30 Ciekawostek o Tanzanii

tanzania
foto – Pixabay

Zjednoczona Republika Tanzanii to państwo we wschodniej Afryce, powstałe z połączenia dawnych kolonii brytyjskich. W skład republiki federacyjnej weszła również wyspa Pemba położona blisko Zanzibaru. Jest to jedno z państw afrykańskich kryjących w sobie mnóstwo tajemnic i ciekawostek.

1. Tanzania powstała w 1964 roku jako federacja dwóch odrębnych państw – Tanganiki, która uzyskała niepodległość w 1961 roku i Zanzibaru, niepodległego od 1963 roku. Pierwszym prezydentem połączonych państw był Julius Nyerere, będący inicjatorem unii dwóch państw. Rządził krajem od 1964 roku do 1985.

2. Tanzania jest jednym z najsłabiej zurbanizowanych państw na świecie. Ludność miejska to zaledwie 34% procent mieszkańców, a najgęściej zaludnione są żyzne tereny wokół masywów wulkanicznych oraz wyspy Zanzibar i Pemba.

3. W Tanzanii mieszka ponad 120 grup etnicznych, z których najliczniejsi są Bantu. Nadal prowadzą oni koczowniczy tryb życia.

4. Znaczna część społeczeństwa Tanzanii jest niedożywiona i chora, m.in. na malarię. Jest to trudna sytuacja, gdyż średnio na jednego lekarza w tym kraju przypada 50 tysięcy mieszkańców.

5. Tanzania to jeden z najbiedniejszych państw świata. W 2014 roku wartość PKB szacowano na 43,8 miliarda dolarów. Jest to skutek m.in tego, że gospodarka opiera się na słabo rozwiniętym rolnictwie, które stanowi prawie ¼ PKB.

6. Jednym z szybciej rozwijających się sektorów gospodarki Tanzanii jest turystyka. W 2015 stanowiła ona prawie 13% PKB, a dała pracę prawie 10,3% społeczeństwa w wieku produkcyjnym – przełożyło się to na 1,1 miliona zatrudnionych osób.
Najbardziej turystycznymi miejscami jest Zanzibar, Park Narodowy Serengeti, rezerwat Ngorongoro, Park Narodowy Tarangire, Park Narodowy Lake Manyara oraz Kilimandżaro.

7. W Tanzanii w użytku jest około 100 języków, głównie z rodziny języków bantu. W szkolnictwie podstawowym jednak używamy jest język suahili, a w szkolnictwie wyższym powszechnie korzysta się z języka angielskiego.

8. W Tanzanii poziom alfabetyzacji osób powyżej 15 roku życia wynosi 67,8%. Oznacza to, że wskaźnik analfabetyzmu u osób powyżej 15 roku życia wynosi 32,2%.

9. Nazwa obecnego państwa symbolicznie nawiązuje do cząstek nazw kolonii z których powstało państwo : TAN i ZAN.

10. Tanzania może pochwalić się niezwykłym bogactwem dzikiej natury, znajdującej się pod ochroną i nie zmienionej od wielu lat.

11. Kraj otoczony jest przez największe afrykańskie jeziora : Wiktorii, Tanganikę i Malawi.

12. Na terenie Tanzanii znajduje się kilkanaście parków narodowych. Do najbardziej znanych zalicza się Park Narodowy Serengeti, Park Narodowy Tarangire, Park Narodowy Ngorongoro, Park Narodowy Ruaha i Park Narodowy Kilimandżaro.

13. Kilimandżaro to najwyższy szczyt Tanzanii leżący na granicy z Kenią. Nie jest to jednak góra, jak powszechnie się sądzi, a wygasły wulkan.

14. Park Narodowy Kilimandżaro został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

15. Kilimandżaro to mikroświat, w skład którego wchodzi aż 5 stref klimatycznych – od tropików po ośnieżony szczyt.

16. Tanzańczycy specjalizują się w rękodziele, produkcji batiku, wiklinowych koszy oraz w wytwarzaniu plemiennych masek, specyficznych dla każdego plemienia.

17. Tanzańczycy uwielbiają pić herbatę, co jest prawdopodobnie pozostałością po Brytyjczykach. Podobnie jest z resztą w sprawie ulubionych sportów, gdyż jest to football i rugby.

18. Freddie Mercury urodził się w Stone Town na Zanzibarze w 1946 roku. W mieście możemy zobaczyć dom frontmana grupy Queen, jednak w rzeczywistości, jego rodzina często się przeprowadzała w obrębie miasta.

19. Krater Ngorongoro jest domem dla najgęstszej na świecie populacji lwów, słoni, hipopotamów, nosorożców, zebr, lampartów i hien. Na powierzchni zaledwie 180 kilometrów kwadratowych znajduje się około 25000 zwierząt.

20. Tanzańczycy stworzyli Bongo Flava, czyli połączenie muzyki reggae, blues, rasta i dancehall z lokalnymi tradycjami muzycznymi jak taarab i dansi.

21. Tanzania, RPA i Zimbabwe mają jeden hymn narodowy, po tytułem „Mungu Ibariki Afrika” (czyli “Bóg Błogosławi Afrykę”). Jest to utwór skomponowany przez Enocka Sontongę.

22. Najkrótsza wojna w historii toczyła się na terenie obecnej Tanzanii. Dokładniej miała miejsce w 1896 roku, a odbyła się pomiędzy Wielką Brytanią, a Zanzibarem. Trwała zaledwie 45 minut i skończyła się przegraną Zanzibaru.

23. Flaga państwowa składa się z czarnej i żółtej opaski, która ukośnie wycina dwa trójkąty. Górny trójkąt jest koloru zielonego, a dolny niebieskiego. Reprezentuje to 4 elementy codziennego życia Tanzanii : zielony to piękno przyrody, żółty to złoża mineralne kraju, czarny oznacza ludzi, a niebieski to wspaniałe jeziora.

24. Łącznie 30% powierzchni kraju zajmują parki narodowe, a także 12 parków, 13 rezerwatów przyrody i 38 obszarów chronionych.

25. Tanzania ma największe skupisko dzikich zwierząt na kilometr kwadratowy. Zamieszkuje ją 4 miliony dzikich zwierząt, przedstawiających 430 gatunków i podgatunków.

26. W Tanzanii inaczej liczy się czas. Dzień pracy zaczyna się o godzinie 6.00, jednak mieszkańcy kraju mówię, że jest to pierwsza godzina. Tak więc 10 godzina oznacza 16.00.

27. Dar es Salaam to miasto we wschodniej Tanzanii, które dzierży tytuł jest największego miasta w kraju. Jest to jednocześnie największe na świecie miasto suahilijskojęzyczne.

28. Dar es Salaam pełni funkcję stolicy administracyjnej kraju, podczas gdy dawna stolica Dodoma to stolica ustawodawcza, gdzie mieści się parlament.

29. Narodowym zwierzęciem Tanzanii jest żyrafa.

30. Narodowym drzewem jest czarne drzewo afrykańskie.

3.9/5 - (28 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić