30 Ciekawostek o Intrygującej Nikaragui 🗺️

nikaragua
foto – Pixabay

Nikaragua to niewielkie państwo, które znajduje się na terenie Ameryki Środkowej. Graniczy z Hondurasem i Kostaryką, a od dwóch stron oblewają je wody Oceanu Spokojnego i Morza Karaibskiego. Państwo to zachwyca wspaniałymi, piaszczystymi plażami, licznymi atrakcjami dla miłośników obcowania z naturą i autentycznym, karaibskim klimatem. Choć odwiedzane jest przede wszystkim przez wytrwałych i doświadczonych podróżników, nie brakuje tu miejsc, które z pewnością warto zobaczyć na własne oczy.

1. Stolicą Nikaragui jest miasto Managua, które położone jest w zachodniej części państwa nad Jeziorem o tej samej nazwie. Zamieszkuje je blisko 2 miliony osób co sprawia, że poza częścią Meksyku jest to najliczniejsze i największe miasto Ameryki Środkowej. W mieście znajduje się m.in. piękna, zabytkowa katedra, Pałac Narodowy (w którym obecnie mieści się miejskie muzeum) oraz malowniczy meczet.

2. Okolice jeziora Managua są popularną bazą wypoczynkową. Dookoła zbiornika znajdują się liczne plaże, domki letniskowe, hotele i pensjonaty. Teren jest doskonale zagospodarowany: umiejscowione tu zostały m.in. lokale gastronomiczne, atrakcje dla dzieci i młodzieży, wypożyczalnie sprzętu wodnego i piesze trasy rekreacyjne.

3. Wschodnie wybrzeże Nikaragui nazywane jest Wybrzeżem Moskitów. Obfituje w piaszczyste plaże z łagodnym zejściem do przejrzystej, krystalicznie czystej i ciepłej wody Morza Karaibskiego.

4. Flaga Nikaragui składa się z trzech poziomych pasów: dwa błękitne przedzielone są pasem białym. Kolorystyka flagi symbolizuje pokój, jedność i wolność, a także błękitne wody Oceanu Atlantyckiego i Morza Karaibskiego. Pośrodku znajduje się trójkąt – symbol równości – oraz wizerunek wulkanów, czapki frygijskiej i tęczy.

5. Najwyższym szczytem Nikaragui jest góra Mogoton o wysokości 2107m n.p.m. Znajduje się ona w paśmie Kordyliera Isabelia na granicy Nikaragui i Hondurasu.

6. Fauna Nikaragui jest niezwykle zróżnicowana. Podmokłe obszary kraju zamieszkują krokodyle, jadowite węże i liczne gatunki jaszczurek. Wśród dziesiątek gatunków ptaków, zamieszkujących ten kraj, warto wyróżnić papugi i kolibry. W tropikalnych lasach deszczowych żyją pumy, jaguary i inne gatunki dużych kotów. W niektórych akwenach spotkać można największą rybę Ameryki Środkowej – niszczuka krokodyla, który osiąga długość 3 metrów i wagę ponad 150 kilogramów.

7. Tereny należące do Nikaragui zostały odkryte przez Krzysztofa Kolumba w 1502 roku.

8. Kuchnia Nikaragui stanowi jej narodowe dobro. Nikaraguańczycy spożywają duże ilości mięsa i warzyw. Do tradycyjnych dań należą m.in. gallo pinto (mieszankę ryżu i drobno posiekanych warzyw), nacatamales (placuszki kukurydziane z mięsnym farszem) i quesillos (tortilla z nadzieniem z sera, śmietany i warzyw).

9. Najdłuższą rzeką przepływającą przez tereny Nikaragui jest rzeka Coco. Ma ona długość 750 kilometrów i przepływa również przez obszar Hondurasu. Większość rzeki stanowi naturalną granicę pomiędzy tymi dwoma państwami.

10. Dużym problemem w tym państwie jest wysoki poziom analfabetyzmu. Szacuje się, że nawet 17% dorosłych obywateli Nikaragui nie potrafi czytać i pisać.

11. Choć Nikaragua nie jest jedną ze stron międzynarodowej konwencji o ruchu drogowym, po tym państwie można poruszać się samochodem posiadając jedynie międzynarodowe prawo jazdy.

12. Podobnie jak w wielu innych państwach karaibskich, narodowym alkoholem Nikaragui jest rum.

13. Nikaragua jest dużym producentem kawy i bawełny. W tym rolniczym państwie uprawia się również kukurydzę, tytoń, banany i rośliny strączkowe.

14. Większość Nikaraguańczyków wyznaje różne odłamy chrześcijaństwa (m.in. katolicyzm i ewangelikanizm). W wielu miejscach lokalna ludność dalej wyznaje religie plemienne.

15. Na terenie Nikaragui panuje wilgotny, równikowy klimat. Niemal przez cały rok występują tu wysokie temperatury oraz duże opady deszczu przez cały rok. Jedynie obszar wybrzeża Oceanu Spokojnego jest nieco bardziej łagodny i występuje tu pora sucha trwająca od listopada do kwietnia.

16. Jednym z najpopularniejszych symboli Nikaragui, który często podziwiać można na zdjęciach, jest znajdujący się przy jeziorze Managua wulkan Momotombo. Ma on wysokość 1297m n.p.m., a jego ostatnia erupcja miała miejsce w 2016 roku.

17. Jezioro Nikaragua jest największym jeziorem w całej Ameryce Środkowej. Znajduje się w południowej części kraju i zajmuje obszar ponad 8 tysięcy kilometrów kwadratowych. Na jeziorze znajduje się ponad 400 różnych wysp oraz dwa duże wulkany. Ciekawostką jest, że popularnie występującą w jeziorze rybą jest jeden z podgatunków rekina żarłacza tępogłowego.

18. W Nikaragui zabroniony jest udział obcokrajowców w jakichkolwiek protestach społecznych.

19. Lokalnym zwyczajem jest zabieranie dodatkowych pasażerów z przystanków podczas przejazdu taksówką.

20. Oficjalną walutą państwa jest cordoba oro, która w przeliczeniu ma wartość około 11 polskich groszy.

21. Niektóre wulkany, znajdujące się na terenie Nikaragui, są w dalszym ciągu aktywne i chętnie odwiedzane przez podróżników. Szczególnie warto wybrać się w pobliże wulkanu Telica, przy którym wieczorami można oglądać zjawiskowe wypływanie gorącej magmy z wnętrza wulkanu.

22. A jeśli już o wulkanach mowa: w Nikaragui znajduje się najmłodszy wulkan w całej Ameryce Środkowej. Wulkan Cerro Negro powstał dopiero w 1850 roku! Ciekawą atrakcją tego miejsca jest możliwość uprawiania “volcano boardingu” – sportu, który polega na zjazdach ze szczytów masywu na specjalnych deskach.

23. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Nikaragui jest kolonialne miasteczko Granada. Jest to jedna z najstarszych miejscowości w tym kraju – została założona już w 1523 roku przez hiszpańskich konkwistadorów. Do największych atrakcji Granady należą zabytkowe zabudowania z XVI, XVII i XVIII wieku.

24. Do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Nikaragui należy jaskinia Cueva La Conga, w której znajdują się naskalne rysunki. Szacuje się, że powstały one około 1500 lat temu, a przez wiele wieków same jaskinie miały duże znaczenie religijne dla tutejszej społeczności.

25. Urzędowym językiem Nikaragui jest język hiszpański.

26. Każdego roku w lutym w Nikaragui odbywają się huczne obchody karnawału. Odbywają się wówczas parady, pokazy artystyczne i wydarzenia muzyczne. Wszystkiemu towarzyszą jarmarki i głośne świętowanie karnawału w niemal wszystkich większych miejscowościach.

27. Do tego państwa można dostać się drogą lądową – dalekobieżne autobusy wyruszają m.in. z Kostaryki, Hondurasu, Gwatemali i Panamy). Na teren Nikaragui kursują również loty z innych państw Ameryki Środkowej, a także ze Stanów Zjednoczonych i Meksyku.

28. Choć Nikaragua nie nakłada obowiązku szczepień na turystów, przez wylotem do tego państwa warto zaszczepić się przeciwko durowi brzusznemu i wirusowemu zapaleniu wątroby A oraz B. Pamiętać należy również o ochronie przeciwmalarycznej: niezbędne jest korzystanie z silnych środków przeciwko insektom.

29. Kobiety w ciąży powinny zrezygnować z wypoczynku w Nikaragui. Na terenie państwa zanotowano kilka przypadków zakażenia wirusem Zika, który może powodować poważne uszkodzenia płodu.

30. Obywatele Polski są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobycie w Nikaragui poniżej 90 dni. Przy wjeździe do tego państwa należy jednak okazać odpowiednim służbom bilet powrotny, uiścić niewielką opłatę wjazdową (obowiązującą jedynie przy wjeździe drogą lądową), a także posiadać 500 dolarów amerykańskich w gotówce.

4.1/5 - (42 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić