Podobnie jak dziś tak i w przeszłości bogaci i co bardziej znamienici ludzie pozwalali sobie na budowę rezydencji służących nie tylko celom mieszkaniowym. Niewątpliwie historycznie rzecz ujmując podobnie postępowali królowie. Wilanów posłużył królowi Janowi III Sobieskiemu na wybudowanie rezydencji podmiejskiej dla siebie i żony Marii Kazimiery. Dziś Wilanów jest dzielnicą Warszawy, ale w czasach króla Jana był miejscowością podmiejską idealną na wybudowanie zespołu pałacowego wraz z ogrodem.
1. Pałac w Wilanowie powstał na zlecenie króla Jana III Sobieskiego w latach 1681-1696 i pierwotnie miał charakter typowej podmiejskiej rezydencji magnackiej, charakterem nawiązującej do typowego polskiego dworu szlacheckiego.
2. W czasach króla Jana III Sobieskiego dzisiejszy Wilanów nosił nazwę Milanów, a początek swojej nowej nazwie dało nazwanie projektu budowy pałacu Villa Nowa. Od tego zaczęto miejscowość nazywać początkowo jako Willanów, aż do późniejszej obowiązującej do dziś nazwy Wilanów.
3. Pierwotnie rezydencja była dużo skromniejsza w stosunku do tego co można oglądać dzisiaj. Ze względu na swoją skromność nie było to miejsce lubiane przez królową Marię, co zmobilizowało króla do rozbudowy całego obiektu przebiegającą w dwóch kolejnych etapach.
4. Król Jan III był bardzo światłym władcą, władał kilkoma językami w piśmie i w mowie co sprawiało, że w swoim otoczeniu miał duży księgozbiór. Fakt ten wpłynął na to, że w nowej rezydencji stworzył bibliotekę. W wilanowskiej posiadłości król prowadził też długie dysputy z uczonymi z różnych dziedzin nauki i życia.
5. Spadkobiercami króla byli jego trzej synowie: Jakub, Aleksander i Konstanty. Po śmierci króla jego żona Marysieńka opuściła Polskę i wyjechała do Rzymu, zabierając z sobą część najcenniejszych przedmiotów pałacowych. Synowie nie byli zbyt zaciekawieni dalszym rozwojem posiadłości i jej rozwój został zahamowany.
6. W roku 1720 Konstanty, syn Jana III Sobieskiego sprzedał pałac Elżbiecie Sieniawskiej. Nowa właścicielka wznowiła rozbudowę całego obiektu.
7. Największy rozwój Pałac przeżywał za czasów właścicielskich rodu Potockich. Stanisław Kostka Potocki odnowił pałac i w roku 1805 otworzył go dla publiczności tworząc tym samym jedno z pierwszych na ziemiach polskich muzeów, które nieprzerwanie działa do dziś. Z czasem Wilanów stal się bardzo atrakcyjnym miejscem wycieczek mieszkańców Warszawy
8. W roku 1892 właścicielem posiadłości wilanowskiej został Ksawery Branicki i aż do 1945 roku pałac z przyległościami znajdował się w rękach rodu Branickich.
9. Wojenna zawierucha podczas II wojny światowej sprawiła, że Pałac w Wilanowie został niemal doszczętnie rozgrabiony przez Niemców i stacjonujących tam Węgrów. Zniszczeniu uległ także pałacowy ogród.
10. Po zakończeniu II wojny pałac wraz z całym pałacowo-ogrodowym terenem przeszedł w państwowe ręce, jako Muzeum Narodowe w Warszawie. Od września 2013 roku funkcjonuje pod nazwą Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Cały obiekt jest członkiem Stowarzyszenia Europejskich Rezydencji Królewskich.