30 Ciekawostek o Niesamowitym Peru 🗺️

peru
foto – Pixabay

Peru to rozległe państwo znajdujące się w Ameryce Południowej. Leży u wybrzeży Oceanu Spokojnego i zajmuje trzecie miejsce wśród największych państw kontynentu. Peru przyciąga turystów przede wszystkim wspaniałymi zabytkami, które są pozostałością po dawnym imperium cywilizacji Inków. To jednak nie jedyna atrakcja, która czeka na podróżujących po tym malowniczym kraju! Peru to doskonała wakacyjna destynacja dla miłośników obcowania z przyrodą, odkrywania niezwykłych smaków i podziwiania cudownych krajobrazów.

1. Peru zajmuje powierzchnię ponad 1,2 miliona kilometrów kwadratowych, co stawia to państwo na trzecim miejscu na liście największych państw Ameryki Południowej – większe od Peru są jedynie Brazylia i Argentyna. Państwo to graniczy z Ekwadorem, Boliwią, Brazylią, Chile i Kolumbią.

2. Stolicą Peru jest Lima – ogromne miasto, które zamieszkuje ponad 8 milionów osób. Znajduje się w zachodniej części kraju u podnóża Andów. W Limie warto odwiedzić główny plac miasta Plaza de Armas, przy którym umiejscowione są takie zabytki jak szesnastowieczna Katedra Metropolitana oraz dwa pałace – Pałac Rządowy i Pałac Arcybiskupa. W mieście znajdują się również liczne muzea m.in. Muzeum Sztuki, Muzeum Katedralne oraz Muzeum Klasztoru Braci Bosych.

3. Wybrzeże Peru leży wzdłuż Pacyficznego Pierścienia Ognia czyli najaktywniejszego sejsmicznie rejonu świata. Często dochodzi tu do tąpnięć i trzęsień ziemi. Jedno z najtragiczniejszych w skutkach miało miejsce w 1970 roku.

4. Na terenie Peru znajduje się Jezioro Titicaca, które jest najwyżej położonym jeziorem na świecie. Leży ono na wysokości 3812m n.p.m. i zajmuje powierzchnię ponad 8 tysięcy kilometrów kwadratowych, co czyni je także największym na świecie jeziorem wysokogórskim.

5. Bez wątpienia najważniejszym zabytkiem w Peru jest Machu Piccu czyli najlepiej zachowane miasto, które wybudowane zostało przez cywilizację Inków. Wybudowane zostało w piętnastym wieku, a wiele budowli – m.in. pozostałości po królewskim pałacu, domach mieszkalnych prekolumbijskich świątyniach – podziwiać można do dzisiaj.

6. Językiem urzędowym Peru jest język hiszpański – posługuje się nim 80% wszystkich mieszkańców kraju. Wiele mniejszości etnicznych w dalszym ciągu rozmawia w językach plemiennych, indiańskich i amazońskich.

7. W stolicy Peru znajduje się najstarszy uniwersytet w całej Ameryce Południowej. Jest to Universidad Nacional Mayor de San Marcos, który został założony w 1551 roku.

8. Narodowym alkoholem Peruwiańczyków jest pisco czyli alkohol z rodzaju brandy, który produkowany jest ze sfermentowanych winogron.

9. W wielu regionach państwa popularnym przysmakiem są… grillowane świnki morskie.

10. Flaga Peru przedstawia dwa czerwone, pionowe pasy, które przedzielone są białym kolorem. Czerwona barwa symbolizuje krew powstańców, która przelana została podczas walk o niepodległość, a także odwagę i honor patriotów. Biel jest symbolem pokoju, czystości i prawości.

11. Z Peru pochodzi ceviche czyli danie, które obecnie popularne jest w niemal całej Ameryce Południowej i Ameryce Środkowej, a także w południowej części Europy. Są to surowe kawałki ryb i owoców morza skropione limonką i z dodatkiem cebuli, czosnku i papryczek chilli.

12. Najwyższym wzniesieniem na obszarze Peru jest góra Huascaran znajdująca się w Andach Peruwiańskich. Ma ona wysokość 6768m n.p.m. co czyni ją najwyższą górą w całym ziemskim pasie międzyzwrotnikowym.

13. Peruwiańska góra Vinicunca nazywana jest “Tęczową Górą” i przez wielu uznawana jest za najbardziej malowniczy masyw górski na świecie. Góra ma wysokość 5200m n.p.m. i jej cechą charakterystyczną są poziome pasy w różnych kolorach. Powodem zabarwienia góry są różne minerały, które przez miliony lat układały się w kolejnych warstwach, a następnie procesy orogenezy i tąpnięć pofałdowały teren.

14. Nazwa państwa pochodzi najprawdopodobniej od słowa “biru”, które w jednym z lokalnych języków oznacza po prostu “rzekę”.

15. To właśnie z terenów dzisiejszego Peru hiszpańscy podróżnicy sprowadzili do Europy najpopularniejsze warzywo w kuchni polskiej – ziemniaki.

16. Peruwiańskie miasto La Rinconada jest najwyżej położonym miastem na świecie. Leży w Andach na wysokości 5100m n.p.m. i pod względem wysokości położenia wyprzedza nawet miasteczka znajdujące się na terenie Himalajów.

17. Większość peruwiańskiego wybrzeża jest skalista i nieprzyjazna dla plażowiczów. Na terenie państwa znajduje się jednak kilka słynnych, nadmorskich kurortów. Do najsłynniejszych należą miasta Mancora i Trujillo oraz małe, przybrzeżne wyspy Las Ballestas.

18. Zimą na ulicach większości miast i miasteczek peruwiańskich odbywa się huczny karnawał. Choć nie jest on tak popularny jak brazylijski karnawał w Rio de Janeiro, obchody w Peru mają dla jego mieszkańców wyjątkowe znaczenie. Wówczas odbywają się parady, występu muzyczne, jarmarki i wydarzenia o charakterze religijnym.

19. Popularna aktorka hollywoodzka Nathalie Kelley ma pochodzenie peruwiańskie. Znana jest m.in. z serii filmów “Szybcy i Wściekli” i serialu “Dynastia”.

20. Kuchnia peruwiańska jest jedną z najbardziej różnorodnych na świecie. Wyróżnia się tu aż 500 tradycyjnych, regionalnych potraw. Do najpopularniejszych dań zaliczyć można papa rellena (smażone kluski ziemniaczane z mięsno-warzywnym farszem) i zapiekane pikantne papryki. Powszechnie spożywa się tu dania na bazie pieczonej, duszonej i grillowanej wołowinie oraz drób.

21. W Peru żyje największa populacja alpak na świecie. Łącznie wszystkie stada liczą ponad 4 miliony osobników – niemal 90% wszystkich alpak świata żyje właśnie w Peru. Zwierzęta te hoduje się przede wszystkim z uwagi na ich cenne futro.

22. Peruwiański kanion Colca jest najgłębszym kanionem na świecie. Pionowe ściany kanionu sięgają nawet 4200 metrów. Ciekawostką jest, że kajakami jako pierwsi pokonali kanion Polacy – w 1988 roku dokonała tego grupa 7 osób pod przewodnictwem wybitnego kajakarza i podróżnika Andrzeja Piętowskiego.

23. Bawełna peruwiańska doceniana jest przez luksusowych producentów odzieży z całego świata.

24. Jednym z najważniejszych zabytków archeologicznych w Peru jest stanowisko El Paraiso, które znajduje się niedaleko peruwiańskiej stolicy. Znajdują się tu pozostałości po ogromnych, starożytnych piramidach, z których najstarsze wybudowane zostały około 5 tysięcy lat temu. Cały kompleks piramid prawdopodobnie był wykorzystywany w celach religijnych.

25. Narodowym sportem Peruwiańczyków jest piłka nożna.

26. Peru zamieszkuje ponad 28 milionów ludzi – to czwarte najbardziej zaludnione państwo w całej Ameryce Południowej. Większość społeczeństwa to potomkowie dawnych kolonizatorów kontynentu (przede wszystkim Hiszpanów, Włochów i Portugalczyków) oraz rdzennych mieszkańców terenów południowoamerykańskich.

27. Na terenie Peru żyje około 1800 gatunków ptaków. Największym z nich jest kondor wielki, którego rozpiętość skrzydeł może przekracza 300cm.

28. W Peru uprawia się aż 3,5 tysiąca odmian ziemniaków.

29. Jednym z najciekawszych miejsc na terenie Peru jest Płaskowyż Nazca, na którym znajdują się ogromne rysunki. Są one niewidoczne z poziomu ziemi, dlatego też odkryto je dopiero w 1926 roku. Na pustynnym terenie znajdują się ogromne rysunki figur geometrycznych i wizerunki zwierząt, wśród których największe postacie mają długość nawet kilkuset metrów.

30. Najpopularniejszym napojem bezalkoholowym w Peru jest Inka Kola czyli peruwiański odpowiednik Coca-Coli.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić