Mierzeja Wiślana 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Mierzeja Wiślana
foto – Wikipedia

Mierzeja Wiślana to piaszczysty wał znajdujący się na brzegu Zatoki Gdańskiej. Rozciąga się od Gdańska aż do Lochstedt na terenie dzisiejszej Rosji, a więc jest podzielona między te dwa państwa. W związku z tym, że nie została zindustrializowana, znajdują się tutaj miejscowości wypoczynkowe dla tych, którzy szczególnie cenią spokój i ciszę.

Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na temat Mierzei Wiślanej.

1. Nazwa Mierzeja Wiślana została wprowadzona w 1950 roku. Wcześniej w Polsce nazywano ją Mierzeją Świeżą, a w języku niemieckim Frische Nehrung.

2. Mierzeja Wiślana ma 96 kilometrów długości oraz od 1 do 2 kilometrów szerokości. Jest piaszczystą wydmą, której wysokość w niektórych miejscach wynosi nawet trzydzieści metrów i powstała w wyniku działania fal morskich.

3. Wielbłądzi Grzbiet, zwany również Wielką Garbnicą, jest najwyższym szczytem Mierzei Wiślanej oraz najwyższą stałą wydmą w całej Europie. Wznosi się na wysokość ponad 49 metrów nad poziomem morza. Warto się tutaj wybrać, ponieważ jest to jedyny punkt na Mierzei, z którego można jednocześnie podziwiać Zalew Wiślany oraz Zatokę Gdańską.

4. Zalew Wiślany to zatoka Morza Bałtyckiego i część Zatoki Gdańskiej, która jest odcięta od morza dzięki Mierzei Wiślanej. Przebiega przez niego granica państwowa z Rosją w obwodzie kaliningradzkim. Zalew łączy się z Morzem Bałtyckim wąskim kanałem, czyli Cieśniną Piławską, przez którą w czasie sztormów przelewa się woda z Bałtyku.

5. Okolice Mierzei Wiślanej to teren, który stał się domem dla wielu gatunków ptaków. Występują tutaj hełmiatka, ohar, a także czapla siwa. Sam Zalew Wiślany jest również najważniejszym obszarem rozrodczym śledzie w Południowym Bałtyku. Ze względu na te walory przyrodnicze tereny te objęte są obszarami Natura 2000.

6. Zatoka Gdańska znajduje się w południowo-wschodniej części Morza Bałtyckiego, a jej głębokość maksymalna wynosi nawet ponad sto metrów. Żyją tutaj foki szare, morświny i wiele gatunków ryb, takich jak turbot, łosoś szlachetny czy śledź. Okoliczne restauracje serwują więc przepyszne i świeże ryby prosto z Bałtyku.

7. Ptasi Raj to rezerwat przyrody znajdujący się na gdańskiej wyspie Sobieszewskiej. W jego skład wchodzą zbiorniki wodne, bagna, łąki i lasy. Na terenie rezerwatu żyją znajdujące się pod ścisłą ochroną ptaki błotne i wodne, takie jak gęgawa, sieweczka rzeczna, nurogęś czy cyraneczka. Uwagę przyciąga tutaj również bujna roślinność. Miejsce to pokochają osoby lubiące piesze wędrówki w pięknych okolicznościach przyrody.

8. Mewia Łacha to rezerwat przyrody znajdujący się częściowo na terenie Gdańska. Został założony w 1991 roku w celu ochrony gatunków ptaków, które rzadko są widywane w naszym kraju poza tym obszarem. Jest to jedyne w naszym kraju miejsce, gdzie swoja gniazda zakładają rybitwy czubate, ale również miejsce, w którym dobrze czują się takie gatunki, jak ostrygojady czy śmieszki.

9. Katy Rybackie to faunistyczny rezerwat przyrody znajdujący się na Mierzei Wiślanej. Został stworzony w latach pięćdziesiątych XX wieku i leży w granicach Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. To jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie można zobaczyć żyjące na wolności kormorany, ale zachwyca również tutejsza roślinność.

10. Znajdująca się w pobliżu Krynica Morska to jedno z najmniejszych miast w Polsce. Żyje tutaj tylko 1300 osób, a całe miasto usytuowane jest na Mierzei Wiślanej. Miejscowość przecinają liczne szlaki turystyczne o różnorodnym stopniu trudności.

11. Krynica Morska to miejscowość nazywana często rajem dla fanów sportów wodnych. Bliskość Zatoki oraz samego Morza Bałtyckiego pozwala na uprawianie wszelkich sportów, od kajaków, przez kitesurfing, aż po żeglowanie. W mieście znajduje się szkoła windsurfingu “Windsport”, która prowadzi szkolenia dla uczestników w różnym wieku.

12. W Krynicy Morskiej znajdują się ulica Teleexpressu, będąca jedyną w całej Polsce ulicą nawiązującą do informacyjnej audycji, a także Pomnik Pierwszych Osadników, którzy przybyli w te rejony po zakończeniu drugiej wojny światowej.

13. Jedną z największych atrakcji Krynicy Morskiej jest latarnia morska, której budowę rozpoczęto pod koniec XIX wieku. Oryginalna budowla została zniszczona podczas drugiej wojny światowej, ale już w latach pięćdziesiątych latarnia została odbudowana, stając się ważnym elementem tutejszego krajobrazu.

14. Prywatne Muzeum Krynicy to miejsce, od którego warto zacząć zwiedzanie Mierzei Wiślanej. W kompleksie znajdują się stare fotografie, które w sugestywny sposób tłumaczą, jak wygląd rozwój całego regionu. Ponadto na miejscu można wziąć udział w zajęciach dydaktycznych, które pozwalają poznać historię Krynicy i Mierzei Wiślanej.

15. Restauracja Four Winds w Krynicy Morskiej to klimatyczny lokal, w który warto się zatrzymać, aby skosztować pysznych dań lokalnych i nie tylko. W karcie dań królują ryby, takie jak sandacz czy bałtycki łosoś, ale znajdzie się tutaj również coś dla wielbicieli wysokiej jakości wołowiny oraz dla wegetarian.

4.9/5 - (13 votes)
1 comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić