35 Ciekawostek o Gujanie Francuskiej

gujana francuska
foto – Pixabay

Gujana Francuska jest przepięknym i niezwykle malowniczym miejscem. Położona jest w Ameryce Południowej, a dokładniej w jej północno-wschodniej części, jednak należy ona do Francji, w wyniku czego posiada ona niezwykle ciekawą historię, którą warto poznać, wybierając się w to miejsce. Sąsiaduje z Surinamem i Brazylią. Dodatkowo też warto wspomnieć, iż Gujana Francuska leży nad Oceanem Atlantyckim. Często można spotkać się z wieloma ofertami wycieczek do Gujany i oczywiście nie ma się czym dziwić, ponieważ jest to przepiękne miejsce, które potrafi zaciekawić każdego podróżnika. Jadąc do Gujany Francuskiej, należy jednak pamiętać, iż występuje tam kilka chorób tropikalnych, dlatego też warto zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa. Jest to miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia, nie tylko ze względu na swoje niezwykle piękne widoki, ale również na wiele ciekawych faktów, które związane są z historią tego miejsca i jego funkcjonowaniem. Oto 30 ciekawostek o Gujanie Francuskiej.

1. Stolicą Gujany Francuskiej jest Kayenna. Jest to także największe miasto w całej Gujanie. Kayenna położona na wyspie przy ujściu rzeki Cayenne do Oceanu Atlantyckiego.

2. Powierzchnia Gujany Francuskiej obejmuje około 84 tys. kilometrów kwadratowych.

3. Gujanę Francuską dzielimy na dwa okręgi: okręg Saint-Laurent-du-Maroni, który dodatkowo dzieli się na 8 gmin oraz okręg Kajenna, który dzieli się na 14 gmin. Co więcej, całą Gujanę można podzielić także na 19 kantonów.

4. Waluta, która obowiązuje w Gujanie to euro, tak samo jak we Francji, od której Gujana jest zależna. Co więcej, tak jak Francja, Gujana Francuska również należy do Unii Europejskiej.

5. Hymnem śpiewanym w Gujanie jest Marsylianka, podobnie jak we Francji.

6. Językiem urzędowym jest język francuski.

7. Shell Beach uważana jest za najpiękniejszą plażę w całej Gujanie Francuskiej.

8. Wyspa Diabelska, należąca do Gujany Francuskiej to wyspa, na której znajdowała się kolonia karna w latach 1852-1953. Założył ją Napoleon Bonaparte.

9. Gujana Francuska ma status departamentu zamorskiego.

10. Najwyższe temperatury w Gujanie Francuskiej przypadają na wrzesień (około 32 stopnie), a najniższe na styczeń (około 28 stopni).

11. W Gujanie Francuskiej panuje klimat równikowy wilgotny i monsunowy. Średnia roczna suma opadów to około 3000 mm.

12. 81% powierzchni Gujany Francuskiej pokrywają wilgotne lasy równikowe.

13. W 1848 roku Gujana Francuska stała się kolonią karną Francji, czyli bardzo odległym miejscem, do którego wysyłano skazańców w celu izolowania ich od społeczeństwa.

14. Główne rzeki w Gujanie Francuskiej to Maroni i Oyapock, przy czym z Gujany do Oceanu Atlantyckiego wypływa ponad dwadzieścia rzek.

15. Najbardziej deszczowym miesiącem w roku jest maj.

16. Gujana Francuska jest kolonizowana przez Francuzów od XVII wieku.

17. Liczba ludności w Gujanie wynosi około 297 tys.

18. W Gujanie Francuskiej znajduje się Guiana Amazonian Park, czyli jeden z dziesięciu parków narodowych Francji.

19. Główną religią w Gujanie jest katolicyzm (około 75%). Następnymi w kolejności religiami są religie plemienne (około 9%) oraz protestantyzm (około 6%).

20. Domeną internetową w Gujanie Francuskiej jest .gf.

21. Pierwsi francuscy osadnicy przybyli do Gujany Francuskiej w 1604 roku.

22. Niedaleko Kourou w Gujanie Francuskiej znajduje się francusko-europejski kosmodrom, czyli port kosmiczny. Z tego kosmodromu wystrzeliwuje się rakiety takie jak: Europa 2, Ariane 1, Ariane 2, Ariane 3, Ariane 4, Ariane 5, Sojuz 2, Vega.

23. Największą grupę ludności w Gujanie Francuskiej stanowią osoby czarnoskóre oraz Mulaci.

24. Podstawą gospodarki jest rolnictwo, górnictwo, a także leśnictwo. Między innymi w Gujanie Francuskiej uprawia się ryż, kukurydzę, banany, trzcinę cukrową, czy też bataty.

25. Zdecydowaną większość powierzchni zajmują niziny, jednak najwyższym punktem w Gujanie Francuskiej jest Bellevue de l’Inini o wysokości 851 m.

26. Gujana Francuska ma bardzo dobrze rozwinięte rybołówstwo, przy czym aż około 60%-70% połowów stanowią krewetki.

27. Gujańskie gleby należą do najmniej żyznych na całym świecie. Są one ubogie w składniki odżywcze oraz materię organiczną.

28. Pierwszymi mieszkańcami Gujany Francuskiej byli Indianie Arawak i Caribs.

29. Gęstość zaludnienia wynosi 2,8 osób na 1 km kwadratowy.

30. Głównym portem lotniczym w Gujanie Francuskiej jest Port lotniczy Kajenna Rochambeu.

31. Gujana Francuska jest drugim co do wielkości regionem Francji, a także największym i najbardziej oddalonym regionem Unii Europejskiej.

32. Średnia długość życia w Gujanie Francuskiej wynosi 72,8 lat dla mężczyzn oraz 79,6 lat dla kobiet.

33. W roku 1498 Krzysztof Kolumb po raz pierwszy zauważył Gujanę.

34. Długość granic Gujany Francuskiej wynosi 1183 km, a linia brzegowa aż 378 km.

35. Wskaźnik bezrobocia w Gujanie Francuskiej wskazuje aż około 27%.

4.1/5 - (41 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić