31 Fascynujących Ciekawostek o Maroko 🇲🇦

maroko
foto – Pixabay

Maroko to afrykańskie państwo, które znajduje się w północno-zachodniej części kontynentu. Graniczy z Saharą Zachodnią, Hiszpanią i Algierią, a dwóch stron otaczają je wody Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego. Maroko wśród podróżników doceniane jest za swoją niezwykłą, unikalną kulturę, wspaniałe cuda natury, a także wyjątkową kuchnię, która zyskała uznanie smakoszy z całego świata.

1. Maroko zostało pierwszym afrykańskim krajem, który dotarł do półfinału Mistrzostw Świata w piłce nożnej, pokonując niespodziewanie Portugalię 1-0.

2. Maroko należy do Maghrebu czyli organizacji międzynarodowej o charakterze politycznym i gospodarczym. Pozostałe państwa Maghrebu to Tunezja, Algieria Libia i Mauretania.

3. Marokańska flaga przedstawia czerwony prostokąt, na którym umiejscowiona została zielona, pięcioramienna gwiazda. Gwiazda symbolizuje zdrowie, życie i mądrość, a sam kolor zielony – Islam czyli dominującą religię Maroka.

4. Stolicą Maroka jest leżący na zachodzie kraju Rabat. Miasto to zostało założone w 1150 roku w pobliżu starożytnej, rzymskiej osady o nazwie Sala Colonia. Do dziś w Rabacie można podziwiać ruiny starożytnego miasta, a na szczególną uwagę zasługują dobrze zachowane mury obronne. W Rabacie warto również odwiedzić średniowieczną cytadelę, czternastowieczne łaźnie oraz Muzeum Antyków.

5. Najwyższym szczytem na terenie Maroka jest góra Dżabal Tubkal o wysokości 4167m n.p.m., która znajduje się w górach Atlas. To zarazem najwyższy szczyt w całej Afryce Północnej!

6. Maroko to monarchia konstytucyjna, w której funkcję głowy państwa pełni król (obecnie król Muhammad IV). Tytuł króla jest dziedziczny, a poza pełnieniem funkcji reprezentacyjnych wybiera on m.in. szefa rady ministrów.

7. W Maroku panuje specyficzny klimat, który warunkowany jest podzwrotnikowym położeniem tego państwa. Zimy są tu łagodne i dosyć ciepłe, a temperatury w styczniu i lutym sięgają kilkunastu stopni. Lata jednak są suche i bardzo gorące. Średnie temperatury w okresie letnim sięgają od 35 do nawet 50 stopni.

8. Najliczniejszym miastem Maroka – a nawet całego terenu, które zajmują państwa Maghrebu – jest Casablanca. Miasto to słynie z pięknych, piaszczystych plaż, jest również najbardziej rozrywkową miejscowością, która przyciąga turystów podróżujących po tym kraju. W Casablance warto zobaczyć zabytkowe stare miasto oraz monumentalny Meczet Hassana II, który umiejscowiony jest tuż przy brzegu Oceanu Atlantyckiego.

9. W marokańskim Marrakeszu znajduje się jedno z największych targowisk świata. Plac Dżami al-Fana to główna atrakcja nie tylko miasta, ale również jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w całym kraju. Na targowisku znajdują się stoiska z rękodziełem i lokalnymi wyrobami, pamiątkami, przyprawami i artykułami spożywczymi. To także miejsce, które przyciąga miłośników dobrej kuchni – wystawy proponują grillowane, pieczone i smażone mięsa i owoce morza, pożywne zupy i gulasze, świeże soki owocowe i różnego rodzaju przekąski.

10. Najpopularniejszą miejscowością wypoczynkową w Maroku jest Agadir. To miasto położone jest w południowej części kraju, a turystów zachęca przede wszystkim pięknymi, piaszczystymi plażami z łagodnym zejściem do Oceanu Atlantyckiego, doskonale rozwiniętą bazą hotelową i gastronomiczną oraz licznymi atrakcjami dla całej rodziny.

11. Niegdyś na terenie Maroka żyły lwy, słonie, bawoły i krokodyle, jednak duża działalność kłusownik doszczętnie wypleniła te gatunki z terytorium kraju.

12. Obowiązującą w Maroku walutą jest dirham marokański, który w przeliczeniu jest wart około 44 polskich groszy.

13. Częściowo na terenie Maroka znajduje się Sahara – największa sucha pustynia świata, której powierzchnia wynosi ponad 9 milionów kilometrów kwadratowych. Stepowe części Sahary zwiedzane są często przez turystów, a lokalni przewoźnicy organizują rajdy safari, podczas których można podziwiać liczne zwierzęta zamieszkujące te tereny.

14. Wykopaliska archeologiczne świadczą o tym, że tereny dzisiejszego Maroka były zamieszkiwane przez przodków człowieka. Pierwsze osadnictwo na tych terenach pojawiło się około 4,5 tysiąca lat temu. Ziemie Maroka były zamieszkiwane przez koczownicze ludy berberyjskie, a później kwitło tu osadnictwo fenickie i rzymskie.

15. Oficjalnie marokańskie prawo zabrania spożywania alkoholu Marokańczykom. Nie oznacza to jednak, że turyści nie mogą napić się tutejszych trunków. Alkohol możemy wypić w hotelowych barach, a nawet niektórych restauracjach, jednak musimy liczyć się z koniecznością pokazania paszportu. W ten sposób sprzedawcy weryfikują narodowość osoby, która kupuje trunki z zawartością alkoholu.

16. Jednym z najważniejszych miast turystycznych w Maroku jest Fez. Znajduje się tu ważne stanowisko archeologiczne, gdzie można zobaczyć pozostałości po czternastowiecznych grobowcach sułtanów. W Fezie znajdują się także meczety (m.in. Meczet Al-Karawijjin i Meczet Andaluzyjski) oraz muzea, gmachy szkół koranicznych i dawny system fortyfikacji miasta.

17. Mimo, że w Maroku obowiązuje dosyć restrykcyjne prawo antyalkoholowe, państwo to jest jednym z najważniejszych producentów wina w całej Afryce. Tutejsze szczepy winorośli cieszą się dużym uznaniem wśród koneserów smacznych, aromatycznych win. Najlepsze trunki pochodzą z regionu Meknes, które znajduje się w północnej części kraju.

18. Na terenie Maroka znajduje się 10 parków narodowych. Do najbardziej malowniczych należą Park Narodowy Tubkalu, Park Narodowy Tazakka oraz Park Narodowy Zachodniego Atlasu Wysokiego.

19. Maroko jest krajem muzułmańskim, w którym islam wyznaje 99,8% ludności. W praktyce oznacza to, że prawo stanowione jest na podstawie Koranu i doktryn religijnych. Także zwyczaje warunkuje prawo religijne – zabrania się m.in. fotografowania obywatelek Maroka bez ich zgody, a także nakazuje kobietom skromny ubiór w miejscach publicznych.

20. Kuchnia marokańska jest uznawana za jedną z najpopularniejszych i najsmaczniejszych na świecie. Tajemnica Marokańczyków tkwi w wykorzystywaniu dużej ilości ziół i przypraw, którymi doprawiane są mięsa, zupy, potrawy grillowane i gulasze. Tradycyjną potrawą Marokańczyków są harira czyli aromatyczna zupa z soczewicy i jagnięciny oraz tagine czyli gulasz z mięsem (jagnięciną, baraniną lub wołowiną) oraz dodatkiem warzyw.

21. Obrońcy praw zwierząt podkreślają, by w Marrakeszu nie korzystać z usług, które polegają m.in. na fotografowaniu się z egzotycznymi zwierzętami (małpami, wężami, jaszczurkami). Choć z atrakcji tej jeszcze niedawno korzystało wielu turystów, dziś coraz częściej mówi się o tragicznych warunkach, w których przebywają wykorzystywane zwierzęta.

22. Tradycyjnym napojem Maroka, które dostaniemy do każdego posiłku, jest zielona herbata liściasta, którą przygotowuje się z dodatkiem cukru i mięty. Warto pamiętać, że Marokańczycy uwielbiają słodkie napoje, dlatego zaserwowana herbata może zawierać bardzo dużą ilość cukru.

23. Dynastia Almohadów rządziła Marokiem przez blisko 120 lat. W tym czasie założyła m.in. Marrakesz, wybudowała liczne osady i miasta i pozostawiła po sobie spuściznę w postaci muzułmańskich świątyń, pałaców, łaźni i fortyfikacji obronnych.

24. Jak w wielu państwach Afryki, także w Maroku spotkamy się z targowaniem cen niemal na każdym kroku. Robiąc zakupy na targach, bazarkach, ulicznych stoiskach, a nawet w niewielkich sklepach, musimy być przygotowani na konieczność “zbijania ceny”. Warto pamiętać, że targowanie się to nie tylko możliwość zapłacenia mniejszej kwoty za towary i usługi, ale również ważny zwyczaj marokański.

25. Mimo, że Maroko jest krajem gorącym, suchym i półpustynnym, posiada znaczne ilości słodkiej wody pitnej. Marokańczycy pozyskują ją przede wszystkim z bogatej sieci rzecznej, która swoje źródła ma w ośnieżonych górach Atlas. Na północy kraju znajduje się wiele dużych stałych rzek, zaś przez południowe części Maroka przepływają rzeki okresowe, które zapełniają się wodą w trakcie topnienia śniegu w okresie wiosennym.

26. Turystom, podróżującym do Maroka, odradza się wypożyczanie samochodu i przemieszczania się nim “na własną rękę”. Należy pamiętać, że choć ruch drogowy reguluje tutejszy kodeks, większość mieszkańców dużych miast nie przestrzega przepisów drogowych. Często dochodzi tu do niegroźnych stłuczek, zarysowań karoserii i awarii samochodów.

27. Arabska nazwa państwa to al-Magrib al-Aqsa, co w wolnym tłumaczeniu oznacza “państwo na zachodzie”. Europejska nazwa Maroka wzięła się od skróconej nazwy Marrakeszu, które było najsłynniejszym miastem tego kraju.

28. Warto pamiętać, że na terenie Maroka rygorystycznie przestrzega się Ramadanu – świętego dla muzułmanów miesiąca. Wówczas zamknięte mogą być niektóre sklepy, atrakcje turystyczne i restauracje, a z szacunku dla Marokańczyków należy przestrzegać postu i zakazu picia alkoholu.

29. Wiele przestrzeni publicznych podzielonych jest na strefy damskie i męskie. Choć Marokańczycy są krajem tolerancyjnym i zwykle rozumieją, że turystki mogą nie rozumieć ich kultury i zakazów, warto przestrzegać marokańskich zasad kulturowych, co pozwoli na uniknięcie konfliktu ze starszymi członkami społeczności.

30. Maroko znajduje się bezpośrednio nad Cieśniną Gibraltarską czyli wąskim kanałem, który łączy Morze Śródziemne z Oceanem Atlantyckim. Od najbardziej wysuniętego na północ punktu Maroka dzieli Europę zaledwie 13 kilometrów!

31. Marokańczycy to naród, który słynie ze swojej gościnności i pozytywnego nastawienia do turystów. Niestety – w wielu miejscach Marokańczycy nastawieni są przede wszystkim na zysk, dlatego warto uważać na wszelkie propozycje “darmowych usług”, za które później przyjdzie nam zapłacić wygórowane ceny.

4/5 - (34 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić