Ornak – Informacje i Ciekawostki

Ornak
foto – Autorstwa Opioła Jerzy – Praca własna, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1115954

Ornak, zwany również Pośrednim Ornakiem, to szczyt znajdujący się w Tatrach Zachodnich. Jest to jeden z tych szczytów, który chętnie odwiedzają turyści, dlatego też warto lepiej go poznać.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na jego temat.

1. Ornak wznosi się na wysokość 1853 metrów nad poziomem morza i oddziela Dolinę Kościeliską od górnej części Doliny Chochołowskiej.

2. Grzbiet Ornaku ma aż cztery szczyty, które nieznacznie wznoszą się nad grań główną. Należą do nich Suchy Wierch Ornaczański, Zadni Ornak, Ornak oraz Kotłowa Czuba.

3. Stoki Ornaku w dawnych czasach były miejscem wypasu Hali Starej Roboty oraz Hali Ornak. Kiedy zaprzestano wypasu na tym terenie, zarósł on lasem i piętrem kosodrzewiny.

4. Dzięki pasterskiej przeszłości tego obszaru do dziś zachowały się tutaj nazwy, które do niej nawiązują. Są to między innymi Skrajna Wolarnia, Szeroki Upłaz, Wielki Rohacz, Maly Rohacz czy Pieronisko.

5. Przez Ornak przebiega często uczęszczany przez turystów zielony szlak turystyczny, który prowadzi z Iwanickiej Przełęczy przez cały grzbiet szczytu, przez Siwą Przełęcz oraz Siwe Turnie, aż do przełęczy Liliwy Karb.

6. Nazwa „Ornak” wywodzi się od słowa orzeł, a w podhalańskiej gwarze „oreł”, który kiedyś na Hali Ornak miał unieść w powietrze siedmioletniego chłopca, a potem go upuścić. Niestety, chłopiec nie przeżył upadku z wysokości.

7. W połowie XX wieku obszar Hali Ornak przyciągał narciarzy. Tutejsze warunki umożliwiały atrakcyjne zjazdy. Kiedy w 1957 roku zakazano tutaj wypasu, a obszar zarósł, zjazdy stały się niemożliwe.

8. Znajdująca się tuż obok Dolina Kościeliska jest jedną z najpopularniejszych dolin w polskich Tatrach. Swoją atrakcyjność zawdzięcza przede wszystkim pięknym formacjom skalnym z wapienia, wąwozom i jaskiniom.

9. Od końca XV wieku w Dolinie Kościeliskiej wydobywano srebro, miedź oraz antymon. Później była jednym z pierwszych miejsc w Tatrach odwiedzanych przez turystów. Bywali tutaj Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Stefan Żeromski czy Wojciech Gerson.

10. Dolina Chochołowska jest najdłuższą doliną po polskiej stronie Tatr. Swoją nazwę zawdzięcza pobliskiej wsi Chochołów, a w dawnych czasach była największym ośrodkiem pasterstwa w Tatrach.

11. Podczas drugiej wojny światowej schroniska oraz szałasy znajdujące się w okolicach Ornaku i w Dolinie Chochołowskiej stanowiły schronienie dla partyzantów polskich i radzieckich. Z kolei tuż przed jej wybuchem to właśnie tutaj Sztab Generalny szkolił przyszłych dywersantów.

12. Znajdująca się w pobliżu Ornaku Polana Chochołowska była ukochanym miejscem turystycznym Jana Pawła II, który odwiedzał ją wielokrotnie, a w 1983 w tutejszym schronisku spotkał się z Lechem Wałęsą oraz jego rodziną. To również tutaj nakręcono jeden z odcinków słynnego „Janosika”.

5/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić