OC a wyjazd za granicę – co musisz wiedzieć?

foto – pixabay.com

W ramach planowania wyjazdu zagranicznego powinieneś nie tylko zadbać o skontrolowanie stanu technicznego pojazdu czy o wytyczenie trasy przejazdu, ale również o wszystkie kwestie formalne. W podróż zabierz dowód rejestracyjny czy prawo jazdy – choć w Polsce dokumenty te nie są już niezbędne przy kontroli drogowej, za granicą może być zupełnie inaczej. Ponadto pamiętaj o ubezpieczeniu OC. Jak działa ono za granicą? Czy potrzebujesz dodatkowego ubezpieczenia na wyjazd zagraniczny?

Czy ubezpieczenie OC wystarczy na wyjazd zagraniczny?

W Polsce ubezpieczenie komunikacyjne OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej samochodu jest obowiązkowe. Chroni ono przed ponoszeniem przez sprawcę wypadków i kolizji finansowych konsekwencji szkód spowodowanych w ruchu drogowym innym osobom.

W wielu europejskich krajach ubezpieczenie OC wystarczy, by mieć ochronę ubezpieczeniową ze strony wybranego towarzystwa również poza granicami Polski, ale nie wszędzie. W wielu przypadkach trzeba mieć Zieloną Kartę lub zawrzeć umowę odpowiedniego ubezpieczenia granicznego.

W przypadku podróżny za granicę warto też zastanowić się nad dodatkowym ubezpieczeniem szyb samochodowych. Szczególnie wyjazd wakacyjny może stwarzać taką potrzebę, gdyż podróżowanie po obcym kraju w celach turystycznych często wiąże się z przemierzaniem tras o różnej nawierzchni. W takich przypadkach nie trudno o uszkodzenie szyby np. podczas jazdy po żwirowej drodze.

Gdzie polskie OC zachowuje ważność za granicą?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, od 1 maja 2004 roku, czyli od chwili przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, ubezpieczenie komunikacyjne OC obejmuje zdarzenia powstałe na terytorium państw, które są sygnatariuszami Jednolitego Porozumienia między Biurami Narodowymi, tj.:

  • w całej Unii Europejskiej,
  • na Islandii,
  • w Norwegii,
  • w Szwajcarii,
  • w Andorze,
  • w Serbii,
  • w Czarnogórze.

Jeśli więc wybierasz się na narty do Szwajcarii albo na wakacje do Czarnogóry czy uwielbianej przez Polaków Chorwacji, nie musisz kupować dodatkowego ubezpieczenia w zakresie odpowiedzialności cywilnej. Nawet jeśli zdarzy się wypadek z Twojej winy w wymienionych powyżej krajach, koszty szkód osobowych i majątkowych pokryje Twoje OC.

Dla własnej wygody i bezpieczeństwa możesz też sięgnąć po ubezpieczenia fakultatywne, np. assistance czy NNW dla kierowcy i pasażera. Kalkulatory OC, np. na stronie UNIQA, pozwalają na wyliczenie wysokości składki za ochronę.

Jakie ubezpieczenie na wyjazd poza UE lub EOG

Jeśli wybierasz się samochodem za granicę, a Twoim celem lub choćby krajem przejazdu będzie państwo spoza UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), wówczas nie wystarczy, że będziesz mieć OC. Najpewniej będzie Ci potrzebna Zielona Karta. Potwierdza ona, że masz ważne ubezpieczenie OC. Zielona Karta jest Międzynarodowym Certyfikatem Ubezpieczenia Komunikacyjnego wymaganym przy wjeździe do takich krajów jak:

  • Albania,
  • Azerbejdżan,
  • Iran,
  • Macedonia,
  • Maroko,
  • Mołdawia,
  • Tunezja,
  • Turcja,
  • Ukraina.

Przed wyjazdem zwróć się do swojego ubezpieczyciela z prośbą o wydanie Zielonej Karty. Od 2021 roku jest ona wysyłana drogą elektroniczną. Najczęściej nie będziesz musiał za nią dodatkowo płacić, a jeśli opłata jest naliczana przez towarzystwa, na ogół jest niewielka.

Dokument ten potwierdza, że jesteś objęty ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej właścicieli samochodów i zabezpiecza Cię przed odpowiedzialnością za szkody spowodowane innym uczestnikom ruchu drogowego poza granicami kraju.

OC dla obcokrajowców

Istnieje jeszcze inne ubezpieczenie, które dotyczy wyjazdów zagranicznych. To OC graniczne, czyli krótkoterminowe ubezpieczenie komunikacyjne. OC tego rodzaju zapewni ochronę ubezpieczeniową w czasie pobytu w Polsce. Możesz je wykupić w momencie

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić