Pasaż Róży – Ciekawostki

pasaż róży
foto – Pixabay

Pasaż Róży to tytuł projektu dla miasta Łodzi, który znajduje się przy ulicy Piotrkowskiej 3. Polegał on na pokryciu kamienic w podwórku kawałkami luster, które tworzą magiczną mozaikę i przestrzeń dla wielu eventów kulturalnych.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje o Pasażu Róży.

1. Autorką projektu jest Joanna Rajkowska, która chciała, aby pasaż kojarzył się ze swoją funkcją, a więc był strefą przechodnią między ulicą Piotrkowską i Zachodnią.

2. Imię “Róża” w nazwie projektu nawiązuje do córeczki artystki, która była dla niej inspiracją do stworzenia magicznego miejsca w Łodzi. W pewnym momencie dziewczynka zachorowała na raka oka, a pasaż ma być symbolem jej powrotu do zdrowia. Kawałki szkła na fasadzie budynków symbolizują siatkówkę oka.

3. Poprzez swój projekt Joanna Rajkowska chce zwrócić uwagę przechodniów na cud widzenia oraz pokazać im, jak wiele zależy od perspektywy i refleksów. Odbicia w małych lusterkach przybierają najróżniejsze barwy w zależności od pory dnia i światła zastanego.

4. Prace nad pasażem rozpoczęły się w 2013 roku, kiedy nieregularne kawałki lusterek zaczęły pokrywać coraz większą powierzchnię fasad budynków na podwórku. W efekcie powstała jedna z najbardziej surrealistycznych i pięknych oficyn w mieście.

5. Budynek przy Piotrkowskiej 3 mieścił najstarszy w mieście hotel, który powstał jeszcze w XIX wieku, kiedy miasto słynęło z fabryk włókienniczych i przeżywało wielką rewolucję przemysłową. Został opuszczony po drugiej wojnie światowej, a dziś stanowi kamienicę komunalną.

6. W 2021 roku podwórko znane jako “Pasaż Róży” zostało poddane rewitalizacji, a jego przestrzeń powiększyła się o 700 metrów kwadratowych. W tej chwili znajduje się tutaj więcej zieleni, a wśród nich krzewy z siedmioma odmianami róż, które dodatkowo nawiązują do nazwy tego miejsca.

7. Wejście na Pasaż Róży jest całkowicie bezpłatne, chyba że akurat odbywają się tutaj płatne wydarzenia kulturalne. Po rewitalizacji podwórka usunięto schody, tak więc nawet osoby niepełnosprawne mogą się tutaj swobodnie poruszać na wózkach inwalidzkich.

8. Rewitalizacja Pasażu Róży w 2021 roku pochłonęła aż 6 milionów złotych. Pieniądze te przeznaczono również na bluszcz, który rośnie na budynkach, drzewa, grusze oraz przebudowę, dzięki której można się tutaj dostać również od strony Placu Wolności oraz ulicy Zachodniej.

9. W pięknej, lustrzanej kamienicy znajdują się obecnie wykorzystywane na różne sposoby lokale kreatywne, a także szesnaście mieszkań. Zwiedzanie jest dozwolone codziennie od godziny ósmej rano do godziny dwudziestej drugiej.

10. Teatralny Pasaż Róży na stałe wpisał się w kalendarzu letnich imprez w Łodzi. W lipcu i sierpniu na surrealistycznym podwórku odbywają się spektakle teatralne teatrów z całej Polski.

11. Baśniowy Pasaż Róży to atrakcyjna propozycja dla najmłodszych. Inicjatywa ma na celu pokazywanie kilkunastu baśni i bajek w plenerze. Spektakle odgrywane są w lustrzanym pasażu, co stanowi dodatkową atrakcję dla dzieci.

12. Pasaż Róży, ze względu na swoją nietuzinkową urodę, jest miejscem, w którym bardzo często odbywają się nieregularne wydarzenie kulturalne, takie jak koncerty, warsztaty, spektakle, spotkania autorskie, wystawy i pokazy.

Chętny na więcej atrakcji w Łodzi ?

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić