Lubiatowo to niewielka miejscowość w północnej Polsce, położona w województwie pomorskim, Leży na obszarze Pobrzeża Kaszubskiego, w odległości około 2,5 km od linii brzegowej Bałtyku. Dawniej Lubiatowo było typową osadą rolniczą, dzisiaj miejscowość pełni funkcję miejscowości turystycznej. Znajduje się tu pole namiotowe i caravaningowe. Turyści mogą również zamieszkać w gospodarstwach agroturystycznych i domkach letniskowych. Lubiatowo znajduje się w całości w Nadmorskim Obszarze Chronionego Krajobrazu. Przez miejscowość przepływa struga Lubiatówka, która uchodzi do Bałtyku.
Atrakcje w miejscowości Lubiatowo:
1. Kurhan w Szklanej Hucie znajduje się tutaj stare cmentarzysko, które zostało odkryte przez archeologów podczas wykopalisk w latach 70-tych. Zlokalizowano tam kilkadziesiąt grobów skrzynkowych, ale odkryto tylko trzy. Znaleziono w nich popielnice zawierające szczątki ludzkie. Znaleziska pochodzą z okresu zamieszkiwania tych terenów przez prasłowiańską ludność kultury pomorskiej, z okresu epoki żelaza około 650 – 125 p.n.e. Popielnice obejrzeć można w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku.
2. Ścieżka przyrodnicza “Szklana Huta” – myśląc o zobaczeniu Kurchanów w Szklanej Hucie warto przejść całą utworzoną tam ścieżkę. Ścieżka przyrodnicza składa się z 12 ustawionych tablic dydaktycznych, a na każdej z nich znajduję się inna informacja. Tutaj dowiemy się między innymi: jaka temperatura panuję wewnątrz mrowisk, ile tlenu produkuje 1 ha lasu, co to jest i jak wyglądają kurhany oraz wiele innych ciekawostek. Idealne miejsce na poszerzenie swojej wiedzy w ciekawy sposób.
3. Plaża Lubiatowo – plaża w okolicach Lubiatowa jest dość wąska, ale piaszczysta i niezbyt tłumna, nawet w okresie letnim. Można na nią podjechać samochodem, parking znajduje się blisko plaży. Zejście na plażę jest wyłożone płytami betonowymi. Na plaży spotkamy stoiska handlowe, od zabawek plażowych dla dzieci, po stosika z chustami czy biżuterią.
4. Jezioro Żarnowieckie leży w odległości około10 km od Lubiatowa. Jest to jezioro pochodzenia polodowcowego, rynnowe, a jego długość to ponad 7 km. Jezioro ma powierzchnię ponad 1400 ha. Czysta i spokojna woda zachęca do wypoczynku i korzystania z przystani jachtowych czy drewnianych pomostów, gdzie można spotkać wielu wędkarzy. W jeziorze żyje ponad 20 gatunków różnych ryb. Na północ od jeziora, w Gniewinie znajduje się kompleks turystyczno- rekreacyjny Kaszubskie Oko z wieżą widokową im. Jana Pawła II.
5. Jezioro Kopalińskie pobliskie jezioro, którego głębokość sięga nawet do 3 m. Jest to idealne miejsce dla wędkarzy, ponieważ znajdują się tutaj takie ryby jak lin, leszcz, karaś oraz szczupak. Jezioro położone jest w dogodnej lokalizacji, ponieważ zaledwie 1 km od centrum Kopalina oraz od morza. Idealne miejsce na relaks z dala od tłumu i codzienności
6. Ścieżka przyrodniczo- leśna Wydma Lubiatowska – idealne miejsce dla ludzi lubiących spędzać czas aktywnie podziwiając przepiękne widoki i chłonąć naturę. Decydując się na długi spacer ścieżką mamy możliwość podziwiania z platform widokowych wydmę Lubiatowską, przejdziemy się pachnącymi borami sosnowymi, zobaczymy rozlewiska małej rzeczki o nazwie „Bezimienna”. Na ścieżce są utworzone liczne zejścia na plażę, aby móc rozkoszować się szumem fal i bezkresami wody i pisaku. Na trasie znajdują się również wiaty, dzięki którym można przysiąść i odpocząć lub schronić się przed deszczem.
7. Latarnia Morska Stilo – znajduje się w oddalonym o 8 km od Lubiatowa Osetniku. Jej wysokość to ponad 33 metry. Do latarni z Lubiatowa można trafić rowerem, lub spacerem wzdłuż lasu. Latarnia ta pochodzi z początków XX w. w całości został powstała jako konstrukcja metalowa, i jest jedną z dwóch latarni w Polsce zbudowanych w taki sposób. Postawiona jest z płyt ze staliwa skręcanych śrubami, a punkty łączenia widać po wejściu do latarni. Latarnia Morska Stilo znajduje się na wierzchołku wydmy, odległej ok 1 km od morza, a nie jak większość innych latarń blisko brzegu. Rzeczą wyróżniającą Latarnię Morską Stilo jest jej specyficzne trójbarwne malowanie- dół latarni jest czarny, środek latarni biały, a góra z kolei jest czerwona.
Lubiatowo dziś to głównie miejscowość turystyczna, która swoim położeniem i klimatem z roku na rok przyciąga turystów. Bliskość do morza, piękne plaże, natura, dobrze rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna to wszystko zalety tej miejscowości. Dodać do tego należy liczne trasy turystyczne piesze i rowerowe oraz ciekawe okolice. Czego chcieć więcej więc od wakacyjnego wypoczynku, jeżeli w Lubiatowie znajdziemy wszystko co jest nam potrzebne ?