Bukareszt czyli stolica Rumunii nie bez powodu nazywana jest Paryżem Północy. W 1977 roku miasto zostało mocno zniszczone przez trzęsienie ziemi, a wtedy Ceaușescu, rumuński przywódca i dyktator, postanowił odnowić je wzorując się na stolicy Francji. Ci, którzy odwiedzili oba miasta, z pewnością zauważą podobieństwo między Bulevardul Unirii, czyli główną arterią miasta prowadzącą do Parlamentu, a Polami Elizejskimi. Dziś Bukareszt to eklektyczna mieszanka różnych stylów i fascynacji, która urzeka swoją nieco niedocenioną urodą i mnóstwem atrakcji. Co warto zobaczyć podczas wycieczki do stolicy Rumunii?
1. Parlament w Bukareszcie
Parlament w Bukareszcie to monumentalna budowla, która robi ogromne wrażenie. Obecnie jest jednym z największych budynków na świecie, a rozpoczęcie jego budowy na początku lat osiemdziesiątych wymagało rozbiórki około siedmiu kilometrów kwadratowych starego miasta i przesiedlenia 40 tysięcy ludzi. Ciekawostką jest to, że do budowy budynku wykorzystano tylko materiały pochodzące z Rumunii, w tym marmur z Transylwanii, kilka ton kryształu, z którego konstruowano ozdobne żyrandole oraz stal, brąz i drewno.
2. Łuk Triumfalny
Łuk Triumfalnyw stolicy Rumunii stał na alei Kiseleff już w 1878 roku, kiedy państwo odzyskało niepodległość. Jednak pierwowzór był drewniany. Dziś na jego miejscu stoi 27-metrowy łuk wybudowany w 1936 roku, a rzeźby zdobiące budowle zaprojektowali znani rumuńscy rzeźbiarze. Łuk poświęcony jest rumuńskim żołnierzom, a jego podobieństwo do paryskiego symbolu ma dodatkowo podkreślać przyjaźń rumuńsko-francuską.
3. Pałac Królewski
Pałac Królewski w Bukareszcie to miejsce, które trzeba odwiedzić. Do 1949 mieszkał tutaj król rumuński, a dziś na jego terenie znajduje się Rumuńskie Muzeum Sztuki. Kolekcja arcydzieł sztuki, które tutaj zgromadzono sprawia, że często trzeba je zwiedzać na raty, odwiedzając odnowione wnętrza pałacu kilkakrotnie. Wielbiciele malarstwa będą zachwyceni mogąc podziwiać popularne obrazy Rembrandta, Picassa, Moneta, Bruegla oraz wielu innych mistrzów europejskich.
4. Cerkiew Creţulescu
Cerkiew Creţulescu w Bukareszcie to budowla reprezentatywna dla stylu Brâncoveanu, czyli rumuńskiej odmiany baroku. Warto ją zobaczyć, aby odkryć czym jest najpopularniejszy nurt w rumuńskiej architekturze.
5. Pałac Kasy Oszczędnościowe
Pałac Kasy Oszczędnościowej – nazwa może nie brzmi zachęcająco, ale nic bardziej mylnego. Budynek zachwyca przepiękną, bogato zdobioną fasadą z potężnymi kolumnami oraz przeszkloną kopułą. Pierwotnie był siedzibą najstarszego banku w kraju, a w 2009 roku odbyły się w nim uroczystości związane z urodzinami rumuńskiej księżnej Małgorzaty.
6. Ulica Strada Lipscani
Ulica Strada Lipscani to popularny deptak, na którym wciąż jeszcze czuć ducha dawnego Bukaresztu sprzed dyktatury. Znajduje się tutaj bardzo dużo nastrojowych knajpek, przytulnych kawiarenek, urocze sklepiki i uliczne kramy, gdzie można kupić wspaniałe, ręcznie robione pamiątki, a także odwiedzić butiki światowych marek. Deptak tętni życiem i przywodzi na myśl dawne czasy, dlatego jest pozycją obowiązkową dla tych, którzy chcę odkryć wielowarstwowość Rumunii.
7. Muzeum Wsi
Na terenie Parku Herăstrău w Bukareszcie znajduje się Muzeum Wsi, czyli najstarszy skansen w całym kraju, który powstał w latach trzydziestych XX wieku. Na jego terenie znajduje się prawie trzysta obiektów, w tym cerkiew, kaplica, budynki gospodarcze i szereg najróżniejszych zakładów rzemieślniczych, dzięki którym można z bliska przyjrzeć się folklorowi rumuńskiemu. Niektóre z nich to zręcznie odtworzone kopie, jednak większość obiektów to oryginały przeniesione na teren parku z różnych części kraju.
8. Rumuńskie Ateneum
Rumuńskie Ateneum to sala koncertowa w samym centrum miasta, na której odbywają się najważniejsze wydarzenia muzyczne. Ma okrągły kształt, imponującą kopułę oraz kolumny i stanowi również siedzibę Orkiestry Filharmonii “George Enescu”. Ateneum zostało otwarte w 1888 roku i stanowi dziś zabytek, ale malownicze miejsce, w którym można spacerować, podziwiając nie tylko budowlę, ale również zieloną, zadbaną okolicę.
9. Ogrody Cișmigiu
Innym atrakcyjnym miejscem, które świetnie sprawdzi się jako naturalna scenografia dla romantycznych spacerów lub wypadów rodzinnych są Ogrody Cișmigiu. Jest to publiczny park w centrum miasta, który może się szczycić najdłuższą historią pośród wszystkich parków w Bukareszcie, ponieważ został założony w pierwszej połowie XIX wieku. Na terenie obiektu znajdują się piękne fontanny, barwne rabaty, rzeźby i aleje, które wiodą między wspaniałymi drzewami i krzewami. Warto odwiedzić to miejsce szczególnie w wczesną wiosną, czyli w okresie kwitnienia, kiedy Ogrody są niezwykle barwne, a dookoła unosi się woń kwiatów.
10. Cerkiew Księżniczki Bălașy
Cerkiew Księżniczki Bălașy to piękna budowla w stylu neoromańskim i neobizantyjskim, z pasiastą fasadą i wieżyczkami. W środku znajdują się freski wiedeńskich artystów, relikwie świętego Grzegorza z Nyssy i przepiękne witraże wykonane w Monachium. Na przestrzeni dekad budowla wielokrotnie zmieniała swój wygląd wskutek czynników zewnętrznych, takich jak trzęsienia ziemi w 1838 oraz w 1940 roku. Budowla wygląda pięknie z zewnątrz, warto jednak zajrzeć do środka, aby zobaczyć z bliska dzieła europejskich artystów.
Po więcej informacji turystycznych o mieście Bukareszt warto zajrzeć tutaj