Choć Jarocin sławny jest przede wszystkim z powodu organizacji wielkiego festiwalu muzycznego, jest to miasto z kilkusetletnią historią. Obfituje we wspaniałe, wiekowe zabytki, a na jego terenach znajduje się wiele atrakcji dla całej rodziny.
Dzieje Jarocina
Najstarsze wykopaliska potwierdzają, że tereny obecnego miasta i jego okolice zamieszkiwały grupy ludzi o charakterze zbieracko-łowieckim już ponad 6 tysięcy lat temu, a pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z roku 4500 p.n.e. Wczesne średniowiecze przyniosło miastu obwarowania grodowe, a dzięki prężnie rozwiniętemu handlu zyskało ono prawa miejskie pod koniec XIII wieku. W ciągu kolejnych wieków Jarocin stał się ważnym ośrodkiem handlowym, rzemieślniczym i rolniczym.
Jarocin – kolebka polskiego rocka
Jarociński Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji odbywa się corocznie od 1980 roku. W czasach PRL-u był to jeden z największych festiwali Bloku Wschodniego, który zrzeszał przedstawicieli różnych subkultur. Debiutowały na nim takie zespołu jak Dżem, Oddział Zamknięty, T.Love czy Hey. Na cześć muzyki rockowej i punkowej w 2011 odsłonięto dwumetrowy pomnik glana – obuwia charakterystycznego dla wielu subkultur, symbolu buntu i wolności.W mieście działa również Spichlerz Polskiego Rocka, unikatowe muzeum, gdzie można obejrzeć stare nagrania koncertowe oraz posłuchać pierwszych wykonań kultowych dziś utworów.
Najważniejsze zabytki miasta
Kilkusetletnia historia Jarocina pozostawiła wiele świadectw w postaci wiekowych zabytków. Do najważniejszych należy dziewiętnastowieczny Pałac Radolińskich, który reprezentuje angielski styl neogotycki. Rezydencja została zaprojektowana przez Friedricha Stulera, cenionego architekta, który w swoim dorobku ma stworzenie licznych muzeów, dworów, pałaców i uniwersytetów na terenie wielu państw europejskich. Przy pałacu znajduje się duży kompleks parkowy oraz ruiny szesnastowiecznego Kościoła św. Ducha.
Innym ważnym obiektem jest Kościół św. Marcina, który jest jedną z najstarszych świątyń w całej Wielkopolskie. Pierwsze podania o drewnianej świątyni znajdującej się w tym miejscu pochodzą z roku 1257. Swoją obecną formę Kościół zyskał podczas przebudowy w XVIII wieku, która została ufundowana przez Jana Radolińskiego.
W mieście można podziwiać również zabytkowy, neobarokowy Ratusz, w którym obecnie funkcjonuje miejsce Muzeum Regionalne. Muzeum kolekcjonuje wszelkie ślady działalności kulturowej i społecznej z okolic Jarocina. Znajdują się tu m.in. obiekty pochodzące z epoki kamienia i późnego neolitu, średniowieczne naczynia oraz liczne dzieła sztuki, ilustracje i makiety. Dodatkowo w środku podziwiać możemy ekspozycję etnograficzną z regionalnymi strojami oraz pamiątki związane z II wojną światową.
Pozostałe atrakcje
Przez Jarocin przebiega kilka szlaków turystycznych, którymi można dostać się do Dobrzyca (szlak żółty o długości 19,8km) lub Śmiełowa (szlak zielony o długości 24,5km). Atrakcyjną ścieżką pieszo-rowerową jest szlak czerwony stanowiący pętlę o długości ponad 30km, który przebiega przez okoliczne osady oraz tereny zielone. Dodatkowo miasto przecinają dwa szlaki rowerowe, w tym Transwielkopolska Trasa Rowerowa o długości 280km, która rozciąga się od Poznania, przez Jarocin, Kalisz i Ostrów Wielkopolski, aż po Siemianowice.
Na terenie miasta znajdują się też liczne atrakcje rodzinne. Mieści się tutaj Aquapark z wieloma wodnymi strefami, basenami i zjeżdżalniami. W letnich miesiącach skorzystać można z toru Jarocińskiej Kolei Drezynowej, która organizuje nie tylko przejazdy drezynami, ale również spotkania z kolejarzami oraz plenery fotograficzne. W mieście znajdują się również sale zabaw dla najmłodszych oraz kilka dużych parków miejskich, świetnie przystosowanych do rodzinnych spacerów i spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Dojazd do Jarocina
Jarocin leży w południowej części województwa Wielkopolskiego. Od strony Wrocławia można dojechać drogą krajową nr 15. Jarocin oddalony jest od niego o 110 km co oznacza 2 godziny jazdy.
Od strony Poznania dostać się można drogą krajową nr 11. Od stolicy województwa jest stąd 70 km i trasę można pokonać w nieco ponad godzinę.