Podzamcze Turystycznie 🗺️ Co można tutaj robić ?

podzamcze
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu – foto Autorstwa Łukasz Śmigasiewicz – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21835985

Podzamcze to nieduża wieś położona na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w pobliżu Zawiercia. Miejscowość cieszy się ogromną popularnością wśród turystów ze względu na świetnie zachowane ruiny średniowiecznego zamku Ogrodzieniec, a także mnogość innych atrakcji, czyniących ją znakomitym miejscem do spędzenia rodzinnego weekendu.

Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec swoją historyczną nazwę wziął od pobliskiej miejscowości Ogrodzieniec, jednak współcześnie, administracyjnie, leży w granicach wsi Podzamcze. Ta gotycka twierdza jest jedną z największych i najlepiej zachowanych atrakcji Szlaku Orlich Gniazd. Zamek został wybudowany w XIV w. przez ród Włodków herbu Sulima. Ruiny są udostępnione do zwiedzania za niewielką opłatą. Odwiedzający mogą zobaczyć m.in. ekspozycję poświęconą historii zamku, salę tortur oraz wejść na wieżę. Na zamku Ogrodzieniec kręcono wiele ujęć “Zemsty” w reżyserii Andrzeja Wajdy, pojawił się on także w serialach “Janosik” oraz “Wiedźmin”.

W bezpośrednim sąsiedztwie zamku na turystów czeka wiele dodatkowych atrakcji. Dzieci na pewno chętnie skorzystają z możliwości postrzelania z łuku czy oferty sklepików z pamiątkami. Świetną propozycję dla rodzin stanowi także jeden z największych w Polsce parków linowych, znajdujący się w lasku tuż przy zamku, oraz Park Miniatur. Entuzjastów wspinaczki można z kolei często spotkać na tzw. “Prawym Podzamczu”, gdzie znajduje się imponująca grupa wapiennych ostańców. Okolice zamku Ogrodzieniec są także znakomitym miejscem spacerowym i widokowym, chętnie wykorzystywanym również przez miłośników jazdy konnej.

Zamek Ogrodzieniec, ze względu na duże rozmiary i niepowtarzalny klimat, stanowi również scenerię dla licznych imprez i wydarzeń. W sezonie letnim Podzamcze gości liczne koncerty oraz imprezy rozrywkowe, także dla dzieci. Szczególnie ciekawą propozycją jest doroczny międzynarodowy turniej rycerski, w czasie którego naprawdę można poczuć ducha dawnych epok i etos rycerski.

Wzgórze Birów

Kolejnym interesującym punktem Podzamcza jest wzgórze Birów. Z tego dość wysokiego i niezalesionego wzgórza rozciąga się wspaniały widok na zamek Ogrodzieniec i całą okolicę. Nie jest to jednak jedyny powód, by odwiedzić to miejsce. Na wzgórzu Birów archeologowie odkryli bowiem pozostałości średniowiecznego grodu, a także ślady świadczące o istnieniu tu osad ludzkich już w epoce brązu i neolicie.

W latach 2007-2008 gród został zrekonstruowany i udostępniony zwiedzającym. Gród na wzgórzu Birów to wyjątkowa atrakcja turystyczna i edukacyjna. Można tu odwiedzić m.in. palisadę, wieżę strażniczą, chatę wodza i pracownie rzemieślników. Dla odwiedzających przygotowano bogatą ekspozycję przedmiotów znalezionych przez archeologów oraz ciekawe plansze edukacyjne. Można tu zobaczyć artefakty z paleolitu i neolitu, kultury łużyckiej, słowiańskiego grodziska z czasów przed chrztem Polski oraz grodu z czasów Władysława Łokietka.

Pozostałe Atrakcje Podzamcza

Lokalną atrakcją jest Sanktuarium Matki Boskiej Skałkowej, umiejscowione przy drodze z Ogrodzieńca do Pilicy. Nie jest to zwykłe sanktuarium, ponieważ znajduje się w otoczeniu malowniczej przyrody i jurajskich skałek wapiennych. Sanktuarium Matki Boskiej Skałkowej upamiętnia objawienia maryjne z 1818 r., których świadkiem w tym miejscu miał być jeden z mieszkańców Podzamcza. Z tego względu pod skałkami wybudowano niewielką kaplicę, w której umieszczono obraz Matki Bożej przeniesiony tu z kaplicy zamkowej. Obecna, nowa kaplica pochodzi z 2000 r. i można w niej zobaczyć m.in. pamiątkowy krzyż opozycji antykomunistycznej, przygotowany w warunkach konspiracyjnych w pobliskiej cementowni w latach 50′ XX w.

W centrum wsi warto ponadto zajrzeć do kaplicy na rynku, zbudowanej z elementów pochodzących z zamku, jak np. portal, sklepienie czy elementy ozdobne. W kaplicy znajduje się także renesansowa figura Matki Bożej, również przeniesiona z zamku, oraz kula armatnia, która miała trafić w Ogrodzieniec podczas potopu szwedzkiego.

Szlak Orlich Gniazd

Podzamcze znajduje się na Szlaku Orlich Gniazd. Jest to szlak pieszy i rowerowy, jeden z najbardziej znanych szlaków turystycznych w Polsce. Trasa szlaku wiedzie z Krakowa do Częstochowy, mijając po drodze kilkadziesiąt ruin średniowiecznych zamków obronnych dawnego pogranicza polsko-czeskiego oraz niezliczoną ilość jurajskich formacji skalnych. Podzamcze znajduje się pośrodku Szlaku, dlatego podążający nim entuzjaści historii i wysiłku fizycznego nie tylko odwiedzają miejscowość, ale wielu wybiera ją jako miejsce noclegowe lub bazę wypadową.

W bliskim sąsiedztwie Podzamcza znajduje się kilka obiektów związanych ze Szlakiem Orlich Gniazd. Podążając Szlakiem w stronę Częstochowy natrafimy na ruiny zamku Bąkowiec w Morsku, a po kilku kolejnych kilometrach interesujące zamki w Bobolicach i Mirowie. Z kolei w stronę Krakowa kolejnymi obiektami są strażnica w Ryczowie, pałacyk w Pilicy i zamek Pilcza w Smoleniu. Warto dodać, że w niedalekiej okolicy, choć poza Szlakiem Orlich Gniazd, można odwiedzić również zamek w Siewierzu.

Podzamcze ma sporo do zaoferowania nie tylko dla ducha, ale i dla ciała. W miejscowości oraz najbliższej okolicy można znaleźć rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną. Największą popularnością cieszą się oczywiście stylizowane karczmy, w których można skosztować specjałów tradycyjnej polskiej kuchni. Lokalem godnym polecenia jest na pewno restauracja Pod Figurą, mieszcząca się przy drodze w stronę Ogrodzieńca. W miejscowych lokalach warto także spróbować kraftowego piwa z lokalnych jurajskich browarów w Pilicy, Zawierciu czy Tenczynku.

4.3/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić