12 Ciekawostek o Jeziorze Titicaca

jezioro titicaca
foto – Pixabay

Ameryka Południowa, od paru lat staje się kontynentem coraz częściej wybieranym przez żądnych ekstremalnych wrażeń obieżyświatów. Jest to kontynent, gdzie spotkać można wiele miejsc, które nie zostały „zadeptane” przez całe tabuny turystów. Związane jest to często z nietypowymi miejscami, gdzie klimat i przyroda stawiają przed każdym wysokie wymagania. Zarówno teren w dorzeczu Amazonki jak i wysokogórskie państwa, dla wielu osób są przeszkodą nie do pokonania. Nie zmienia to faktu, że warto te tereny penetrować. Do jednych z najciekawszych miejsc na tym kontynencie należy Jezioro Titicaca.

1. Jezioro Titicaca położone jest na terenie dwóch państw Peru i Boliwii. Miejsce to znajduje się w zagłębieniu pomiędzy wschodnimi i zachodnimi pasmami Andów.

2. Jezioro znajduje się na wysokości 3812 metrów nad poziomem morza i jest najwyżej położonym jeziorem na świecie.

3. Titicaca jest największym jeziorem wysokogórskim na świecie i zarazem największym jeziorem Ameryki Południowej. Długość jeziora wynosi 190 kilometrów, szerokość 80 kilometrów, średnia głębokość 107 metrów, a najgłębsze miejsce osiąga 281 metrów.

4. Do jeziora wpływa około 25 rzek, a wypływa jedna rzeka Desaguadero. Wspomniana rzeka jest jedną z najwyżej położonych rzek na świecie. Ma 320 kilometrów długości i płynie na wysokości 3650 metrów nad poziomem morza.

5. Na jeziorze znajduje się kilka naturalnych wysp, oraz ponad 40 sztucznych, pływających wysp, nazywanych Uros

6. Wyspy Uros unoszą się na wodach Jeziora Titicaca i są budowane przez Indian Ajmara i Keczua. Wyspy zbudowane są z trzciny zwanej w języku keczua totora. Mają one stabilną konstrukcję, ponieważ trzcina, z której są zbudowane, jest układana warstwo w znany Indianom sposób. Dzięki specyficznej konstrukcji unoszą się na wodzie i wbrew potocznej opinii nie pływają. Są one przytwierdzone do dna jeziora specjalnymi żerdziami zapewniającymi im stabilne miejsce.

7. Naturalne wyspy na Jeziorze Titicaca to: Amantani, Taqule, Suriqui i Wyspa Słońca.

8. Wyspa Słońca jest jedną z najatrakcyjniejszych i najsłynniejszych znajdujących się na Jeziorze Titicaca. Wyspa jest w boliwijskiej części jeziora. Wyspa ma niecałe 21 kilometrów kwadratowych powierzchni i zamieszkiwana jest przez około 2 tysiące mieszkańców, głównie Indian. Na wyspie znajduje się wiele zabytków pochodzących z czasów inkaskich.

9. Pomimo swojego wysokogórskiego położenia, Jezioro Titicaca jest zanieczyszczone i z każdym rokiem ulega coraz większej degradacji. Do jeziora trafiają ścieki z okolicznych miast, głównie z Puno, Juliaca i Copacabany.

10. Jezioro jest żeglowne i automatycznie jest najwyżej na świecie położonym jeziorem na wodach, którego odbywa się żegluga.

11. Z Jeziorem Titicaca związanych jest wiele legend. Jedna z nich głosi, że w wodach jeziora ukryte jest złoto Inków, zatopione tam dla ukrycia przed konkwistadorami. Według legendy złoto znajduje się w podwodnym mieście Wanaku.

12. Odwiedzając tereny wokół Jeziora Titicaca, można skorzystać z rejsu łodzią po jego wodach. Wokół jeziora znajduje się wiele przystani oferujących rejsy odwiedzając znajdujące się tam wyspy włącznie z pływającymi wyspami Uros.

4.5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić