Gdyby zagłębić się w historię Olsztyna i połączyć ją ze współczesnością to można dojść do wniosku, że jest to miasto wyjątkowo mocno powiązane ze wszechświatem, a właściwie z jego obserwacją. Podstawą do takiego twierdzenie mogą być trzy fakty potwierdzające powyższą tezę. Po pierwsze przez kilka lat na olsztyńskim zamku wiódł żywot Mikołaj Kopernik. Po drugie w Olsztynie znajduje się obserwatorium astronomiczne, a po trzecie miasto może poszczycić się drugim co do wielkości w Polsce Planetarium.
1. Planetarium w Olsztynie zostało otwarte w 1973 roku dokładnie 19 lutego bo właśnie w tym dniu wymienionego roku przypadała 500 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika.
2. Niejedna osoba zastanawia się co ma wspólnego Olsztyn z Mikołajem Kopernikiem. Otóż ma wiele wspólnego. Przez kilka lat Kopernik rezydował na olsztyńskim zamku pełniąc w latach 1516 do 1521 rolę administratora dóbr kapituły. Ważnym dziełem Kopernika oprócz badań astronomicznych było przygotowanie miasta i zamku do obrony przed atakami Krzyżaków. Zadanie to ksiądz-astronom wykonał perfekcyjnie, Krzyżacy nie zdobyli zamku i się wycofali.
3. Nowo otwarte Planetarium nosiło nazwę: Planetarium Lotów Kosmicznych.
4. Projekt budowy wyszedł spod ręki architektów Janusza Miścickiego i Ludomira Gosławskiego.
5. Pomimo dość wyrafinowanej konstrukcji, budowa Planetarium trwała niespełna 14 miesięcy. Biorąc pod uwagę czasy w jakich było realizowane zadanie, śmiało można napisać, ze czas budowy był iście ekspresowy.
6. Ponownie w dniu urodzin Mikołaja Kopernika tyle że już 39 lat później, dnia 19 lutego 2012 roku Planetarium otworzyło swoje symboliczne podwoje po gruntownej zmianie związanej z zainstalowanej nowoczesnego cyfrowego systemu projekcyjnego DigitalSky.
7. Nowoczesne rozwiązanie zastosowane w Planetarium olsztyńskim pozwala uzyskiwać niesamowite efekty podczas obserwacji nieboskłonu. Oprogramowanie pozwala na obserwację obiektów bliskiego i dalekiego obszaru wszechświata, umożliwiając nawigację pomiędzy planetami, gwiazdami, mgławicami.
8. Zastosowany w olsztyńskim Planetarium nowy system umożliwia także projekcję filmów w technice FullDome.
9. Z danych technicznych związanych z Planetarium warto wiedzieć, że średnica kopuły wynosi 15 metrów, a widownia posiada 200 miejsc.
10. W budynku Planetarium znajduje się także specjalistyczna biblioteka, posiadająca w swoich zbiorach głównie książki z dzień pokrewnych astronomii, astronautce. Jest tu także siedziba Federacji Miast Kopernikowskich.