13 Ciekawostek o Wodospadach Iguazú

wodospady iguazu
foto – Pixabay

Wodospady Iguazú – znajdują się w Ameryce Południowej, na granicy argentyńsko-brazylijskiej. Położone są na rzece Iguazú (Iguaçu).

1. Po hiszpańsku nazwa wodospadów brzmi Cataratas del Iguazú, a po portugalsku Cataratas do Iguaçu. Słowo ‘yguasu’ pochodzi z języka guarani, używanego przez południowoamerykańskich Indian i oznacza ‘wielką wodę’.

2. Wodospady znajdują się na terenie utworzonego w 1934 r. argentyńskiego Parku Narodowego Iguazú oraz powstałego w 1939 r. brazylijskiego Parku Narodowego Iguaçu. Obydwa parki znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Park po stronie argentyńskiej został wpisany w 1984 r., a park po stronie brazylijskiej w 1986 r.

3. W 2011 r. wodospady znalazły się na liście 7 nowych cudów natury, opracowanej przez szwajcarską fundację New7Wonders. W głosowaniu brali ludzie z całego świata.

4. Na wodospady składa się 275 progów skalnych o różnej wielkości. Rozciągają się na długości 2,7 km. Najwyższą kaskadą jest Garganta del Diablo, czyli Diabelska Gardziel, która mierzy 82 m.

5. Po stronie argentyńskiej znajduje się 80% formacji wodospadów, natomiast po brazylijskiej 20 %. Ponad 20 km za wodospadami rzeka Iguaçu uchodzi do rzeki Parany.

6. Średni przepływ wody wynosi 1756 m3/s. Szum wody słyszalny jest w promieniu ok. 20 km. Przy słonecznej pogodzie można podziwiać zjawisko tęczy.

7. Wodospady najokazalej prezentują się w porze deszczowej. W przeszłości zdarzało się, że w porze suchej całkowicie wysychały. Ostatnio miało to miejsce w 1978 r. Wówczas w wyniku długotrwałej suszy, na przełomie maja i czerwca woda nie spływała przez 28 dni.

8. Po obu stronach obowiązują bilety wstępu. Można je nabyć w kasach biletowych lub online, a po stronie brazylijskiej również w samoobsługowych automatach.

9. Po brazylijskiej stronie kursują autobusy, które dowożą turystów na szlak. Ku wodospadom prowadzi tylko jedna ścieżka. Ma ona ok. 2 km długości, a następnie przechodzi w ok. 1-kilometrową kładkę, od której odchodzą balkony. Na końcu znajduje się winda, która pozwala podziwiać wodospad z wyższego poziomu.

10. Po stronie argentyńskiej jest więcej ścieżek i punktów widokowych. Na trasie kursuje kolejka wąskotorowa. W pobliże wodospadów wiedzie szlak dolny o długości 1,7 km oraz szlak górny o długości 1,75 km, z którego widać San Martin, drugi pod względem wysokości wodospad. Najdalej wysuniętą częścią jest punkt widokowy przy Diabelskiej Gardzieli.

11. Wodospady można podziwiać również podczas rejsu łodzią motorową lub wycieczki pontonem. Istnieje możliwość oglądania atrakcji z pokładu helikoptera lub spróbowania raftingu.

12. Pierwszym Europejczykiem, o którym wiadomo, że dotarł nad wodospady, był hiszpański konkwistador Álvar Núñez Cabeza de Vaca. Miało to miejsce w 1541 r.

13. Panorama wodospadów była wykorzystana przy kręceniu filmu „Misja” w reżyserii Rolanda Joffé z 1986 r. Przedstawiono w nim opartą na faktach historię misji, którą założyli i prowadzili wśród Indian Guarani jezuici. Główną rolę zagrał Robert De Niro.

4.2/5 - (14 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić