20 pomysłów na Solec-Zdrój • Atrakcje 2024 🗺️

solec-zdrój
foto – Autorstwa Szymik z polskiej Wikipedii – Na Commons przeniósł z pl.wikipedia użytkownik Masur z pomocą narzędzia CommonsHelper., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8324943

Solec-Zdrój to wieś o charakterze uzdrowiskowym, która znajduje się w województwie świętokrzyskim. Usytuowana jest dokładnie na skraju Wyżyny Małopolskiej i Kotliny Sandomierskiej, a pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z XIX wieku. W XVIII wieku z miejscowych wód warzono cenną sól, a w kolejnym stuleciu odkryto tutaj źródła wód mineralnych.

Co warto robić w Solcu-Zdroju i jego okolicach? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

1. Stary park zdrojowy w Solcu-Zdroju to piękny obszar zdominowany przez egzotyczne drzewa, takie jak sosna wejmutka, świerk balsamiczny, platan czy magnolie. To miejsce, które o każdej porze roku przyciąga miłośników spacerów i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Idealnie sprawdzi się w przypadku osób, które w pięknych okolicznościach przyrody chcą odpocząć od zgiełku miasta i codziennych obowiązków.

2. Łazienki w Solcu-Zdroju to kompleks uzdrowiskowy znajdujący się na terenie zabytkowego budynku w stylu neoklasycystycznym. W wersji drewnianej powstały tutaj już w pierwszej połowie XIX wieku, kiedy to odkryto lecznicze właściwości wód siarczkowych. Dostępne są tutaj najlepsze wody siarczkowe na całym świecie.

3. Kościół Św. Stanisława w Świniarach koło Solca-Zdroju to drewniana budowla, w której jedynym murowanym elementem jest kaplica. Świątynia robi ogromne wrażenie za sprawą barokowych zdobień na drewnie. Sercem kościoła jest ołtarz w rokokowym stylu, ale warto również przyjrzeć się kamiennej chrzcielnicy oraz ambonie z XVIII wieku. Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej i Średniowiecznej.

4. Baseny Mineralne w Solcu-Zdroju to kompleks, w którym umiejętnie połączono funkcje uzdrowiskowe i rekreacyjne. Jest to jedyne w całym kraju miejsce z wysoko zmineralizowaną wodą mineralną. Na miejscu znajduje się Basen Rekreacyjny z szeregiem atrakcji dla dzieci i dorosłych, basen solankowo-siarczkowy, a także strefa SPA&Wellness.

5. Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka znajduje się w legendarnym Pacanowie niedaleko Solca-Zdroju. Na terenie centrum znajduje się Muzeum Postaci Bajkowych, Biblioteka Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej, sale kinowa i teatralna, księgarnia, sklep z pamiątkami oraz urokliwa kawiarnia. To doskonałe miejsce na rodzinny wypad, zwłaszcza jeśli maluchy znają przygody Koziołka Matołka.

6. Kąpielisko Radzanów, znajdujące się nieco ponad dziesięć kilometrów od Solca-Zdroju, to idylliczne miejsce, w którym zakochają się wielbiciele odpoczynku na piaszczystych plażach oraz aktywnego wypoczynku w wodzie. Do kąpieliska można dotrzeć pieszo albo drogą rowerową, a przy plaży znajduje się również boisko do siatkówki plażowej oraz kamienny grill.

7. Rezerwat Przyrody Przęślin to rezerwat stepowy znajdujący się na terenie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego. Można tutaj podziwiać niezwykle rzadkie rośliny, takie jak gęsiówka uszkowata, len włochaty czy miłek wiosenny. Znajdują się tutaj również stanowiska niezwykle rzadkich owadów, a przede wszystkim przestrzeń dająca chwilę wytchnienia od codziennych spraw.

8. Muzeum Regionalne w Wiślicy to miejsce, które przenosi turystów wprost do epoki średniowiecza. Ciekawostką jest fakt, że znajduje się ono w historycznym domu polskiego kronikarza, Jana Długosza. Jest to późnogotycki budynek, który został wybudowany w drugiej połowie XV wieku, a sam Jan Długosz przeznaczył go dla wikariuszy kolegiaty wiślickiej.

9. Aleja Aromaterapii znajduje się w Solcu-Zdroju przy ulicy Partyzantów. Jest to dydaktyczna ścieżka okalana przez wyjątkowe rośliny, przy której rozmieszczono kilkadziesiąt tabliczek z informacjami na ich temat. To dobre miejsce na spacer przede wszystkim ze względu na bogactwo roślin, które wydzielają korzystne dla zdrowia olejki eteryczne.

10. Ciekawostka lokalną w miejscowości Solec-Zdrój jest możliwość wybrania dość rzadkiego środku transportu. Przejazd meleksem pozwala delektować się pięknymi widokami i zobaczyć najciekawsze miejsca w okolicy. Przejazdy odbywają się pięć dni w tygodniu, a przystanki początkowy i końcowy znajdują się przy Basenach Mineralnych.

11. Zabytkowy park w Zborowie zachwyca swoją urodą i umiejętnie łączy przyjemne z pożytecznym. Znajdują się tutaj ścieżki dydaktyczne, poświęcone lokalnej przyrodzie i historii. Na terenie parku warto odwiedzić ogród ziołowo-kwiatowy, łąkę ekologiczną oraz pergolę i siłownię na świeżym powietrzu.

12. Kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja w Solcu-Zdroju został wybudowany w XX wieku, zastępując starszy kościół średniowieczny. Choć sam nie jest zabytkiem, w środku znajduje się sporo skarbów. Jednym z nich jest krucyfiks z przełomu XVI i XVII wieku. Warto również zwrócić uwagę na renesansową płytę nagrobną Samuela Zborowskiego. Miejsce to powinny odwiedzić osoby ceniące sztukę sakralną i historię.

13. Willa “Irena” znajduje się na terenie Zakładu Uzdrowiskowego w Solcu-Zdroju. Została wybudowana zaraz po pierwszej wojnie światowej, a kolejną przetrwała bez większego uszczerbku. Dlatego też można tutaj odnieść wrażenie, że czas zatrzymał się ponad sto lat temu. tuż obok znajduje się jeden z największych symboli Solca-Zdroju, czyli ogromna magnolia, która jest najpewniej równolatką willi.

14. Jedną z najwyżej ocenianych restauracji w Solcu-Zdroju jest restauracja Źródło Smaku. Miejsce to urzeka nowoczesnym wnętrzem, a przede wszystkim smakami, które nawiązują do polskiej tradycji. Znajdzie się tutaj również coś dla wegetarian oraz miłośników śródziemnomorskiej kuchni.

15. Ujście Dunajca do Wisły koło Opatowca zachwyca spektakularnymi widokami. Miłośnicy przyrody z pewnością docenią kontakt z przyrodą w tak niesamowitym punkcie na mapie, tym bardziej że na miejsce można dotrzeć podczas pieszego spaceru albo na rowerze.

16. Zalew w Solcu-Zdroju jest tak naprawdę zbiornikiem retencyjnym. To miejsce, które przyciąga latem kuracjuszy i turystów. Szczególnie przepadają za nim zwolennicy wodnych sportów i relaksu na plaży. Infrastruktura została tutaj zorganizowana tak, aby zapewnić turystom sporo miejsca do odpoczynku.

17. Sabat Krajno Park Rozrywki i Miniatur w Krajnie-Zagórzu to największy park tego typu w Polsce. Na jego terenie znajdują się makiety przedstawiające najpopularniejsze budowle z całego świata. Poza aleją miniatur można tutaj również świetnie się bawić w parku linowym, kinie 6D czy lunaparku. Znajduje się tutaj również świetna restauracja. Miejsce to szczególnie sprawdzi się w przypadku rodzin z dziećmi.

18. Jura Park Bałtów to kompleks turystyczny, w którym na odwiedzających czekają wielkie figury przedstawiające w szczegółowy sposób dinozaury. Poza rekonstrukcjami nieistniejących już zwierząt, znajduje się tutaj również prawdziwy zwierzyniec, park rozrywki, Kraina Koni, Prehistoryczne Oceanarium oraz Stacja Narciarska.

19. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach mieści się na terenie dawnej huty. Tereny postindustrialne zostały tutaj wykorzystane do stworzenia wystaw poświęconych paleontologii, początkom osadnictwa w Polce, starym samochodom, górnictwu i wielu innym dziedzinom.

20. Zamek Krzyżtopór powstał w pierwszej połowie XVII wieku, a jego ruiny do dziś zachwycają formą, która przypomina konstrukcje z gier komputerowych. Zanim powstał Wersal był to największy pałac w całej Europie, a dziś na jego terenie znajduje się pięć tras zwiedzania. Ze względu na swoją urodę często stawał się naturalną scenografią w polskich filmach i serialach.

4.2/5 - (34 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić