej wieś należy ponownie do Polski.

Jednym z najważniejszych zabytków tej wsi jest Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Swarzewie. Obecna świątynia jest trzecią z kolei wzniesioną we wsi, a wybudowano ją w XIX w. jako znacznie większą w stosunku do poprzedniej. Obiekt powstał w stylu neogotyckim, jako kościół halowy. Wieża ma wysokość 40 metrów i stanowi punkt orientacyjny z wód Zatoki Puckiej. Przy kościele funkcjonuje sanktuarium maryjne, z którym wiąże się legenda o cudownym uratowaniu marynarzy ze sztormu. W kościele znajduje się figura Matki Bożej słynąca z cudów. Oprócz tego wisi tu XVII-wieczny obraz-mapa, który ukazuje historię figury i deska z polskim tekstem wierszowanym Krótkie opisanie z 1775. Ołtarz główny pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku (marmur i alabaster). Sceny z życia Matki Bożej ukazuje polichromia.

Innym ciekawym miejscem tego obszaru jest Elektrownia Wiatrowa Swarzewo jest to elektrownia wiatrowa w Swarzewie, Łebczu i Gnieżdżewie nad Zatoką Pucką, w powiecie puckim. Elektrownia wiatrowa w Swarzewie składa się właściwie z 2 farm, należących do różnych właścicieli i zbudowanych w różnym okresie. Poza tym znajdują się na tych terenach również inne zabytki i miejsca, które warto odwiedzić, takie jak m. in. kapliczka z XVIII w., skansen rybacki, klif Swarzewski, pozostałości lasu, który zatopiony został w Zatoce Puckiej, czy też wykopaliska archeologiczne.

4.8/5 - (14 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić