Jaskinia Ciemna – Informacje i ciekawostki

jaskinia ciemna
Rekonstrukcja obozowiska neandertalczyków / foto – Wikipedia

Ojcowski Park Narodowy znany jest z widoku przepięknych formacji skalnych, ostańców i form krasowych. Podziwiać tu można m.in. kamienną Bramę Krakowską, monumentalną Maczugę Herkulesa i wysoką, smukłą Igłę Deotymy. Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego znajdują się również liczne jaskinie, a do najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych należy Jaskinia Ciemna. Przygotowaliśmy zbiór najważniejszych ciekawostek i informacji o ojcowskiej Jaskini Ciemnej!

1. Jaskinia Ciemna była długi czas zamieszkiwana przez neandertalczyków około 50 tysięcy lat temu. Obecnie przed jaskinią zobaczyć można rekonstrukcję obozu neandertalczyków, które zostało udostępnione dla zwiedzających w 2004 roku.

2. Łącznie jaskinia ma długość 209 metrów.

3. Największa komora w jaskini ma długość 90 metrów i szerokość 20 metrów. Dni wyściełane jest grubą warstwą osadów, a ściany w tym miejscu jaskini wznoszą się na wysokość kilkunastu metrów. To wszystko sprawia, że jest to największa krasowa komora na całej Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.

4. W jaskini przez cały rok panuje temperatura od 7 do 9 stopni Celsjusza.

5. Kamienne przedmioty, które odkryte zostały w pobliżu jaskini, stanowią jedne z najstarszych zabytków wykopaliskowych w całej Polsce. Pochodzą nawet sprzed 120 tysięcy lat. Do dziś jednak badacze nie są w stanie ustalić ich przynależności kulturowej.

6. Przy wejściu do jaskini znajduje się platforma widokowa, z której podziwiać można formację skalną o nazwie Biała Ręka. Jest to wysoka skała, której szczyty przypominają pięciopalczastą rękawicę. Według legendy kamienna rękawica powstała dzięki boskiej działalności, kiedy Stwórca zasłonił wejście do jaskini, tym samym ochraniając schronienie miejscowej ludności przed najeżdżającymi na te tereny tatarami.

7. Zwiedzanie jaskini odbywa się jedynie pod opieką doświadczonego przewodnika. Jej przejście zajmuje od 15 do 20 minut, a uczestnicy spotkania otrzymują świece, które pozwalają na oświetlenie drogi w jaskini.

8. Choć Jaskinia Ciemna uchodzi za jedną z największych atrakcji Ojcowskiego Parku Narodowego, jej wnętrze było wielokrotnie dewastowane. Na ścianach znajduje się wiele osadów, które powstały najprawdopodobniej podczas zwiedzania jaskini z pochodniami przez pierwszych turystów i podróżników.

9. W 2018 roku na terenie Jaskini Ciemnej odkryto kości (paliczki) neandertalskiego dziecka, które liczą około 115 tysięcy lat. Są to najstarsze ludzkie kości znalezione na obszarze całej Polski.

10. W jaskini odkryto także szczątki licznych zwierząt, które zamieszkiwały rejony Polski w okresie ostatnich zlodowaceń. Występowały tu m.in. niedźwiedzie jaskiniowe, lisy polarne, hieny jaskiniowe i lwy jaskiniowe.

11. Jaskinię do dziś zamieszkują nietoperze (odkryto tu aż siedem gatunków tych ssaków) oraz mięczaki, pajęczaki i chrząszcze.

12. Do Jaskini Ciemnej dotrzeć można zielonym szlakiem pieszym, który ciągnie się przez jedne z najbardziej malowniczych terenów Ojcowskiego Parku Narodowego. Na szlaku podziwiać można m.in. Bramę Krakowską, Skały Krukowskiego i Górę Koronną. Po drodze znajduje się wiele miejsc do odpoczynku, a także tarasy i platformy widokowe, z których rozciąga się panorama Doliny Prądnika.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić