Muzeum Narodowe w Gdańsku 🗺️ Informacje i Ciekawostki

muzeum narodowe w gdańsku
foto – Stako / Wikipedia

Gdańsk jest atrakcyjnym celem wycieczki dla miłośników kultury i sztuki. W mieście tym nie brak ciekawych galerii i muzealnych wystaw, dzięki którym można tu spędzić czas w przyjemny i pożyteczny sposób. Gdzie warto się wybrać? Do Muzeum Narodowego, które może się pochwalić licznymi oddziałami z ciekawymi ekspozycjami.

1. Historia placówki

Muzeum Narodowe w Gdańsku może się pochwalić długą historią. Powstało ono z połączenia dwóch instytucji: Muzeum Miejskiego (1870) i Muzeum Rzemiosł Artystycznych (1881). Trudnym okresem w dziejach muzeum były lata II wojny światowej, kiedy to część zbiorów została wywieziona do Turyngii, a część ukryta w piwnicach Wielkiej Zbrojowni. Po wojnie placówka znów zaczęła prowadzić swoją działalność jako Muzeum Miejskie, a od 1972 roku jako Muzeum Narodowe.

2. Kolekcja Jacoba Kabruna (1759–1814) 

Kolekcja Jacoba Kabruna to najważniejsza część ekspozycji. Przekazanie tego zbioru obrazów rysunków i rycin stworzonych przez europejskich twórców muzealnikom dało początek dzisiejszemu Muzeum Narodowemu, warto mu zatem poświęcić czas.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w Gdańsku 


 

3. Oddział Sztuki Dawnej

Głównym gmachem Muzeum Narodowego jest późnogotycki klasztor franciszkański przy ulicy Toruńskiej 1, dziś służący jako Oddział Sztuki Dawnej. Prezentowane są tu dzieła znanych mistrzów flamandzkich i holenderskich (m.in. Petera Brueghela Młodszego i Jacoba Swanenburgha). Wielkie wrażenie robią też ryciny Dürera i Rembrandta, kolekcja gdańskich mebli oraz historycznych tkanin.

4. Sąd Ostateczny

Najważniejszym dziełem w zbiorach Oddziału Sztuki Dawnej jest „Sąd Ostateczny” – obraz Hansa Memlinga, którego kopię można oglądać w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Tryptyk ten jest jednym z najciekawszych przykładów malarstwa niderlandzkiego, a jego bogata symbolika wciąż intryguje historyków sztuki.

5. Pobożni i cnotliwi 

„Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki”  to stała wystawa prezentowana w gmachu przy ulicy Toruńskiej 1. Zgromadzone tu rzeźby, obrazy i przykłady rzemiosła artystycznego pochodzą z różnych okresów historycznych (od XIII do XVIII wieku), a łączy je jedno — dawni gdańszczanie. Skupiono się tu na życiu religijnym mieszczan oraz na ich działalności publicznej, sporo uwagi poświęcono też zagadnieniom związanym z życiem prywatnym.


⇒ Zobacz również: Muzea w Gdańsku, które warto odwiedzić 


6. Dostępność dla zwiedzających

Gmach główny Muzeum Narodowego w Gdańsku można zwiedzać  od wtorku do niedzieli, w godzinach od 11:00 do 18:00. Dniem bezpłatnego zwiedzania jest piątek. W pozostałe dni należy liczyć się z wydatkami na bilety: 15 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy).

7. Oddział Sztuki Nowoczesnej

Oddział Sztuki Nowoczesnej mieści się w okazałym gmachu przy ulicy Cysterskiej 18. Kto zajrzy do tej placówki, ten zobaczy m.in. prace polskich malarzy z XIX i początków XX wieku, kolekcję prac Guntera Grassa  i Marca Chagalla.

8. NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki

NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki, to kolejny oddział Muzeum Narodowego, do którego warto zajrzeć. Siedziba najmłodszej w kraju placówki zajmującej się sztuką współczesną znajduje się przy ulicy Stefana Jaracza, a podstawę ekspozycji tworzą dzieła współczesnych artystów z Gdańska i okolic.

9. Gdańska Galeria Fotografii

Przy ulicy Długi Targ 24 czeka na gości Zielona Brama, a w niej Gdańska Galeria Fotografii — oddział Muzeum Narodowego, w którym skupiono się na archiwalnych zdjęciach. Można dzięki nim poczuć magię dawnego Gdańska, poznać jego dzieje i zobaczyć, jak wyglądało życie codzienne żyjących w nim mieszczan. Znalazło się tu również miejsce na fotografię kresową oraz współczesną fotografię artystyczną.

10. Oddział Etnografii

Przy ulicy Cystersów 19 wznosi się ciekawy gmach, zbudowany w początkach XVIII wieku jako Spichlerz Opacki. Obecnie mieści się tu oddział Muzeum Narodowego, do którego chętnie zaglądają miłośnicy kultury ludowej. Zbiory etnograficzne, prezentowane w tym miejscu, pochodzą z Pomorza, Kujaw, Pałuk, Warmii i Mazur. Można tu również ujrzeć przedmioty, które do Gdańska trafiły po wojnie razem z Kresowiakami.

11. Kultura Ludowa Pomorza Gdańskiego

Kultura Ludowa Pomorza Gdańskiego to najważniejsza wystawa, którą można podziwiać w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.  Można tu zdobyć sporo ciekawych wiadomości na temat grup etnicznych żyjących na terenie Pomorza Gdańskiego (m.in. Kaszubów, Kociewiaków i Żuławiaków) oraz ich codziennych zajęć. Wizyta w tym miejscu może się zatem stać świetnym wprowadzeniem do dalszych wycieczek po Pomorzu.

12. Muzeum Tradycji Szlacheckiej

Poza Gdańskiem znajdują się dwa ciekawe oddziały Muzeum Narodowego. Jest wśród nich Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim, w którym skupiono się na dziejach rodu Sierakowskich oraz ich krewnych (m.in. Pociejów, Potockich i Lubomirskich). Nie powinno to dziwić, gdyż siedzibą tego oddziału jest zabytkowy pałac, który w przeszłości należał właśnie do Sierakowskich.

13. Muzeum Hymnu Narodowego

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie jest oddziałem Muzeum Narodowego w Gdańsku, do którego chętnie zaglądają wycieczki szkolne w ramach wychowania patriotycznego. Można tu zdobyć sporo ciekawych wiadomości na temat Mazurka Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego, można też poznać polskie symbole narodowe i odkryć ich znaczenie. A wszystko to w pięknych wnętrzach szlacheckiego dworku, w którym w 1747 roku przyszedł na świat autor polskiego hymnu.

14. Działalność edukacyjna

We wszystkich oddziałach Muzeum Narodowego w Gdańsku prowadzona jest działalność edukacyjna. Młodzież szkolna może korzystać z wykładów, warsztatów i lekcji muzealnych, nie brak też wydarzeń organizowanych z myślą o nieco starszych miłośnikach kultury i nauki.

15. Zielona Brama 

Do najcenniejszych budynków znajdujących się obecnie pod pieczą Muzeum Narodowego, zalicza się Zielona Brama — najstarsza brama wodna na terenie miasta, a jednocześnie najstarszy przykład manieryzmu niderlandzkiego na terenie Gdańska. Wzniesiona jako królewska rezydencja, od końca XIX wieku do czasów II wojny światowej była siedzibą Zachodniopruskiego Muzeum Prowincjonalnego, w czasach współczesnych mieściło się tu biuro Lecha Wałęsy. Dziś można tu oglądać zbiory fotograficzne Muzeum Narodowego oraz uczestniczyć w licznych wernisażach i konferencjach.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić