30 Upalnych Ciekawostek o Saharze 😎

sahara
foto – Pixabay

Sahara to największa piaskowa pustynia na świecie, która zajmuje obszar ponad 9 milionów kilometrów kwadratowych. Rozciąga się ona w północnej części Afryki, od północy otoczona wodami Morza Śródziemnego, Oceanu Atlantyckiego i Morza Czerwonego, od południa zaś odgrodzona tropikalnymi lasami równikowymi, które pokrywają Środkową Afrykę. To miejsce, które stanowi cel turystycznych podróży turystów z całego świata, a dla wielu podróżników samodzielne przemierzanie piasków Sahary jest swoistym “świętym Graalem”. Przedstawiamy 15 ciekawostek o Saharze – największej pustyni na świecie!

1. Sahara znajduje się na obszarach aż 11 państw afrykańskich: Tunezji, Maroka, Algierii, Egiptu, Libii, Mali, Mauretanii, Sahary Zachodniej, Sudanu, Czadu i Nigru. Pustynia zajmuje teren ponad 9 milionów kilometrów, tym samym jest największą gorącą pustynią świata.

2. Choć na terenie Sahary panują bardzo nieprzyjazne dla człowieka warunki, obszar ten zamieszkiwany jest przez koczowniczy lud Tuaregów. Zajmują się oni hodowlą bydła, wielbłądów i kóz, przemierzając graniczne części Sahary. Ciekawostką jest, że mimo wyznawania wiary muzułmańskiej, kobiety z plemion berberyjskich odsłaniają twarz, zaś mężczyźni zakładają specjalne turbany, które chronią twarz od słońca i piasku.

3. Klimat Sahary jest skrajnie suchy i nieprzyjazny. W ciągu dnia temperatury sięgać tu mogą aż 50 stopni Celsjusza, zaś nocą często spadają poniżej zera. Opady są tu bardzo rzadkie i występują niemal wyłącznie na obszarach granicznych. Woda naturalnie występuje jedynie z rzadko spotykanych oazach, przy których budowane są ludzkie siedziby.

4. Duża część pustyni jest niemal pozbawiona życia – najgorętsze i najbardziej suche obszary zamieszkiwane są jedynie przez nieliczne gatunki skorpionów, wężów i owadów. Na niektórych terenach Sahary spotkać można jednak gazele i antylopy, koziorożce, warany pustynne i fenki.

5. Z pewnością jedną z najciekawszych roślin, które można spotkać na Saharze, jest róża jerychońska. W trakcie trwania suszy roślina zwija się w kłębek i odrywa od podłoża, a silne podmuchy wiatru transportują ją przez piaski pustyni. Gdy natrafi na optymalne do życia warunki róża jerychońska na nowo rozkwita.

6. Od 2005 roku afrykańskie państwa prowadzą projekt, który ma na celu odgrodzenie piasków Sahary od tzw. Sahelu czyli ogromnej sawanny, która przecina Afrykę od zachodu na wschód. Celem utworzenia Wielkiego Zielonego Muru jest ograniczenie pustynnienia rejonów graniczących z Saharą. W projekcie bierze udział aż 11 państw Afrykańskich, które uczestniczą w zalesianiu tego terenu.

7. Szacuje się, że średnio 1 kilometr kwadratowy terenów Sahary zamieszkuje 1 osoba. W rzeczywistości większość pustyni jest całkowicie niezamieszkała, a nieliczne wioski powstają w pobliżu oaz oraz na bardziej przyjaznych do życia terenach granicznych.

8. 10 tysięcy lat temu na Saharze znajdowało się ogromne jezioro, do którego wodę doprowadzało co najmniej dziewięć dużych rzek. Zajmowało ono powierzchnię ponad 30.000 kilometrów kwadratowych, jednak z czasem zostało wysuszone przez zmiany klimatyczne.

9. Największy na świecie zbiornik wód podziemnych znajduje się właśnie pod piaskami Sahary. Odkryto je całkowicie przypadkiem w 1953 roku podczas poszukiwania podziemnych złóż ropy naftowej. Ogromny, podziemny basen rozciąga się pod terenami czterech państw: Egiptu, Sudanu, Czadu i Libii.

10. Najwyższym szczytem w obrębie Sahary jest Emi Kussi czyli ogromny, wygasły wulkan znajdujący się na terenie Czasu. Wznosi się on na wysokość 3415m n.p.m.

11. Niektóre wydmy na Saharze mogą osiągać wysokość nawet 500 metrów!

12. Wiele milionów lat temu Sahara nie była nieprzyjaznym, suchym i gorącym regionem. Liczne badania paleontologiczne wykazały, że teren ten zamieszkiwany był przez ogromną liczbę różnych gatunków dinozaurów i pterozaurów czyli ogromnych, latających gadów.

13. Choć większość terenu Sahary jest skrajnie sucha, w niektórych rejonach zdarzają się nawet opady… śniegu! W ciągu ostatnich 40 lat takie zjawisko miało miejsce zaledwie 6 razy.

14. Na terenie Mauretanii podziwiać można tzw. Oko Sahary czyli ogromną formację skalną, która z lotu ptaka przypomina ludzkie oko. Krater ma średnicę około 50km. Prawdopodobnie był to niegdyś kopułowy szczyt, który z czasem uległ erozji do obecnej formy. Niektórzy to miejsce uznają za pozostałości po tajemniczej Atlantydzie – mitycznej, wyjątkowo rozwiniętej cywilizacji, która zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach.

15. Na początku XX wieku badacze dokonali na Saharze niewiarygodnego odkrycia: setki kamiennych monumentów, które świadczą o zamieszkiwaniu nawet najbardziej odizolowanych rejonów pustyni. Dzięki temu odkryciu można było potwierdzić hipotezę, według której Sahara drastycznie zmienia swój klimat co kilkadziesiąt tysięcy lat. Prawdopodobnie tysiące lat temu rejon ten był gęsto zalesiony i nawodniony, przez co panowały tu idealne warunki do zakładania osad, a nawet prymitywnych miast. Obecnie uznaje się, że kamienne konstrukcje były prawdopodobnie nagrobkami, które przetrwały tysiące lat działania wiatru i wysokich temperatur.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić