Atrakcje Sieniawa 2024 🗺️ Co warto zobaczyć ?

pałac w sieniawie
foto – Autorstwa Korona b – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7283738

Sieniawa to miasto w województwie podkarpackim, znajdujące się niecałe 60 km od Rzeszowa. Położone jest w Dolinie Dolnego Sanu. Pierwsze wzmianki dotyczące osadnictwa na terenie sieniawskim, dzięki prowadzonym badaniom archeologicznym określane jest na ok. 4000 lat p.n.e. Były to osady i gródki w okresie kultury łużyckiej.

Atrakcje w miejscowości Sieniawa:

1. Zespół pałacowo- parkowy rodu Czartoryskich to wyjątkowe miejsce z wyjątkowa historią w tle. Pałac zbudowany został przez hetmana wielkiego koronnego Adama Mikołaja Sieniawskiego i pochodzi początku XVIII w. Swój dzisiejszy wygląd i charakter uzyskał, dzięki rodowi Czartoryskich, którzy przebudowywali pałac oraz park w latach 1881–1883.

2. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nie wiadomo kiedy wzniesiono budowle. Ołtarz główny w kościele został wykonany w 1952 roku, zaś kilka lat później powstały ołtarze boczne. W podziemiach świątyni mieści się rodowa krypta Czartoryskich

3. Ratusz – budowla została wzniesiona w latach osiemdziesiątych XVII wieku, dzięki staraniom założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego.

4. Muzeum Ziemi Leżajskiej to muzeum regionalne, które obejmuje kilka obiektów na terenie miasta Leżajsk. Mieści się w XVIII-wiecznym Dworze Starościńskim. Muzeum powstało 9 stycznia 2008 r., kiedy to został dokonany wpis do rejestru instytucji kultury. Muzeum proponuje turystom zapoznanie się z trzema ekspozycjami: Ekspozycją Browarnictwa, Ekspozycją Etnograficzno- Zabawkarską, a także Ekspozycją Historyczną Ziemi Leżajskiej.

5. Muzeum w Jarosławiu, to kolejne muzeum w zestawieniu. Funkcjonuje od 1925 roku kiedy to zaczęto gromadzić dokumenty i pamiątki związane z historią miasta. Zbiory mają charakter regionalny, a ich pochodzenie to głównie teren miasta i najbliższe okolice Jarosławia. Większość z nich pochodzi z badań wykopaliskowych i nadzorów archeologicznych na terenie Jarosławia. Przede wszystkim podziwiać można przedmioty codziennego użytku, takie jak: narzędzia pracy, naczynia ceramiczne, wyroby szklane, żelazne, kafle.

6. Zamek w Łańcucie to jeden z najpiękniejszych zamków na terenie województwa podkarpackiego. Jest to dawna rezydencja magnacka, w której obecnie znajduje się muzeum. Pierwotna rezydencja w postaci wieży obronnej zbudowana została prawdopodobnie przez ród Pileckich około II  poł. XVI wieku. Zamek około 1610 roku został rozbudowany i przybrał kształt podkowy. Kolejna rozbudowa nastąpiła w latach 1629–1641, gdy właścicielem obiektu był Stanisław Lubomirski. Dla zwiedzających udostępnione jest zwiedzanie samego zamku, gdzie zobaczymy niezwykle urządzone wnętrza mieszkalne, storczykarnie, czyli zespół szklarni zamkowych, a także stajnie i wozownie z liczną wystawą zabytkowych konnych pojazdów. W malowniczym parku, który wykonany jest w stylu angielskim dostępne są liczne pawilony i budynki gospodarcze, przypominające o codziennym życiu rezydencji w Łańcucie.

7. Krypta Czartoryskich – krypta znajduje się we wspomnianym Kościele Wniebowzięcia NMP a dokładniej w południowej jego części. Spoczywają w niej prochy 22 członków, tego najwybitniejszego i popularnego rodu dawnej Rzeczypospolitej – Czartoryskich. Krypta powstała dzięki księciu Władysławowi Czartoryskiemu w II połowie XIX wieku.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić