15 Ciekawostek o Pomniku Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro

Pomnik Chrystusa Odkupiciela
foto – Pixabay

Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro (port. Cristo Redentor) – statua znajdująca się w Ameryce Południowej, w Brazylii, na terenie Parku Narodowego Tijuca. Jest jednym z symboli Rio de Janeiro.

1. Statua znajduje się na szczycie granitowej góry Corcovado, wznoszącej się 710 m n.p.m. Można tam dotrzeć drogą bądź kolejką zębatą. Od górnej stacji kolejki do punktu obserwacyjnego położonego u stóp pomnika można dojść schodami o 222 stopniach bądź wjechać zainstalowanymi w 2003 r. schodami ruchomymi lub windą. Z góry można podziwiać panoramę miasta.

2. Z pomysłem wybudowania chrześcijańskiego pomnika w Rio de Janeiro wystąpił już w latach 50. XIX w. francuski ksiądz Pierre-Marie Boss. Projekt nie został jednak zrealizowany.

3. Idea budowy powróciła w latach 20. XX w., gdy szukano pomysłu na pomnik dla uczczenia 100. rocznicy niepodległości Brazylii. W 1921 r. rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na ten cel we wszystkich parafiach w Brazylii. 4 kwietnia 1922 r. położony został kamień węgielny pod fundament.

4. Za zwycięskim projektem stali brazylijski architekt Heitor da Silva Costa oraz francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia, Paul Landowski, przy współpracy z brazylijskim artystą Carlosem Oswaldem i francuskim inżynierem Albertem Caquot. Autorstwo głowy posągu przypisuje się rumuńskiemu rzeźbiarzowi o nazwisku Gheorghe Leonida.

Pomnik Jezusa w Rio
Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro w Kaszubskim Parku Miniatur w Stryszej Budzie / foto – Podróż Trwa

5. Posąg powstał ze zbrojonego betonu. Następnie został pokryty płytkami ze steatytu.

6. Pomnik składa się z postumentu, na którym stoi monumentalna rzeźba Chrystusa z rozpostartymi ramionami. Gest ten ma z jednej strony obejmować miasto i witać ludzi przybywających do Rio od strony morza, a z drugiej upominać grzeszne społeczeństwo. We wnętrzu figury umieszczone zostało kamienne serce, symbolizujące Najświętsze Serce Jezusa.

7. Pomnik zbudowany został we Francji a następnie w częściach przewieziony do Brazylii.

8. Uroczyste odsłonięcie miało miejsce 12 października 1931 r, w święto Matki Bożej z Aparecidy, patronki Brazylii. Oświetlenie włączył drogą zdalną z Włoch jego projektant, laureat Nagrody Nobla z fizyki z 1909r., Guglielmo Marconi. Uroczystość była powtarzana przy okazji instalacji nowego oświetlenia oraz 12 października 1981 r., w 50. rocznicę odsłonięcia pomnika. W pierwszym przypadku uruchomienie oświetlenia powierzono papieżowi Pawłowi VI, a w drugim papieżowi Janowi Pawłowi II.

9. 30-metrowa statua wznosi się na 8-metrowym cokole, co daje łączną wysokość 38 m. Biorąc pod uwagę sumaryczną wysokość, jest to drugi pomnik Chrystusa na świecie, po Cristo de la Concordia z Boliwii. Biorąc pod uwagę samą postać, znajduje się na czwartym miejscu, po Cristo de la Concordia (34,20 m),Chrystusie ze Świebodzina (33 m), Chrystusie Vung Tau z Wietnamu (32 m). Pomnik Chrystusa z Rio jest ponadto najwyższą rzeźbą na świecie w stylu art deco.

10. Rozpiętość ramion, liczona od czubków palców jednej ręki do czubków palców ręki drugiej, liczy 28 m. Każda z dłoni waży 9 ton. Głowa ma 3,5 m wysokości i waży ponad 35 ton. Waga całego pomnika wynosi ok. 1145 ton.

11. W 1980 r., przed przybyciem z pielgrzymką papieża Jana Pawła II, pomnik został umyty.

12. U podstawy pomnika powstała kaplica Matki Bożej z Aparecidy. Została poświęcona w 2006 r. Udzielane są tu chrzty, a także zawierane małżeństwa. Ponadto w 2006 r. pomnik został uznany za katolickie sanktuarium.

13. W 2007 r. obiekt znalazł się na nieformalnej liście 7 nowych cudów świata. Ma symbolizować powitanie i otwartość.

14. W 2010 r. pomnik był podświetlany na zielono i żółto, a więc z wykorzystaniem barw narodowych, aby wesprzeć brazylijską drużynę piłkarską, biorącą udział w Mistrzostwach Świata.

15. W 2012 r. obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO wraz z innymi obiektami jako „krajobraz kulturowy carioca pomiędzy górami a morzem”.

3.8/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić