Mielec to turystyczna miejscowość leżąca w województwie podkarpackim na terenie Kotliny Sandomierskiej. Przepływa przez nią rzeka Wisłoka – dopływ Wisły, znany jako malownicza trasa kajakarska o wyjątkowych walorach krajobrazowych i przyrodniczych. Miasto zostało założone jeszcze w XIII wieku, a w roku 1470 zyskało prawa miejskie, szybko rozwijając się jako ważny ośrodek gospodarczy południowo-wschodniej części kraju.
1. Dworek i Park Oborskich
Najważniejszym zabytkiem Mielca jest Dworek Oborskich, pełniący dziś główną kwaterę miejscowego Muzeum Regionalnego, w którym odbywają się sympozja, wernisaże, wystawy czasowe i spotkania o charakterze naukowym, politycznym i artystycznym. W środku podziwiać można niezwykle bogatą kolekcję eksponatów archeologicznych (w tym starożytne naczynia, kości mamutów i zabytkową biżuterię), oryginalne wyposażenie wnętrz z XIX i początków XX wieku, a także dzieła sztuki (m.in. obrazy Wojciecha Kossaka). Dodatkowo ekspozycja prezentuje dokumenty i fotografie związane z historią Mielca, a także wystawę dzieł artysty i drzeworytnika Andrzeja Żurawskiego.
2. Góra Cyranowska
Góra Cyranowska w Mielcu to idealne miejsce na spędzenie ciepłego, letniego popołudnia. Rozległy park leśny przecinają liczne szlaki piesze i rowerowe, a na jego terenie znajdują się miejsca do odpoczynku, ścieżki edukacyjne i punkty widokowe. Wśród atrakcji dla całej rodziny warto wyróżnić długi tor saneczkowy, oświetlony labirynt oraz sztuczny potok. Ciekawostką jest, że park naturalnie łączy się z Puszczą Sandomierską, ogromnym kompleksem leśnym, przez który rozciągają się długie, oznakowane szlaki turystyczne.
3. Muzeum Historii Fotografii
Muzeum Historii Fotografii w Mielcu umiejscowione jest w zabytkowym dworze “Jadernówka”, który powstał na początku XX wieku na zlecenie słynnego fotografa Augusta Jadernego. Łącznie na ekspozycji znajduje się ponad 5 tysięcy obiektów, które związane są z rozwojem fotografii. Zobaczyć tu można zabytkowy sprzęt fotograficzny, liczne zdjęcia i negatywy (łącznie ponad 3,5 tysiąca fotografii) oraz biblioteczkę, w której znajduje się kolekcja najwybitniejszej literatury fachowej.
4. Zamek w Przecławiu
Zaledwie kilkanaście kilometrów od Mielca położony jest Przecław – mała miejscowość, której największą i najważniejszą atrakcją jest przepiękny, biały pałac. Zamek w Przecławiu wybudowany został już w XV wieku, jednak swój charakterystyczny, neogotycki wygląd zyskał dopiero w trakcie przebudowy w XIX wieku. Obecnie w Zamku w Przecławiu mieści się hotel i elegancka restauracja, która serwuje doskonałe dania kuchni staropolskiej.
5. Synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej
W Dąbrowie Tarnowskiej (niecałe 40 kilometrów od Mielca) znajduje się unikalna atrakcja – największa w całej Małopolskie synagoga, w której mieści się Ośrodek Spotkania Kultur. Umiejscowiono tu wspaniałą Salę Modłów czyli ogromną ekspozycję muzealną, która przedstawia życie, kulturę i wierzenia wyznawców judaizmu zamieszkujących okolice Dąbrowy Tarnowskiej. W budynku znajduje się także kilka innych wystaw dotyczących m.in. etnografii i kultury ludowej regionu, archeologii, sztuki Zalipia, militariów oraz historii miejscowości. W Synagodze stale odbywają się różnego rodzaju spotkania, wykłady, prelekcje i debaty, które poświęcone są jednoczeniu kultur i społeczności różnych wyznań.
6. Park Etnograficzny w Kolbuszowej
Park Etnograficzny w Kolbuszowej to duży skansen, w którym prezentowane są zabytki architektoniczne wielu kultur południowo-wschodniej Polski. Łącznie na obszarze 30 hektarów umieszczono 80 różnych budynków, w których znajduje się oryginalne, dawne wyposażenie chłopskie i mieszczańskie, przedmioty codziennego użytku, narzędzia i wystawy sztuki regionalnej. Na terenie Parku Etnograficznego regularnie odbywają się warsztaty i zajęcia dla dzieci i dorosłych, a także liczne imprezy cykliczne, takie jak Noc Muzeów, Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków i wrześniowe Europejskie Dni Dziedzictwa.
7. Muzeum Drogownictwa w Szczucinie
W Szczucinie (niespełna 30 kilometrów od Mielca) znajduje się Muzeum Drogownictwa, które obejmuje dwie duże ekspozycje: zewnętrzną (w formie skansenu, gdzie znajdują się maszyny i pojazdy) oraz wewnętrzną (prezentującą dokumenty, fotografie, elementy pojazdów i ich wyposażenie). Jedną z najciekawszych części wystawy jest aleja, wzdłuż której umiejscowiono 30 stanowisk z fragmentami dróg z różnych epok: od czasów antycznych, aż po XXI wiek.
8. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Mielcu
Najważniejszym mieleckim wydarzeniem jest coroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyczny, który trwa od czerwca do końca sierpnia. Impreza przyciąga miłośników muzyki poważnej z całego świata, a na koncertach występują europejskiej i światowej klasy muzycy. W ciągu kilku lat działalności wystąpili tu m.in. Andrzej Sikorowski, Grzegorz Turnau, Justyna Steczkowska, Anna Maria Jopek, Stanisław Soyka i Leszek Możdżer.
9. Dębica – największe atrakcje
Około 30 kilometrów na południe od Mielca położona jest Dębica – duże miasto przemysłowe, w którym warto odwiedzić piękny, zabytkowy rynek otoczony kolorowymi kamienicami oraz Muzeum Regionalne, prezentujące wystawy dotyczące historii i kultury całego regionu. W okolicach Dębicy nie brakuje atrakcji dla całej rodziny. Miłośnicy historii mogą odwiedzić Osadę Słowiańską w Stobiernej oraz Ekspozycję Historyczną w Zawadzie. Na najmłodszych czeka rozległy Park Dinozaurów oraz unikalny w skali regionu Park Owadów i Pajęczaków.
10. Spływy doliną Wisłoki
Przez Mielec przepływa rzeka Wisłoka – prawy dopływ Wisły o długości 164 kilometrów. Wzdłuż całego nurtu rzeki ciągnie się malowniczy szlak kajakarski, na którym organizowane są spływy indywidualne i grupowe. Co roku odbywa się również Ogólnopolski Spływ Kajakowy Wisłoką, w którym bierze udział około 100 kajakarzy z całej Polski. Dodatkową atrakcją są organizowane wówczas imprezy towarzyszące, wydarzenia integracyjne, ogniska i konkursy dla uczestników.
11. Mielec – Gdzie zjeść ?
Podczas pobytu w Mielcu warto spróbować tutejszych… pierogów! Ten tradycyjny przysmak podawany jest w niemal każdej mieleckiej restauracji. Najlepsze pierogi znajdziemy w Karczmie Polskiej, w restauracji Swojskie Jadło oraz w restauracji W Rynku. W lokalach serwowane są również typowe dania kuchni polskiej, staropolskiej i podkarpackiej. Warto spróbować lokalnych sznycli, gulaszów, potraw rybnych i dań grillowanych.
⇒ Chcesz dowiedzieć się więcej ? Zobacz najlepsze restauracje w Mielcu