Czy warto kupić ubezpieczenie szyb samochodowych?

Podczas jazdy i parkowania samochód jest narażony na wiele różnych czynników, które mogą doprowadzić do uszkodzenia szyb samochodowych. Uderzenie kamykiem, który wystrzeli spod kół innego pojazdu, upadek gałęzi z drzewa na parkingu lub działalność osób trzecich, mogą spowodować pęknięcie lub zbicie szyby. Na taką okoliczność możesz się ubezpieczyć, wykupując ubezpieczenie szyb samochodowych. Czy warto to zrobić?

Jak działa ubezpieczenie szyb samochodowych?

W przypadku gdy Twoja szyba samochodowa ulegnie stłuczeniu lub jest uszkodzona w inny sposób podczas wypadku czy kolizji, do których doszło nie z Twojej winy, możesz ją naprawić lub wymienić z ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia drogowego. Ubezpieczenie samochodowe OC pokryje takie koszty, jeśli sprawca jest znany. Jednak jeśli nie, a stłuczenie szyby jest wynikiem chociażby działania osób trzecich, warto mieć fakultatywne ubezpieczenie.

Jest nim ubezpieczenie szyb samochodowych, będące dodatkowym, dobrowolnym, zaliczanym do grona ubezpieczeń komunikacyjnych. Kalkulator ubezpieczeń przy okazji wyliczania składki na OC lub pakiet OC i AC może wyświetlić dodatkową ofertę na ochronę szyby, wraz z prezentacją kosztów takiej ochrony.

Nie wszystkie szyby będą ubezpieczone w ramach tego ubezpieczenia. Są pewne ograniczenia odpowiedzialności odszkodowawczej firmy ubezpieczeniowej, z jakich powinieneś zdawać sobie sprawę.

Jakie szyby obejmie ubezpieczenie?

Już przy wykupywaniu ubezpieczenia powinieneś sprawdzić, których szyb będzie ono dotyczyło. W UNIQA pakiet ubezpieczenia szyb gwarantuje szybką naprawę w renomowanej sieci warsztatów specjalizujących się w takich usługach do kwoty 4000 zł. Ubezpieczenie szyb dotyczy naprawy lub wymiany:

  • szyby przedniej, inaczej czołowej,
  • szyb bocznych,
  • szyby tylnej, chyba że stanowi ona integralną część dachu pojazdu.

Licz się z tym, że z reguły ubezpieczenie szyb samochodowych nie będzie obejmowało okien dachowych, w tym szyberdachów czy świateł, lusterek zewnętrznych i wewnętrznych czy reflektorów. Takie uszkodzenia możesz zlikwidować w ramach swojego ubezpieczenia AC (autocasco).

Trzeba sprawdzić, szukając ubezpieczenia szyb jako ochrony dodatkowej do ubezpieczenia OC lub opcji w ramach pakietu OC i AC, czy usługa wymiany obejmuje szybę nową, oryginalną czy będzie to tzw. część zamienna, alternatywna. Szyba alternatywna nie jest oryginalna, oznaczona znakiem producenta, ale nie wpływa to na jej ogólny wygląd i parametry. Będzie spełniać wszystkie wymogi techniczne. Ubezpieczyciel może pokrywać też koszty wymiany oryginalnych szyb, przede wszystkim wówczas, gdy na rynku dostępne są wyłącznie takie, a nie alternatywne.

Wymiana czy naprawa szyby?

Zgłoszenie szkody szybowej do ubezpieczyciela, nie musi wcale oznaczać, że szyba zostanie wymieniona. Zawsze to firma ubezpieczeniowa decyduje, jakie działania zostaną podjęte. Na ogół jest tak, że jeśli technologiczne uszkodzenia szyby są poważne, to konieczna jest jej wymiana. Bezdyskusyjnie zostanie ona dokonana w przypadku stłuczenia. Naprawa realizowana jest tylko wtedy, gdy możliwa jest eliminacja uszkodzeń punktowych.

Czy warto kupić ubezpieczenie szyb samochodowych?

Zastanawiasz się, czy ubezpieczenie szyb samochodowych jest dla Ciebie dobrą opcją dla zwiększenia ochrony wynikającej np. z samego OC pojazdu? Do szkody obejmującej szyby może dojść w wielu różnych sytuacjach, niekoniecznie z Twojej winy. Może się okazać, że sprawcą będzie zabłąkany kamień czy kawałek gruzu, który spadnie na Twoją szybę i zniszczy ją bezpowrotnie lub uszkodzi na tyle, że jazda samochodem stanie się niebezpieczna.

Kiedy kupujesz ubezpieczenie szyb samochodowych, sprawdź, jaką ma ono sumę ubezpieczenia i jak naprawiane będą szyby. Liczy się także wysokość udziału własnego w szkodzie.

Ubezpieczenie szyb warto też rozważyć w przypadku podróży zagranicznych, szczególnie w celach turystycznych, kiedy w planach masz przemierzanie tras o różnej nawierzchni, niekoniecznie zapewniających wysoką jakość jazdy. Upewnij się również, czy Twoje ubezpieczenie OC wystarczy na wyjazd zagraniczny.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić