Na płaskowyżu w Gizie na terenie Egiptu znajdują się najbardziej charakterystyczne dla tego zakątka świata budowle. Są to piramidy będące miejscem pochówku egipskich faraonów.
1. Jedną z najsłynniejszych jest piramida Cheopsa. Została ona zbudowana w latach 2560-2540 przed naszą erą. W egiptologii zostało przyjęte, że czas budowy piramidy powinien wynosić 20 lat.
2. Piramida została zbudowana z kamiennych bloków ważących 2,5 tony, a największe ważyły aż 15 ton. Wszystkie bloki zostały ustawione z niezwykłą dokładnością i precyzją.
4. Obliczono, ze piramida Cheopsa została zbudowana z 2,3 miliona bloków kamiennych, a całość ma masę ponad 6 milionów ton.
5. Większość bloków zbudowana jest z piaskowca, a komory znajdujące się w jej wnętrzu wykonano z granitu. Niektóre bloki granitowe ważą nawet 80 ton.
6. Pierwotnie piramida miała ponad 146 metrów wysokości, a obecnie wysokość ta wynosi 188, 75 metra. Nikt jej nie zmniejszał, jest to po prostu efekt oddziaływania warunków atmosferycznych i powolnej erozji piaskowca.
7. W czasach sobie współczesnych ze względu na rozmach i imponujące kształty piramida po jej wybudowaniu zliczona została do jednego z 7 cudów ówczesnego świata.
8. Badania prowadzone przez rożnych naukowców sprawiły, że można wiele elementów związanych ze wznoszeniem piramidy odtworzyć. I tak według naukowców szybkość dostawy budulca o wadze 2,5 tony wynosił 1 kamień na minutę. Kolejne odkrycie to fakt, że podczas jednego dnia wykorzystywano 500 kamieni. W czasach kiedy ją zbudowano była najwyższą na świecie konstrukcją wykonaną przez człowieka.
9. Dużą niewiadomą do dziś stanowi to z jakich materiałów wykonana została zaprawa używana podczas budowy. Pomimo bardzo precyzyjnej aparatury znajdującej się w rękach naukowców, skład zaprawy jest nadal zagadkowy. Jedno jest pewne, zaprawa montażowa używana przez Egipcjan jest mocniejsza od bloków kamiennych które łączyła.
10. Wokół piramidy Cheopsa narosło wiele mitów i legend. Jedna z legend głosi, że w wymiarach piramidy ukryte są zależności matematyczne i astronomiczne.