Mierzeja Wiślana

Mierzeja Wiślana
foto – Wikipedia

Mierzeja Wiślana to jedna z najpopularniejszych regionów wypoczynkowych w Polsce. Wszystkie miejscowości w polskiej części tego piaszczystego wału, z wyjątkiem Gdańska, były kiedyś wioskami rybackimi, natomiast dziś stanowią miejscowości wypoczynkowe. Krynica Morska słynie z tego, że jest jedną z najbardziej nasłonecznionych miejscowości w kraju. Okolica ta jest wyjątkowo słabo zindustrializowana i zurbanizowana, co oznacza, że mamy tu możliwość obcowania z naturą. Mierzeja Wiślana często nazywana jest Bursztynowym Wybrzeżem i to nie bez powodu!

Za początek Mierzei Wiślanej uznaje się Mikoszewo, położone przy ujściu Śmiałej Wisły, jednak w rzeczywistości zaczyna się ona między Sopotem a Gdańskiem. Piaszczysty wał ciągnie się aż do Baltyiska, który położony jest już na terenie Federacji Rosyjskiej.
Za najbardziej atrakcyjny fragment Mierzei Wiślanej uznaje się odcinek od Mikoszewa do Piasków. Wschodnia część oddziela Zatokę Gdańską od Zalewu Wiślanego, a akwen ten jest nie tylko malowniczy, ale też świetnie nadaje się do wodnej turystyki. Infrastruktura żeglarska i windsurfingowa jest tutaj doskonale rozwinięta i przyciąga tysiące miłośników sportów wodnych, a wodne trasy do Wisły i Żuław sprawiają, że teren ten jest wyjątkiem na skalę całego kontynentu pod względem możliwości dla śródlądowej wodnej turystyki.

Piękne, piaszczyste i szerokie plaże Zatoki Gdańskiej są uznawane za najpiękniejsze w tej części Europy, a z kolei Mierzeja Wiślana słynie z przepięknych bursztynów, które od wieków można tu znaleźć. Stąd też nazwa Bursztynowe Wybrzeże, pod którą Mierzeja znana jest nie tylko w Polsce. W ciągu kilku ostatnich lat jedną z atrakcji Mierzei stała się wycieczka koleją wąskotorową, z której korzysta większość przyjezdnych.

Krynica Morska to najmniejsze miasto w Polsce i największa atrakcja Mierzei Wiślanej. Na stałe mieszka tu około tysiąca trzystu mieszkańców, jednak w okresie letnim liczba ludzi na miejscu znacznie wzrasta. Znajduje się tu jedno z najatrakcyjniejszych kąpielisk w okolicy, latarnia morska i port, a także Wielbłądzi Grzbiet, czyli najwyższa wydma na Mierzei Wiślanej, z której podziwiać można piękny widok na Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany.

Piaski to ostatnia polska miejscowość na Mierzei Wiślanej. To tutaj spokój odnajdą ci, którzy wyruszają na urlop, aby się uspokoić i w ciszy kontemplować szum morza oraz skarby natury. Z kolei na zachód od Krynicy Morskiej znajdują się miejscowości Kąty Rybackie, Skowronki i Przebrno, w którym znajduje się las, gdzie znajdziemy stare słupki graniczne, oddzielające Wolne Miasto Gdańsk od Niemiec. W Kątach Rybackich znajduje się największy w Europie rezerwat kormoranów. Można tam spędzić godziny, podziwiając te wspaniałe ptaki.

Stegna to miejscowość, która na Mierzei Wiślanej zajmuje drugie miejsce po Krynicy Morskiej. Jest to wyjątkowo dobrze rozwinięta pod względem turystycznym miejscowość, uwielbiana zwłaszcza przez młodszych turystów. Znajdziemy tu mnóstwo ośrodków wypoczynkowych, restauracji i świetną infrastrukturę wypoczynkową tuż nad Bałtykiem. Należy się liczyć z tym, że w okresie letnim będą tu przebywały tłumy turystów, ale jeśli chcemy więcej ciszy i spokoju, powinniśmy wybrać sąsiednie Sztutowo. Poza piękną i czystą plażą, znajduje się tutaj ciekawostka dla miłośników historii, czyli pozostałości po hitlerowskim obozie koncentracyjnym, które dziś składają się na obiekt muzealny.

W Jantarze odbywają się coroczne finały Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. To właśnie w tej miejscowości, oraz w Junoszynie i Mikoszewie, występuje najwięcej bursztynu na Mierzei Wiślanej.

Ten niezwykły wał z piasku daje niewyczerpane możliwości do spędzenia niezwykle urozmaiconego urlopu w okolicznościach przyrody. Znajdziemy tu zarówno ciszę i spokój, jak i atrakcje i świetną zabawę. Można odpocząć podczas spacerów po szerokich plażach, a także spędzić czas aktywnie, jeżdząc konno lub uprawiając sporty wodne. Mierzeja Wiślana to piękne miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

4.5/5 - (2 votes)
1 comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like