Smok Wawelski – Informacje i Ciekawostki

Smok Wawelski to legendarna kreatura, która zgodnie z wierzeniami miała mieć swoją jamę u podnórza wzgórza wawelskiego w Krakowie. Najstarsze zapisy zawierające te legendę pochodzą z przełomu XII i XIII wieku, nic więc dziwnego, że smok na stałe wpisał się w historię miasta i doczekał ziejącej ogniem rzeźby. Co warto wiedzieć o Smoku Wawelskim? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. O smoku wawelskim pisali w swoich epokach już Wincenty Kadłubek i Jan Długosz. Każdy z kolejnych kronikarzy wprowadzał nowe wątki do znanej już historii.

2. Smak Wawelski miał terroryzować mieszkańców miasta, którzy byli zmuszeni dostarczać mu bydło. Dopiero szewczyk Skuba wpadł na pomysł, aby wypchać skórę barana siarką, od której zwierzę zaczęło pluć prawdziwym ogniem. Ogromne ilości wody wypitej z Wisły doprowadziły do tego, że smok wawelski pękł.

3. Geneza legendy o smoku wawelskim jest nieustannie badana przez naukowców. Z pewnością powstała ona w średniowieczu, kiedy motyw smoka był  bardzo popularny i została spopularyzowana w XIX wieku. Trudno jest jednak dziś dojść do początków tej konkretnej legendy.

4. W 1969 roku przy Wawelu stanęła rzeźba z brązu przedstawiająca Smoka Wawelskiego. Wykonał ją Bronisław Chromy. Według pierwotnych pomysłów rzeźba częściowo miała być zanurzona w Wiśle, ale pomysł ten odrzucono w obawie, że śmieci płynące w rzece będą się na niej osadzały.

5. W 1973 roku w rzeźbie została zainstalowana instalacja gazowa, dzięki której smok wawelski może zionąć ogniem. Jest to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w Krakowie.

6. Rzeźba smoka wawelskiego znajduje się przy wejściu do Smoczej Jamy, w której zgodnie z legendą miał mieszkać smok. Jest to jaskinia kresowa z trasą o długości ponad 80 metrów, która rozpoczyna się na Wawelu.

7. Pierwsze badania Smoczej Jamy rozpoczęły się w drugiej połowie XIX wieku. Naukowcom chodziło wówczas przede wszystkim o zabezpieczenie jaskini przed zawaleniem, a także o odkrycie pozostałych korytarzy. Większość z nich nie jest dziś dostępna dla zwiedzających.

8. Nad drzwiami do wawelskiej katedry można zobaczyć kości, które zostały znalezione w Smoczej Jamie i według legendy należały do smoka wawelskiego. Nikt nie wie, jak i kiedy dokładnie się tam znalazły, ale według badaczy w rzeczywistości należą do mamuta i nosorożca.

9. Wejście do Smoczej Jamy znajduje się na wawelskim wzgórzu. Wystarczy przejść Bulwary Wiślane i kupić bilet w automacie. W środku można zobaczyć kamienne komory, które były wykorzystywane jako podziemna karczma.

10. Smok wawelski był bohaterem filmów. Odniesienie do jego legendy znalazało się w takich produkcjach, jak “Porwanie Baltazara Gąbki” na podstawie powieści Stanisława Pagaczewskiego oraz w filmie “Smok” Tomasza Bagińskiego.

11. Smok wawelski po raz pierwszy pojawił się w komiksie już w latach trzydziestych XX wieku. Na przestrzeni lat pojawił się między innymi w komiksach “O smoku wawelskim i królewnie Wandzie” czy “The Beast of Kraków”.

12. Jako symbol miasta i polskiej historii, smok wawelski doczekał się upamiętnienia w postaci nazwy pociągu kursującego między Krakowem i Warszawą czy w postaci nazwy nagrody filmowej Krakowskiego Festiwalu Filmowego – “Smok Smoków”.

Jeśli szukasz więcej ciekawych miejsc do zwiedzenia w tym urokliwym mieście zajrzyj koniecznie do artykułu o najlepszych atrakcjach w Krakowie.

4.3/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić