Są tacy, którzy wieszczą kres dominacji dużych centrów handlowych i powrót do tradycyjnego handlu w różnej wielkości sklepach. Może i tak jest gdzieś na świecie, może i w Polsce, ale jak się poprzyglądać niektórym obiektom typu „Galeria Handlowa” to raczej jeszcze długo pozostaną one głównymi miejscami skupiającym handel. Jest w Polsce kilka miejsc, które w przestrzeni handlowej wyróżniają się, odbiegając od nowoczesnych budynków licznych galerii handlowych. Jednym ze szczególnie wyróżniających się miejsce jest Manufaktura w Łodzi. Historia miejsca, jego klimat i przestrzenie, zostały w perfekcyjny sposób zaprzęgnięte do roli nowoczesnego centrum handlowego.
Zobacz więcej atrakcji w Łodzi
1. Historia miejsca, w którym jest dzisiejsza „Manufaktura”, sięga drugiej połowy XIX wieku, a konkretnie lat siedemdziesiątych tegoż wieku. W latach 1877-1878 łódzki przedsiębiorca lub jak wówczas mawiano fabrykant, Izrael Poznański, wybudował fabrykę włókienniczą. Wzniesiony przez niego kompleks fabryczny był jednym z największych w Łodzi. W końcu XIX wieku cała fabryka zajmowała obszar równy 30 hektarom. Rozmach i solidność powstałych budynków przetrwał i dziś może cieszyć oko każdego, kto znajdzie się w ich bliskości.
2. Izrael Poznański był jednym z trzech łódzkich „królów bawełny”. Urodził się w rodzinie zamożnego kupca, handlującego towarem łokciowym, czyli tkaninami bawełnianymi, lnianymi i artykułami korzennymi. Dzieciństwo spędził w Aleksandrowie Łódzkim, a kolejne lata w Łodzi. Po ojcu odziedziczył interes i dalej go rozwijał. Z biegiem lat bogacił się, aby w końcu zbudować cały kompleks fabryczny obejmujący między innymi: tkalnię, przędzalnię, bielnik, farbiarnię, wykańczalnię, warsztaty, parowozownię, gazownię, bocznicę kolejową, magazyny, budynki mieszkalne. Miał na terenie kompleksu fabrycznego własną straż pożarną dysponującą remizą. Budowa całego kompleksu zakończona została w roku 1892 i była największą fabryką kalisko-mazowieckiego okręgu przemysłowego. Tak w bardzo dużym skrócie powstały podstawy dzisiejszego kompleksu handlowego nazwanego „Manufaktura”
3. Inicjatorem powstania „Manufaktury” był Cyprian Kosiński. Warto w tym miejscu wspomnieć kim był Kosiński. Otóż urodził się w Łodzi, tutaj ukończył swoją edukację, uzyskując tytuł inżyniera na Politechnice Łódzkiej. Pracę zawodową łączył z zawodową grą w piłkę siatkową. Wyemigrował z Polski w roku 1965. W pracy zawodowej wykonywał swoje zadania zarówno w różnych krajach europejskich jak również na terenie Afryki. Na początku XXI wieku zaangażował się w ściąganie kapitału zagranicznego do Polski. Udało mu się przekonać Grupę Rotschilda w zainwestowanie sporego, wynoszącego 270 milionów euro kapitału i ulokowanie go w przystosowaniu dawnej fabryki Poznańskiego do potrzeb komercyjnych.
4. Łódzka „Manufaktura” stworzona została według pomysłu Mieczysława Michalskiego. Jako doświadczony ekonomista pełen pasji tworzenia, poddał pomysł zamiany podupadających budynków fabrycznych w centrum handlowe. Pomysł wszedł w fazę realizacji dzięki kapitałowi ściągniętemu przez Kosińskiego i tak w roku 2003 rozpoczęto prace przy tworzeniu Centrum Handlowego „Manufaktura”. Prace zakończono w roku 2006 i 17 maja tegoż roku uroczyście dokonano otwarcia „Manufaktury”
5. Centrum Handlowe „Manufaktura” zajmuje powierzchnię 27 hektarów. 9,5 hektara z całego kompleksu stanowią budynki, które przeszły modernizację, a kolejne 9 hektarów powierzchni użytkowej powstało od podstaw. Wszystkie obiekty na terenie „Manufaktury” nawiązuję stylistycznie do pierwotnych kształtów, zachowując ceglano-czerwony charakter kompleksu.
6. Rewitalizację rozpoczęto od uporządkowania całego terenu i wyburzeniu budynków zbudowanych po roku 1930 i nieobjętych ochroną konserwatora zabytków. Tu należy wspomnieć, że część zabudowań dawnej fabryki Poznańskiego została w roku 1971 objęta ochroną Konserwatora Miasta Łodzi.
7. Największym i najbardziej okazałym budynkiem „Manufaktury” jest posiadająca pięć kondygnacji dawna przędzalnia bawełny. W budynku tym powstał czterogwiazdkowy hotel z centrum konferencyjnym.
8. Na teren „Manufaktury” można dostać się kilkoma wejściami, ale jedno z nich jest bardzo oryginalne i ciekawe. Wejściem tym jest zrekonstruowana główna brama fabryczna, wyposażona w potężne kute z żelaza wrota. Rekonstrukcja bramy trwała prawie rok.
9. Rewaloryzacja i rekonstrukcja objęła ponad 90 tysięcy metrów kwadratowych ceglanych murów.
10. Na terenie „Manufaktury” znajduje się 260 sklepów i dwa hipermarkety.
11. Spragnieni, głodni i zmęczeni mogą zaznać chwilę odpoczynku w ponad 60 restauracjach, kawiarniach, barach i punktach gastronomicznych.
12. Centrum Handlowe „Manufaktura” to także potężne zaplecze kulturalno -rozrywkowe. Kino na terenie Centrum dysponuje 15 salami łącznie z trójwymiarowym ekranem 3D. Jest tu także kręgielnia, sztuczna ściana wspinaczkowa, fitness klub i skate park.
13. Dla bardziej wybrednych odwiedzających „Manufakturę” stworzono kompleks kulturalny, w którym znajduje się Muzeum Sztuki, Muzeum Historii Miasta Łodzi, Muzeum Fabryki itp.
14. W centralnym punkcie Centrum Handlowego znajduje się duży liczący 3,5 hektara rynek. Jest to miejsce, na którym odbywają się koncerty, zawody sportowe. Latem część rynku zamienia się w plażę, a zimą w lodowisko.
15. Centrum Handlowe „Manufaktura” posiada najdłuższą w Europie fontannę liczącą 300 metrów długości. Fontanna jest podświetlana po zmroku i połączona w swym rytmie działania z nadawaną z głośników muzyką. Dzięki takiemu rozwiązaniu podziwiać można bardzo ciekawe efekty tworzone przez strumienie i krople wody, unoszące się w rytm muzyki.
Wyświetl ten post na Instagramie