30 Ciekawostek o Kubie

kuba
foto – Pixabay

Końcówka XV wieku przyniosła wiele zmian związanych z postrzeganiem świata. Odkrycia Krzysztofa Kolumba sprawiły, że pojawiły się nowe nieznane szerzej lądy. Za odkryciem „Nowego Świata” nastąpiła walka o dominację nad odkrytymi ziemiami. Początkowo prym w tej walce wiedli Hiszpanie, bo to za ich sprawą Kolumb wyruszył na poszukiwanie nowej drogi do Indii. W roku 1492 Kolumb dotarł do wyspy dziś znanej jako Kuba i tym samym ziemia ta została zagarnięta przez Hiszpanów. Można więc przyjąć, że początek państwa kubańskiego to właśnie rok 1492.

1. Przed dotarciem Europejczyków na kubańską ziemię, zamieszkiwały ją plemiona indiańskie: Karaibowie, Tainowie i Sibonejowie. Rdzenne plemiona indiańskie określane są jako prekolumbijskie. Wraz z dotarciem na Kubę białego człowieka wszystko zaczęło się zmieniać. Rdzenna ludność Kuby zaczęła wymierać na skutek chorób przywleczonych przez Europejczyków oraz na skutek eksterminacji tubylców. Indianie z czasem zmuszani byli do wielu nieznanych im wcześniej prac w tym głównie na roli. Tego rodzaju prace, a raczej ich intensywność sprawiła, że z czasem nie wytrzymując nałożonych na nich obowiązków, doprowadziło to do ich zagłady.

2. Panowanie hiszpańskie na Kubie rozpoczęło się w latach 1511-1514 i trwało aż do roku 1898 kiedy to Stany Zjednoczone zbrojnie zagarnęły wyspę, wypierając z niej Hiszpanów. Nie oznacza to, że od tego momentu Kuba stała się niepodległym państwem. Dominacja amerykańska nie pozwalała na zbyt dużą samodzielność Kuby, a ograniczyła się jedynie do nadania skromnej niezależności.

3. Na mocy zmian w konstytucji kubańskiej, amerykanie wymogli oddanie części terytorium, na którym utworzyli bazę morską w Guantanamo.

4. Przed I wojną światową Kubą rządzili różni dyktatorzy. Żaden z nich nie zapisał się w szczególny sposób w historii wyspy.

5. Podczas działań wojennych I wojny Kuba opowiedziała się po stronie Ententy, nie biorąc czynnego udziału w walkach.

6. W 1959 roku na Kubie wybuchło powstanie, które obaliło rządy dyktatorskie, a władzę przeją Ruch 26 Lipca i Armia Powstańcza. Na czele nowych władz stanął Fidel Castro.

7. Nowe rządy skierowały Kubę na drogę socjalistycznego rozwoju, przeprowadzono nacjonalizację majątku zagranicznego oraz tego, który posiadała grupa kapitalistów miejscowych.

8. Fidel Castro bardzo ściśle współpracował z władzami Związku Radzieckiego.

9. W 1960 roku rząd Stanów Zjednoczonych nałożył na Kubę embargo handlowe, zmuszając tym samym do jeszcze ściślejszej współpracy Kuby ze Związkiem Radzieckim.

10. W 1962 roku doszło do bardzo ostrego i niebezpiecznego kryzysu spowodowanego przez próbę umieszczenia na wyspie, radzieckiej broni nuklearnej. Na skutek ustępstw z obu stron konflikt zdołano złagodzić.

11. W 1976 roku na Kubie odbyły się pierwsze po rewolucji wybory do parlamentu, uchwalono również nową konstytucję.

12. System edukacyjny na Kubie nakłada obowiązek nauki dla dzieci w wieku od 6 do 15 lat. Uczniowie obowiązani są do noszenia mundurków. Każdy poziom klas posiada różne kolory mundurków szkolnych.

13. Dla porównania poziomu edukacyjnego Kuba ma 70 tysięcy lekarzy, a cała Afryka zaledwie 50 tysięcy.

14. Na Kubie nie ma możliwości posiadania prywatnego samochodu wyprodukowanego po roku 1959. Jedynie samochody sprzed tego roku mogą stanowić prywatną własność mieszkańców wyspy.

15. Do ciekawostek zaliczyć należy fakt, że na Kubie podobnie jak w Korei Północnej obowiązuje zakaz kupowania i sprzedawania Coca-Coli.

16. Kuba słynie z produkcji uznawanych za najlepsze na świecie cygar. Stanowią one czwarty przedmiot kubańskiego eksportu. Kuba może poszczyć się posiadaniem najdłuższego na świecie cygara. Ma ono 90 metrów długości i na jego wyprodukowanie zużyto 80 kilogramów liści tytoniu. Cygaro powstało na 90 rocznicę urodzin Fidela Castro.

17. 12 marca 1857 roku na Kubie zanotowano opady śniegu. Jak się okazuje, był to jedyny taki moment w historii wyspy, kiedy spadł na niej śnieg.

18. Na Kubie przez pewien czas mieszkał Ernest Hemingway i właśnie podczas tego pobytu napisał najsłynniejsze swoje dzieło „Komu bije dzwon”

19. Kuba jest największą z wysp karaibskich, na jej terenie płynie ponad 200 rzek, największą z nich jest Rio Cauto.

20. Wyspa Kuba posiada ponad 200 zatok i 250 plaż i jest tym samym doskonałym miejscem na spędzenie na niej urlopu.

21. Jedynie w Chinach do więzień trafia więcej dziennikarzy niż na Kubie.

22. Największym miastem Kuby jest jej stolica Hawana.

23. Hawana została założona w roku 1514, a od roku 1607 uznawana jest za stolicę Kuby

24. Na Kubie obowiązuje reglamentowany system sprzedaży, każdy obywatel otrzymuje specjalną książeczkę pozwalająca na zakup określonej ilości jedzenia.

25. Fidel Castro uważał Johna Lennona za muzycznego rewolucjonistę i na jego cześć nakazał, wznieś, pomnik odsłonięty w roku 2000.

26. Obywatele Kuby dopiero od 2008 roku mogą nabywać własne prywatne komputery.

27. Każdy obywatel Kuby w przedziale wieku od 17 do 28 roku życia obowiązany jest do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Służba trwa 2 lata.

28. Narodowym sportem Kuby jest baseball i boks.

29. Obowiązkowy system edukacyjny sprawił, że 99,8 % Kubańczyków potrafi czytać i pisać

30. Kuba jest obok Korei Północnej ostatnim państwem, w którym rządy sprawuje partia o komunistycznym rodowodzie.

4.7/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić